Ağustos’ta en çok Gürcistan-Rusya savaşı yazıldı

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayımlanan...

11.09.2008 - 10:17 | MediaCat

Rusya-Gürcistan arasındaki savaş, Antalya’daki orman yangınları, Org. İlker Başbuğ’un Genelkurmay Başkanlığı görevini devralması, Ergenekon davasının yansımaları, Osman Yağmurdereli’nin vefatı, Kemal Kılıçdaroğlu-TSK polemiği, Emre Altuğ-Çağla Şikel evliliği, Pekin Olimpiyatları ve milli atletimiz Elvan’ın ülkemize kazandırdığı gümüş madalya, geçtiğimiz aya damgasını vuran başlıca konu başlıkları oldu. İşte, “ayın medya gündemi” raporunun detayları…

Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinde yayımlanan her haberi raporlayarak oluşturduğu medya raporuna göre, Ağustos ayının en çok yazılan konusu Gürcistan-Rusya savaşı oldu. Güney Osetya’ya saldıran Gürcistan’a açtığı savaşla dünyada büyük bir şok yaratan Rusya, gündeme bomba gibi düştü. Dünya medyasının yakın ilgi gösterdiği savaş, Türk medyasında 23 bin 709 kez habere konu edildi.

Aynı araştırma raporuna göre, AKP’nin kapatılması davasının sonuçlanmasının ardından, gözler yeniden AB çalışmalarına döndü. Avrupa Birliği, ay içerisinde toplam 13 bin 41 habere konu olurken, ekranlarda kalma süresi ise yaklaşık 60 saate ulaştı.

Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan konusu olan Ergenekon Davası’nın haber sayısı, % 71 oranında düşmesine rağmen, dava medyadaki gündemin üst sıralarındaki yerini korumaya devam etti. Birçok önemli ismin tutuklanması veya sorgulanması nedeniyle medyadaki etkinliğini koruyan dava, ay boyunca 10 bin 929 kez habere konu edildi.

Türk medyasının terör olaylarına ilgisi Ağustos ayında da sürdü. Erzincan’da yaşanan mayın patlamasının ardından, birçok askerin şehit olması tüm ülkeyi üzüntüye boğdu. Terör, basında 9 bin 656 habere konu olurken, bu haberlere ekranlarda ayrılan süre ise 143 saati aştı.

Antalya, tarihinin en büyük yangınıyla kavruldu…

Geçtiğimiz ay, yurdun çeşitli yerlerinde çıkan orman yangınlarına, Antalya’da gerçekleşen son 30 yılın en büyük yangını da eklenince, medyanın ve Türk halkının gözleri yangınlara çevrildi. Antalya tarihinin en büyük, Türkiye’nin ise ikinci büyük yangınında 4 köy tamamen yanarken, üç köy de tamamen boşaltıldı. Ülkede büyük üzüntü yaratan yangınlar, Ağustos ayı boyunca 6 bin 246 habere konu oldu.

İlker Başbuğ görevi devraldı…

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’un, 28 Ağustos’ta düzenlenen törenle Genelkurmay Başkanlığı görevini devralması, geçtiğimiz ayın önemli olayları arasında yerini aldı. Aylardır beklenen törenle medyanın yakın takibine giren İlker Başbuğ, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 2 bin 936 habere konu edildi.

Osman Yağmurdereli bu kez üzdü…

AKP İstanbul milletvekili ve TV yapımcısı Osman Yağmurdereli’nin hayatını yitirmesi, siyaset ve sanat dünyasında büyük üzüntü yarattı.

AKP, gündemden düşmüyor…

Yazılı, görsel ve elektronik basında yapılan araştırma sonucu hazırlanan rapora göre; Ağustos ayında basında en çok yer alan parti, geçtiğimiz ay da olduğu gibi AKP oldu. Parti, toplamda 21 bin 619 haberde yer aldı. Haber sayısı önceki aya oranla % 40 azalma gösteren AKP’nin, toplamda ekranda kalma süresi ise 282 saate yakın oldu.

CHP’ye ilgi sürdü…

Geçtiğimiz ayın hakkında en çok yazılan ikinci partisi ise CHP oldu. Kapatma davası ve usulsüzlük konularını sıkça işleyen CHP, yazılı, görsel ve elektronik basında toplam 10 bin 933 haberde yer aldı. CHP’nin ekranlarda kalma süresi 111 saati aşkındı.

Rapora göre, ayın en çok bahsi geçen diğer partileri, 2 bin 724 haberle MHP, 1.023 haberle DP ve 908 haberle DSP oldular.

