‘Alacağınız kararlar dünyayı daha iyi kılmak için olsun’

Joel Sartore sürdürülebilirlik için bilinçlenmenin önemine vurgu yaptı.

14.11.2013 - 12:08 | Haluk Kasarcı

Joel Sartore sürdürülebilirlik için bilinçlenmenin önemine vurgu yaptı.

Brand Week Istanbul’un 4’üncü günü olan Marketing Day’de konuşma sırası National Geographic’in en tecrübeli fotoğrafçılarından Joel Sartore’deydi.

Yaptığı işin tuhaf olana bakarken sıra dışı fotoğraflar yakalamak olduğunu belirten Sartore sahip olduğu sorumluluk bilincinden ötürü bunu yaptığı sırada insanların dikkatini mümkün olduğunca çok çekmek olduğunu belirtti.

Sunumu boyunca dâhil olduğu projelerden ve çektiği fotoğraflardan birçok örneği Brand Week Istanbul katılımcılarıyla paylaşan Sartore, yok olmakta olan türlere dikkat çekmek için yaptığı çalışmaların detaylarını da açıkladı. Kendisini 30 milyon okura ulaşan National Geographic aracılığıyla insanlara bir şeyler öğretmekle yükümlü gördüğünü belirten Sartore yok olan türlere dikkat çekerek önce insanların bilinçlenmesini daha sonra da hükumetlerin ilgili türe ilişkin yasal düzenlemeler oluşturmalarını sağladığını hatırlattı.

'Alacağınız kararlar dünyayı daha iyi kılmak için olsun'

Tüketicilerin yalnızca seçim zamanları oy vermediklerini, cüzdanlarına ellerini attıkları ve harcama yaptıkları her durumda bir tercih yaptıklarını hatırlatan Sartore, “Bir ürünü aldığınız zaman aslında şunu söylüyorsunuz: Bu ürünün bu şekilde yapıldığını biliyor, bu durumu onaylıyor ve bu ürünün devam etmesinde bir sakınca görmüyorum.” Sartore ABD’nin Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısıyla ilgili sıkıntısının petrol fiyatlarının artmasıyla birlikte başladığını söylerken, yalnızca paranın merkezde olduğu ve umursandığı bir sistemde birçok türün yok oluşunun göz ardı edildiğine dikkat çekti.

Kendi kurduğu Photo Ark projesinin detaylarını da paylaşan Joel Sartore “Bir kutup ayısı ne kadar önemliyse bir fare de o kadar önemlidir” mantığıyla hareket edip yalnızca ‘turistik’ öneme sahip olan aslanların, kutup ayılarının veya koalaların değil dünyayı bugün yaşadığımız yer haline getiren her bir canlının azami öneme sahip olduğunu akılda tutmamız gerektiğini hatırlattı.

Dünyayı daha iyi hale getirmek için gençlerin bilinçlendirilmesinin tarif edilemez bir öneme sahip olduğunu söyleyen Sartore’nin bu konudaki tavsiyesi ise gençlere prizlerden ve ekranlardan uzaklaşmanın, çamura bulaşmanın ve hayatı dışarda deneyimlemenin sandıkları kadar kötü olmadığını öğretmek olduğunu söyledi.

Ekonomik olmanın ekolojik olmaktan çok daha önemli olduğunu belirten Joel Sartore sözlerini “Ben yaşlandığımda ve artık işimi yapamaz hale geldiğimde dünyayı kurtarmak için elinden gelen yapmış birini göreceğim. Asıl soru, aynaya baktığınızda sizin ne göreceğiniz” şeklinde noktaladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.