MediaCat

Abur cubura AB kriterleri geliyor

Avrupa ülkelerinde obeziteyle savaşabilmek amacıyla her geçen gün yeni uygulamalar gündeme geliyor.

Abur cubura AB kriterleri geliyor

Avrupa ülkelerinde obeziteyle savaşabilmek amacıyla her geçen gün yeni uygulamalar gündeme geliyor. Özellikle şekerli-gazlı içecekleri, bol yapay katkı maddeli abur cubur olarak tabir edilen ürünleri pazarlayan firmalar hükümetlerle işbirliğine gidiyor.

Örneğin Fransa’da Resmi Gazete’de yayımlanan bir kararnameyle, 1 Mart tarihinden itibaren tuz-şeker katkılı, içerikleri dönüşüm geçirmiş gıdaların sağlıklı beslenmeyle ilgili uyarı mesajları taşımaları mecburi hale getirildi. Abur cubur kapsamına giren gıdaları pazarlayan Fransız firmalara, reklamlarında ‘Çok yağlı, çok şekerli, çok tuzlu yemekten kaçının’, ‘Sağlığınız için öğün aralarında atıştırmaktan kaçının’, ‘Günde en az beş meyve yiyin. Öğünlerinizde sebze ağırlıklı beslenin’ ve ‘Düzenli olarak bir spor yapın” mesajlarından birini kullanma zorunluluğu getirildi.

Televizyonun yanı sıra, gazeteden afişe, internetten radyoya kadar her türlü medya organında yayımlanan reklamlar için geçerli olan bu uygulamaya bağlı kalmayan firmaların, ceza olarak reklam ve tanıtım bütçelerinin yüzde 1.5’ini Ulusal Sağlık Eğitimi Enstitüsü’ne aktarmaları şart koşuluyor.

Fransa’dakine benzer obeziteyle mücadele amacına hizmet eden uygulamalar, tüm Avrupa ülkelerinde her geçen gün artıyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.