Siyasilere yakın markaj…

MTM’nin medya raporuna göre; siyaset dünyasının en popüler ismi, 16 bin 322 haberle, yine Recep Tayip Erdoğan oldu. Kapatma davası sonrasındaki çeşitli söylemleriyle gündemde kalan Erdoğan’ın, haber sayısında % 25 oranında düşüş olmasına rağmen, Başbakan “en medyatik siyasetçiler” listesinde liderliğini korumaya devam etti. Erdoğan’ın ekranlarda kalma süresi ise 219 saati aşkın oldu.

Medyada en çok yer alan bir diğer isim ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu. Haber sayısında % 27’lik bir artış gerçekleşen Abdullah Gül, Ağustos ayında 11 bin 730 habere konu edilirken, 203 saati aşkın süreyle de ekranlarda yer buldu. Gül’ü, 3 bin 168 haberle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve 2 bin 47 haberle Köksal Toptan izlediler.

Kemal Kılıçdaroğlu, TSK polemiğiyle gündemdeki yerini koruyor…

Ağustos ayında siyaset basınının yakın markajında olan CHP Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, TSK ile girdiği polemikle dikkatleri üzerine çekti. Kılıçdaroğlu, toplam 2 bin 14 habere konu edildi. Önceki döneme göre haber sayısı yaklaşık 7 kat artan Kılıçdaroğlu’nun ekranlarda kalma süresi ise 39 saate yakın oldu.

MTM Medya Takip Merkezi’nin, aynı araştırma verilerine göre, kapatma davasının sonuçlanması ve Ergenekon operasyonunun biraz daha durulması, ekonomiye de olumlu yansıdı. Borsanın yükselişe geçmesi ve buna bağlı olarak döviz piyasasının hareketlenmesi, Ağustos ayında ekonomi dünyasını sevindiren haberler arasındaydı…

Akbank yarıyıl karını açıkladı…

Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul’un, Akbank’ın yılın ilk yarısındaki net karının 1 milyar 215 milyon YTL olarak gerçekleştiğini; son bir yıllık dönemde net karın, olağan dışı kalemler hariç % 8 artış gösterdiğini bildirmesi üzerine, gözler bankaya çevrildi. Medya tarafından yakın takibe alınan banka, yazılı, görsel ve elektronik basın toplamında 1.062 habere konu edildi.

World Card, Avrupa’nın sekizinci büyüğü…

Visa, Mastercard, American Express ve Diners logolu kart kullandıran bankalar içinde yapılan değerlendirmede, Yapı Kredi Worldcard tarafından sunulan kredi kartları, işlem hacmi sıralamasında 23.5 milyar dolar ile Citigroup/Egg (İngiltere), La Caxia (İspanya), Banca Santander (İspanya), UBS (İsviçre), Nordea (İsveç-Danimarka) gibi bankaların yanı sıra, Türkiye’deki rakiplerini de geride bıraktı. Ağustos ayında ekonomi dünyasına damgasını vuran konular arasında yer alan World Card, medyada toplam 250 haberde yer alırken, Yapı Kredi Bankası’nın ise 679 haberde bahsi geçti.

Vestel, Vestfrost markasını satın almasıyla öne çıktı…

Türkiye’nin beyaz eşya devleri arasında yer alan Vestel, Kuzey Avrupa ülkeleri ve Rusya’da yüksek bilinirliğe sahip Danimarkalı Vestfrost markasını satın almasıyla dikkatleri üzerine çekti. Ekonomi basınının yakında takip ettiği Vestel, gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 480 haberde yer aldı.

“En Medyatik Ünlüler” listesinde zirveye oturan Sezen Aksu birinciliği sevdi…

MTM Medya Takip Merkezi’nin, Ağustos ayını kapsayan medya raporuna göre, ayın en medyatik ünlüsü geçtiğimiz ayın da birincisi, Sezen Aksu oldu. Çıkardığı yeni albümünün ardından verdiği konserlerle müzikseverlerin beğenisini kazanan Aksu, ay boyunca 1.211 kez medyada görünüm sağladı. Haber sayısı, önceki aya göre % 28 oranında düşmesine rağmen, birinciliğini koruyan Aksu’nun ekranlarda kalma süresi ise 13 saate yakın oldu.

Tarkan yeniden magazincilerin gözdesi…

Uzun zamandır medyada pek sık yer almayan Tarkan, geçtiğimiz aylarda sevgilisinden ayrılmasından sonra, yeni albümünün de etkisiyle magazincilerin yakın markajına yeniden girdi. MTM’nin raporuna göre, geçtiğimiz ayın en popüler ikinci ismi Tarkan oldu. Üç mecranın toplamında 1.183 habere konu olan popüler şarkıcıya TV ekranları 15 saati aşkın yer verdiler.

