Çaykur’la geçen 21 yıl

Ajans Çaycıları, ödüllü bir iletişim profesyoneli olan Hatice Abla ve ajansı Grup 7 İletişim'e yaptığımız ziyaretle devam ediyor.

14.03.2018 - 11:43 | MediaCat

Çaykur'la geçen 21 yıl

Grup 7 İletişim Genel Müdürü Duygu Çavdar’ın tarifiyle “Grup 7’nin direği” Hatice Kolcu, 21 yılını verdiği ajansında ilk günden bu yana yalnızca Çaykur içiyor ve içiriyor.

Ne kadar süredir Grup 7’desiniz Hatice Abla?

21 sene oldu buraya geleli. Çok mutlu olduğumu söylememe gerek yok, emekli oldum buradan baksanıza.

Seviyor musunuz işinizi? En iyi ve en kötü yanı nedir?

Sevmez olur muyum? İşimi severek yapıyorum, kızları da seviyorum. Mutfağı karıştırıyorlar arada sırada. Ben oranın hep temiz ve düzenli olmasını istediğim için bazen kızıp “mutfak benim, karışmayın” diyorum. Takılıyorum onlara. Bu kadar zamandır buradayım, ne kızlar beni incitmiştir ne ben onları. Hiçbirini bir diğerinden ayırmadan severim. Onlara sevgim ve saygım var. Onların da bana aynı şekilde.

Çaykur'la geçen 21 yıl

Cansu Etli
Müşteri İlişkileri Direktörü

Yoğun bir çalışma tempomuz var ajans olarak. Bu tempodan fırsat bulduğumuzda soluğu terasta alıp çay içip sohbet ediyor, manzaramızın tadını çıkarıyoruz.

Çayı bir sürü anın eşlikçisi olduğu için seviyorum. Hatice Abla sağ olsun ne zaman enerjimiz düşse modumuzu yükseltir çayıyla. Burada şimdikinden başka bir iş yapacak olsa rahatlıkla genel müdürümüz olabilirdi.

En çok ne içer ajansta arkadaşlar?

Çay tabii ki. Çaykur kullanıyorum ben. Hem her yerde buluyoruz hem fiyatı uygun hem kokusu ve demi güzel. En çok onu seviyoruz. 21 senedir buradayım, o gün bu gündür Çaykur kullanıyoruz. Herkesi alıştırdım. Evimde de onu kullanıyorum zaten. Sabahtan öğlene kadar dört kez demlerim, öğleden sonra da iki kez. Günde altı demlik çay tüketiyoruz burada. 200 yoksa da 180 bardak içiyoruz herhalde. Bazen toplantı için dışardan gelenlerle 200 bardağı buluyordur.

Çayınız çok güzel hakikaten, bir formülü var mı?

Valla güzel demliyorum. Suyu tam kaynatıyorum, demini almadan da kimseyse açtırmıyorum. Seviyor herkes. Büyük patron Cengiz Bey bazen dışarıdaki bir toplantıdan geldiğinde “Aslında dışarıda da içtim ama senin çayın başka” deyip benden çay istiyor.

Çaykur'la geçen 21 yıl

Melike Nevin Ateş
Müşteri İlişkileri Yönetmeni

Hatice Abla anaç, kollayıcı ve çok tatlı bir insan. Ajanstaki herkesi gayet iyi tanır. Grup 7’de en çok su, sonra da çay içilir. Hatice Abla’mız en iyisi hangisiyse onu kullanır, dolayısıyla Çaykur kullandığından eminim.

30 kişi kadarız ajansta. En az 150 bardak çay içiyoruz herhalde her gün. Buradan kolay gelsin demek istiyorum Hatice Abla’ya.

Rutin bir gününüz nasıl geçiyor burada?

Bismillah deyip açıyorum kapıyı. Çantamı bırakıp hemen çayı demliyorum. Temizlik bittikten sonra arkadaşlar gelmeye başlıyorlar. Sonra da gün nasıl bitiyor anlamıyorum. Ailemden fazla buradaki arkadaşlarımı görüyorum, hepsini de çok seviyorum.

Katı kurallarınız var mı peki ajansta?

Dağınıklığı sevmem. Temizim. Arkadaşlardan da hep temiz olmalarını istiyorum. Etraf temiz olunca içinizi ısıta ısıta içebilirsiniz çayınızı derim.

Çaykur'la geçen 21 yıl

Nüzhet Şar & Rengin Saraçoğlu Aziz
Etkinlik Yöneticisi & Müşteri İlişkileri Direktörü

RSA: Özellikle akşamüstü ve özellikle bizim masada çay fazlasıyla içiliyor.
NŞ: Panaromik bir terasımız da var. Orada da çay keyfi yaptığımız oluyor. Çay benim için kahvaltı, kahvaltı da aile demek. Dolayısıyla çay benim için aile ile eşanlamlı bir şey. Olmazsa olmaz.
RSA: Hatice Abla’nın çay demlemek için bir formülü var mı bilmiyorum ama sağ olsun hepimizin nasıl içtiğini bilir. Ben mesela biraz soğuturum.
NŞ: Hatice Abla bizim için sadece çay ihtiyacımızı gideren biri değil, her türlü ihtiyacımız konusunda yardımcı olan biri. Tam bir iletişim profesyonelidir. Bu konuda bir ödül de aldı zaten kendisi.

Bir ödül de almışsınız yakın zamanda…

Evet, çağırdılar ben de gittim ödül törenine. 21 senedir alın terimle, gururla çalıştığım için Grup 7’de bana da ödül vermek istemişler. Gittim, bir şeyler ikram ettiler, sonra salona geçtik. Beni çağırdılar, ödül verdiler. Herkes alkışladı sağ olsun.

Çaykur'la geçen 21 yıl

Duygu Çavdar
Genel Müdür

Terasımız ve çay köşemiz ajansımız için önemli yerler. Hatice Abla’mız sağ olsun, çayımız hiç eksik olmaz.

Çok düzenli çalışan ve kaynak yönetimi konusunda da çok başarılı biridir Hatice Abla. Çayı bir sebeple soğutup içmediğinizi görürse “içmeyeceksen söyle de getirmeyeyim” der. Bazı kuralları vardır. Her şey ondan sorulur denebilir, ajansın eli koludur. Grup 7 İletişim’in direğidir.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.