MediaCat

Çaysız ajans, ruhsuz beden

Ajans Çaycıları’nda Kasım ayı durağımız İlancılık’tı.

Çaysız ajans, ruhsuz beden

100 yıllık İlancılık’ın iki yıllık çaycısı Ayşe Yakupoğlu, ajansta çayın olmadığı bir günü hayal etmekte bile zorlanıyor. Düşünmek bile istemediği o günü “Bedende ruh olmayınca nasıl olursa, çaysız kalınca insan öyle olur” sözleriyle tarif eden Yakupoğlu, İlancılık’ın çay sevgisini anlattı.

Kaç yıldan beri bu işi yapıyorsunuz Ayşe Hanım?

Bir buçuk yıldır ajansın çaycısıyım. Ama daha öncesinde de sekiz yıl kadar bu işi yaptım.

Çay sizin için ne ifade ediyor?

Çay huzur demek benim için. İnsanın bütün stresini atan, gönlüne dem veren bir şey.

Çaysız ajans, ruhsuz beden

Yakup Barouh
Ajans Ortağı

Bundan 35-40 sene evvel babam -ki Türkiye’nin en eski reklamcılarından biriydi- yanıma gelip “Yakup, şirkette akşam evinde et yemeği yiyemeyecek durumda olan bazı personeller var. Mutlaka bir yemekhane kurmalıyız. Böylece ücretsiz öğle yemeği verecek ve çay işlerinin de yürütülmesini sağlayacağız” dedi.

Bizdeki çay kültürünün kökeni böyle. Çaycımız Ayşe Hanım’ın buradaki vazifesi, ajanstaki tüm personelin çay konusunda -öyle ya kimi açık kimi koyu kimi hafif içimli ister- beklentilerini karşılamak. Herkesin beğendiği çayı az miktarda bergamot katarak yakaladık, böyle devam ediyoruz.

Nasıl bir çalışma ortamınız var burada?

Sabahları biraz stresli olabiliyor ajanstaki arkadaşlar. Ben onlara her sabah neşemi ve taze demlediğim çayımı veriyorum. O gün ne olursa olsun çayla keyiflerini buluyorlar.

Belli bir servis saatiniz, düzeniniz var mı peki?

Her an her dakika. Kim ne zaman isterse çay içebilir burada. Bazen çok yorgun olduğumda “Gelin alın” derim o kadar.

Çaysız ajans, ruhsuz beden

Ender Merter
Ajans Eş Başkanı

Hindistan, Çin ve Sri Lanka’dan sonra çay üretimi konusunda dördüncü sıradayız. Bana sorarsanız çay bizim milli içeceğimiz. Ben de sabah, öğle, akşam -ilaç misali- çay içen biriyim. “Ajans çaycıları”, dolayısıyla Ayşe için son derece stratejik öneme sahip diyebilirim.

Çaycılar mobil haber ajanslarıdır adeta. Ayşe temiz, sert ve intizamlıdır. Eksikliği hemen hissedilir. Gerektiğinde telefonla, seslenerek ya da duman yoluyla kendisine ulaşırız; burada olmadığını öğrenirsek de muhakkak herkeste bir çöküntü olur.

Sizin çayınızı özel kılan nedir peki? Bir formülü var mı çayınızın?

Ben 20 tane farklı çay denedim. En sonunda da formülümü en iyi haline getirdim. Evimde de, burada da o çaydan başkasını içmiyorum, içemiyorum. Gittiğim yerlerde de o şekilde yapılmasını tavsiye ediyorum. Hakiki çay dediğin, tomurcuk olmadan da güzel demlenir. Çaykur’un Rize çayı mükemmeldir. Diğer çaylar tomurcuk olmadan pek güzel olmaz ama o, mükemmeldir.

Gün nasıl başlıyor? Ne zaman geliyor, kaçta ilk çayı demliyorsunuz?

Ocak 7:30’da yanar, 8:00’e doğru da ilk çay demlenir. 15 dakika da demlenme süresi var. En iyi öyle olur.

Çaysız ajans, ruhsuz beden

Melis Aydın
Müşteri Temsilcisi

Çay bizim insanımız için kaynaşma anlamına geliyor. Ajansımız için de aynı durum geçerli.

Ayşe Abla’mızın çaylarını severek içiyoruz. Ama bence en güzeli sabah yaptığı çay oluyor. Hasta olunca siz istemeden ıhlamur getirir size. Çok da titiz bir insandır. Bazen temizlik sırasında kapıyı kapatıp kimseyi içeri almaz hatta. Bazen de kızgın olduğu olur, özellikle yorgunken ama hemen geçer o hali, sonrasında şeker şeker konuşur sizinle Ayşe Abla.

İlancılık’ta çayı en çok kimler sever?

Muhasebeden Serkan Bey. Su bardağıyla içer zaten çaylarını. Sabah üç, öğleden sonra üç tane içer. Mithat Bey, sabahları iki tane, yine su bardağıyla içer. Ender Bey de çayı çok sever ve içer. Ender Bey çayda kaliteye de çok önem verir. Mecburiyetten çayımı değiştirmişsem hemen anlar. Atılay Bey de aynı şekilde. Hep iyisini içer çayın, değiştirmişsem “Bu Çaykur değil” der.

Nasıl içiliyor peki, şekerli-şekersiz? Sizin bir tavsiyeniz var mı bu konuda?

İki türlü içen de var. Hatta bazı arkadaşlar epey tatlı içer. Benim tavsiyem sağlıklı olması açısından şekersiz içmeleri tabii ama kendileri bilirler. Ben zaten esprilerimle enerji veriyorum arkadaşlara, şekere gerek yok.

Çaysız ajans, ruhsuz beden

Serkan Altunbaş
Muhasebe Müdürü

Çay uyanmak, mesai saatlerinde karışan kafayı açmak demek. Ayşe de bu konuda bize en büyük destek. Ne zaman içtiğimi nasıl içtiğimi bildiği için ben istemeden bile çay verir bana sağ olsun.

Ajansımızda bir aile ortamı vardır bizim. Herkes birbirini destekler yaptığı işle. Ayşe ve biz yaratıcı değiliz belki ama işin idari tarafını üstlenen ekipteyiz. Kendisi çaylarıyla bize her an destek olur. Çaycılar arasında bir yarışma olsa, Yılın En Düzenli Çaycısı ödülünü kesinlikle o alır.

İlancılık’ta çaysız bir gün nasıl olurdu?

Bedende ruh olmayınca nasıl olursa öyle. Çay tamamlıyor bizi.

İşinizle bir ödül alacak olsanız, hangi yönünüzle ödüle layık görülürdünüz sizce?

En Hızlı ve En Hijyenik Çaycı benim. Bir ödül alacaksam bu alanlarda alabilirdim.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.