Ayın en medyatik diğer ünlüleri ise sırasıyla, 1.015 haberle İbrahim Tatlıses, 741 haberle Ajda Pekkan ve 733 haberle Gülben Ergen oldular.

Çağla Şikel ve Emre Altuğ’a düğün dopingi…

Geçtiğimiz ayın en çok konuşulan isimleri arasına, büyük bir düğünle hayatlarını birleştiren ünlü şarkıcı Emre Altuğ ile Çağla Şikel de girdi. Magazin ve sanat camiasının büyük ilgi gösterdiği düğün, hem Çağla Şikel’in hem Emre Altuğ’un haberlerinde artışa neden oldu.

MTM Medya Takip Merkezi’nin medya raporuna göre, Ağustos ayında basında en çok konuşulan spor kulübü, geçtiğimiz ayın da lideri Fenerbahçe oldu. Önceki döneme göre haber sayısı düşmesine rağmen, birinciliği elinden bırakmayan Fenerbahçe, toplamda 12 bin 254 haberde yer aldı. Medyatik takımın ekranlarda kalma süresi ise 175 saate ulaştı.

MTM’nin gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerini kapsayan analiz sonuçlarına göre; en çok haber olan ikinci spor kulübü ise Galatasaray’dı. Ağustos ayı boyunca 10 bin 887 habere konu edilen Galatasaray, 166 saate yakın bir süre ekranlarda kaldı.

Ay boyunca haberleriyle dikkat çeken diğer spor kulüpleri, 8 bin 523 haberle Beşiktaş ve 4 bin 576 haberle Trabzonspor oldular. Oynanan süper kupa nedeniyle haberlerinde yükseliş gözlenen Kayserispor, toplamda 2 bin 555 habere konu olurken, 21 saat ekranlarda kaldı.

Ağustos ayında spor dünyasına Pekin Olimpiyatları damgasını vurdu…

29. Olimpiyat Oyunları, Pekin´deki Kuş Yuvası adı verilen Ulusal Stadyum´da düzenlenen görkemli bir törenle yapıldı. Türk ve Dünya medyası tarafından büyük ilgi gören Pekin Olimpiyatları, tüm dünya sporseverlerini bir araya getirdi. Medya araştırmasının sonuçlarına göre Pekin Olimpiyatları, geçtiğimiz ay toplamında 14 bin 234 habere konu oldu. Olimpiyatların ekranlarda kalma süresi ise 235 saati aşkındı.

Ayın en medyatik sporcusu Lincoln…

Ağustos ayında Galatasaray’a kırgın olduğu söylemiyle gündeme gelen Lincoln, geçtiğimiz ayın en medyatik sporcusu oldu. Önceki aya oranla haber sayısı % 21.4 oranında artış gösteren Lincoln, toplamda 1.531 haberde yer aldı. Medyatik sporcunun haberlerine en çok yere veren mecra, yazılı basın oldu.

MTM Medya Takip Merkezi’nin aynı araştırma sonuçlarına göre, haberleriyle en fazla dikkat çeken bir diğer sporcu ise Mateja Kezman oldu. PSG’ye transfer olan Kezman, geçtiğimiz ay boyunca toplam 1.466 haberde yer aldı.

Gümüş Madalya alan Elvan’ın haberleri zirveye çıktı…

Abeylegesse, atletizm yarışlarının finalinde Tirunesh Dababa’nın ardından olimpiyat ikincisi olarak, Türk atletizm tarihinin en büyük başarılarından birini elde eden Elvan, Ağustos ayında spor medyasının en çok ilgi gösterdiği sporcular arasına girdi. Önceki döneme göre haber sayısında ciddi bir yükseliş gözlemlenen Elvan, toplamda 1.280 haberde yer aldı. Elvan’ın ekranlarda toplam kalma süresi ise 13 saati aşkın oldu.

Mahmut Özgener yeni TFF Başkanı…

Geçtiğimiz ay Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda, tek başkan adayı olan Mahmut Özgener, 202 oyla federasyonun 38. başkanı oldu. Mahmut Özgener, gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde toplam 209 kez görünüm sağladı.

12 Dev Adam Şampiyon Oldu…

Efes Pilsen World Cup 7 Turnuvası’nda Bosna Hersek’i 76-70 mağlup ederek birinciliği elde eden Türk Milli Basketbol Takımı, Ağustos Türk halkının ve basının ilgi gösterdiği bir diğer konu oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.