MediaCat

‘Çay yoksa kaos var’

Ajans Çaycıları’nda bu ay Rafineri’ye konuk olduk.

‘Çay yoksa kaos var’

Rafineri’yi evi belleyen Şenel Zengin’in ajansın çay tutkusunu anlatmak için kurduğu cümle gayet açık: Çay yoksa kaos var. Tiryaki çalışanların hızına yetişmekte güçlük çeken Zengin’le çayın Rafineri’ye sağladığı motivasyonu ve daha fazlasını konuştuk.

Ne kadar zamandır buradasınız Şenel Hanım?

Üç yıl kadar oldu. Hem çalışanların hem de patronların bize olan arkadaşça yaklaşımı beni buraya bağladı. Çaycılık yaptığım ilk yer burası ve Rafineri artık benim evim gibi, buradan asla kopamam. Ortam güzel, arkadaşlar da candan ve samimi olunca kolay oldu her şey. İşimi çok severek yapıyorum.

Siz çay sever misiniz?

Çok severim. Ne kadar içtiğimi sorsanız söyleyemem, sayısı yok. Sürekli içerim işte.

Özel bir demleme yönteminiz var mı peki?

Öncelikle çayı yıkamadan asla demlemeyiz. Tomurcuk, kokulu bir çayımız var onu da mutlaka ilave ederiz.

'Çay yoksa kaos var'

Can Erdoğan
Kreatif Direktör

Günde yedi sekiz bardak çay içerim ajansta. Ama herkes gibi ben de neden içtiğimi bilmem. Çocukluktan beri var bir şekilde hayatımızda. Bana ne sağlar, ne verir hiç düşünmedim. Ayıltır diyebilirim ama evet, ayıltır çay insanı.

Ajansın her yerinde sürekli çay yapılır. Mutfakta ve arka tarafta… Bir de poşet çay denen bir şey var malum. Şenel Abla’mız sürekli cam bardakla, onun çayından içmemizi ister.

Buradaki arkadaşlarınız memnun mu çayınızdan sizce?

Çalışanlarımız da gelen müşterilerimiz de çok sever. Nil Hanım (Bağcıoğlu) da sağ olsun gelen müşterilerimize hep “Çok güzel çayımız var” diyerek över çayımı.

Çok çay içilir mi Rafineri’de?

Günde 1 kilo çay tüketilir. Saymadım ama bu da 150 bardağı geçiyordur. Herkesin damak tadı farklı. Kimi bergamotlu sever, kimi içine bir şey atılmasın ister. Ben de elimden geldiğince herkesin damak tadına hitap etmeye çalışıyorum.

'Çay yoksa kaos var'

Berat Kösemen
Sanat Yönetmeni

Şenel Abla hem benim hem de ajans için çok önemli. Ama ben buna rağmen kendisine biraz ayıp ediyor ve çoğunlukla poşet çay içiyorum.

Çay bizzat fikir verir mi bilmem ama hararetli geçen fikir bulma süreçlerinde o harareti alarak çok yardımı dokunur bize. Bu yüzden Şenel Abla’ya teşekkür ediyorum. Ellerine sağlık Şenel Abla.

Çabuk bitiyormuş çay, arkadaşlar poşet çay içmek zorunda kalıyormuş…

Doğrudur. Yetişemiyoruz bazen. Bir yemekhane tarafında bir de ön tarafta çay ocağımız var. Ön taraf biraz uzak o yüzden genelde yemekhane tarafındaki çay daha çabuk biter. Ben de sürekli orada demlerim ama işte bitince poşet çay içiyorlar bazen. O da demli çay gibi olmuyor ama mecbur olunca ne yapacaksın?

En çok kim içer, kim sever çayınızı?

Can’ın çayla arası iyidir. Onun için vazgeçilmezdir. Ramazan Bey de tiryakidir. Günde üç kere büyük kazanla çay demleriz, ilk çayı hep Ramazan Bey alır. Onun çay olmadan yaşayabileceğini sanmıyorum.

'Çay yoksa kaos var'

Saydan Çelik
Sanat Yönetmeni

Her birimiz bağımsız olarak çalışırken kendi dünyamıza kapanıyoruz. Çayın yarattığı atmosfer aslında “brainstorming” dediğimiz ortamı sağlıyor bize.

Çay hepimizi aynı noktada buluşturur. Bazen masamızda unutur, soğuturuz çayı. Şenel Abla gelip hemen müdahale eder, çayımızı taze tutar sağ olsun.

Çay olmasa olmaz mı?

Mümkün değil, olmaz. Burada çay olmadığı gün kaos olur. Çayla motive oluyor çünkü arkadaşlar. Sabah işe ilk geldiklerinde direkt çaya sarılıyorlar. Sürekli onların yanında olmalı. Çok motive ettiğini düşünüyorum onları.

Üç senedir bir reklam ajansında çalışıyorsunuz. Bu işin en zor yanı ne sizce?

En zor tarafı fikir üretmek sanırım. Bazen sabahlara kadar, hafta sonları çalışıyor arkadaşlar. Biz de bazen onlarla olmak zorunda oluyoruz ama onların işi çok zor. Her şeyin en iyisini yapmaya çalışıyorlar, çok da çalışkan, başarılı insanlar maşallah.

'Çay yoksa kaos var'

Pelin Ün
Art Direktör

Çay kahvaltıya eşlik eden, arkadaşları ve sohbeti çağrıştıran bir şey benim için. Çayımızı demleyen Şenel Abla’mız süper tatlı, çok şeker biridir.

Nasıl yapıyor bilmiyorum ama annemin çayının aynısını yapıyor. Güler yüzüyle yaptığımız her işte bize arka planda destek oluyor aslında.

Arkadaşların çay konusunda bir şikâyetleri var. Önlerinden alıyormuşsunuz bazen bardakları.

Soğuyor ve boşuna önlerinde kalabalık yapıyor bardaklar. O yüzden alıyorum, doğrudur. Farkında olmuyorlar, bazen içtiklerini de alabiliyorum. Böyle bir şikâyetleri var biliyorum.

Arkadaşlarınıza bir mesaj iletmek ister misiniz?

Bazı arkadaşlar bardaklarını falan toplamaz, dağınıklardır ama genelde herkes derli topludur burada. Koymayanları da biliyorum ama neyse. Mutfağı biraz düzenli bırakırsanız seviniriz arkadaşlar.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.