Şirketler için KSS’nin ötesine geçme vakti

Act*Human İnsani Gelişme Zirvesi'nin ardından...

26.01.2017 - 16:14 | Ozan Mert

Şirketler için KSS'nin ötesine geçme vakti

İstanbul’daki Swissotel dün önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Kamu, özel sektör ve sivil toplumun farklı alanlarından 600’e yakın kişi Türkiye’de insani gelişmeyi desteklemek amacıyla kurulan İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV) düzenlediği Act*Human İnsani Gelişme Zirvesi’nde bir araya geldi.

Şirketler için KSS'nin ötesine geçme vakti

İNGEV Başkanı Vural Çakır

CNN Türk’ün ekran yüzlerinden Başak Şengül’ün moderatörlüğünü üstlendiği zirvenin konuşmacıları arasında İNGEV Başkanı Vural Çakır ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İNGEV tarafından geliştirilen İGE-İ projesinin koordinatörü Doç. Dr. Murat Şeker’in yanı sıra The Economist tarafından yayımlanan 1843 dergisinin editörü Emma Duncan, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Özel Sektör ve Vakıflar Direktörü Marcos Neto ve Sapiens ve Homo Deus kitaplarıyla dünyada olduğu kadar Türkiye’de de büyük ses getiren Prof. Yuval Noah Harari yer alıyordu.

The Coca-Cola Company CEO’su Muhtar Kent ise konferansa video aracılığıyla katıldı.

Sivil toplum – özel sektör buluşması

Zirve kapsamındaki etkinliklerden biri “Mülteci Ressamlar ve Çocuklar” isimli resim sergisiydi. Mülteci çocuklar tarafından yaratılan eserlerin yer aldığı ve zirve boyunca devam eden sergi ressam İsmail Acar’ın danışmanlığı ve koordinatörlüğünde hazırlandı. Sergi projesi ve proje kapsamında yapılan atölye çalışmaları ayrıca sahnede tanıtıldı.

Zirvede bunun yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının (STK) katılımıyla bir mini fuar da düzenlendi. STK temsilcileri oturum aralarında salona canlı bağlanarak kendilerini izleyicilere tanıttılar.

Şirketler için KSS'nin ötesine geçme vakti

Sapiens ve Homo Deus kitaplarının yazarı Prof. Yuval Noah Harari

Türkiye’deki ilçelerin insani gelişmişlik sıralaması

Türkiye’deki ilçelerin insani gelişmişlik düzeyini belirlemek amacıyla İNGEV tarafından gerçekleştirilen İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler (İGE-İ) araştırmasının sonuçları da zirvede katılımcılarla paylaşıldı. Türkiye’deki 30 büyük şehrin il sınırı içerisinde yer alan en yüksek nüfuslu 150 ilçeyi kapsayan araştırma ilçeleri yönetişim, sosyal kapsama, ekonomik durum, eğitim, sağlık, sosyal yaşam, çevre ve ulaşım başlıklarına ait 50 göstergenin ölçümlenmesi sonucu elde edilen bir endeks puanına göre sıralıyor.

Araştırma sonucunda 150 ilçe arasından 18’inin çok yüksek insani gelişme düzeyine sahip olduğu saptandı: Çankaya, Kadıköy, Beşiktaş, Muratpaşa, Odunpazarı, Nilüfer, Yenimahalle, İzmit, Beyoğlu, Bakırköy, Şişli, Tepebaşı, Keçiören, Fatih, Ataşehir, Osmangazi, Üsküdar ve Konyaaltı.

Söz konusu ilçelerin idaresini temsilen ilçe belediye başkan veya başkan yardımcıları zirve kapsamında düzenlenen bir ödül töreniyle onurlandırıldılar.

Takipte kalın

Sonuç olarak, dünya toplumlarının 21’inci yüzyılda karşılaştığı sorunlar, ekonomik gelişmişlik ve insani gelişmişlik arasındaki ayrışma ve şirketlerin hem toplum hem de kendi selameti için ölçülebilir insani kalkınma hedefleri doğrultusunda atmaları gereken somut adımların tartışıldığı Act*Human, program boyunca sunulan tarihsel perspektif ve tutarlı argüman yapısıyla kalkınmanın tüm paydaşları için bir uyandırma çağrısı niteliğindeydi. Zirve gelecek seneden itibaren büyüyerek bir festivale dönüşecek. MediaCat olarak İNGEV ve çalışmalarını takipte kalacağız. Size de öneririz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.