Akıllı telefon bağımlılarına parmak terapisi

Avustralyalı tasarımcı Klemens Schillinger'dan telefonunu amaçsızca kurcalayanlar için bir garip icat.

27.11.2017 - 14:07 | Arzu Nilay Kocasu

Akıllı telefon bağımlılarına parmak terapisi

Günün herhangi bir saati, yalnız veya arkadaşlarınızlasınız. Cep telefonunuzu elinize aldınız; önce e-postalarınızı kurcaladınız, sonra sosyal medyada biraz dolandınız. Her şeyi kontrol edip geride bakacak hiçbir şey kalmadığına emin olduğunuzda telefonu masaya bıraktınız. Birkaç dakika sonra, telefonunuzu yeniden elinize aldınız (belki de hiç bırakmamıştınız?); saate bakıp bir kere daha masaya bıraktınız. Sonra tekrar alıp, biraz da fotoğrafları kurcaladınız belki… Hemen ardından Instagram’a göz atmışsınızdır kesin; ara ara WhatsApp konuşmalarını yeniden okumuş olmanız olası. Twitter’da neler TT olmuş, Facebook’a kimler komikli video koymuş… Hepsini kontrol ettiniz, yine ve yeniden.

Cep telefonunun, asli görevlerini yerine getirmenin ötesinde, pek çoklarımız için sebepsiz yere sürekli kontrol edip kurcaladığımız bir çeşit bağımlılık nesnesine dönüştüğünün sıkça ve nicedir altının çizildiği günümüz dünyasını akıllı telefonların hükmünden kurtarmaya baş koyan Avusturyalı tasarımcı Klemens Schillinger, sahiplerine akıllı telefonlarıyla sıklıkla gerçekleştirdikleri parmak / el hareketlerini elektronik cihazlarını kullanmadan yapma fırsatı sunan bir dizi tasarımla karşımızda.

Akıllı telefon bağımlılarına parmak terapisi

Polioksimetilenden yapılma beş telefondan oluşan “Substitute Phone” serisi, yüzeyine gömülü taş boncuklar sayesinde, kimseden haber beklemediği halde telefonunu kurcalamadan duramayanlar için akıllı telefonlarına ikame etmek üzere tasarlanmış.

Akıllı telefon bağımlılarına parmak terapisi

Schillinger’ın cep telefonlarını neredeyse içgüdüsel olarak tekrar ve tekrar kontrol etme davranışını durdurmaya yardımcı olmak amacıyla tasarladığını belirttiği Substitute Phone -henüz- satılık değil. Ancak ikame telefonların ilerleyen günlerde satışa çıkması ve birileri tarafından satın alınması durumunda, insanlığa ve insan aklının evrildiği yöne dair yeni tartışmaların önünün açılacağına şüphe yok.

Akıllı telefon bağımlılarına parmak terapisi

Kaynak: The Verge, Fotoğraflar: Leonhard Hilzensauer

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.