Absolut özelleştirildi

İsveç’in Ikea ve Volvo ile birlikte dünyada en tanınmış markası olan Absolut Vodka’nın

01.04.2008 - 09:32 | MediaCat

İsveç’in Ikea ve Volvo ile birlikte dünyada en tanınmış markası olan Absolut Vodka’nın üreticisi “Vin&Spirit” için yapılan özelleştirme ihalesini, Fransız likör üreticisi Pernod Ricard kazandı.

Kamu firması “Vin&Spirit”in özelleştirilmesi için açılan ihaleye, Pernod Ricard’ın yanı sıra ABD’li alkollü içkiler üreticisi Fortune Brands, Bermuda merkezli dünyanın en büyük rom üreticisi Bacardi ile İsveç merkezli EQT katılırken, Fransız firması ihaleyi, borçlar dahil 5.63 milyar Euro vererek kazandı.


Merkezi değişmeyecek

İsveç hükümeti, anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada, “Chivas Regal” viski ve “Mumm” şampanyası gibi tanınmış markaların üreticisi Fransız firmasının, Vin&Sprit”n merkezini İsveç’te tutma eğiliminde olduğunu bildirdi. Anlaşmanın yaz aylarında tamamlanacağı belirtilen açıklamada, Pernod Ricard’ın anlaşmayla, Vin&Sprit’in “Beam Global Spirits & Wine” firmasındaki yüzde 10’luk hissesi hariç şirketin tamamını alacağı kaydedildi.


İkonik marka

Fernod Ricard’ın Finansman Müdürü Emmanuel Babeau, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “O (Absolut Vodka) yaratıcılık, modernite ve emsalsiz bir tarzla güçlü bağlara sahip ikonik bir marka. Dünya çapında en büyük getiriye sahip ve (yıllık satışları) 10 milyon kasanın üzerinde olan dört markadan biri” dedi. Babeau, Absolut Vodka’nın ABD’de makul oranda büyüme, ABD dışında ise güçlü büyüme göstermesini beklediklerini söyledi.


Pernod Ricard’ın piyasa değeri 15 milyar Euro

Vin&Sprit’in “mücevheri” olarak değerlendirilen, dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen markalarından Absolut Vodka’dan, geçen yıl 12 şişelik kasalardan 10.7 milyon adet satılmıştı. Absolut Vodka, İngiliz alkollü içki üreticisi Diageo’nun ürettiği Smirnoff votka, Bacardi rom ve yine Diageo tarafından üretilen Johnnie Walker viskisinin ardından dünyanın en fazla satan dördüncü markası olma özelliğine sahip bulunuyor. Absolut Vodka’nın üretiminin yarıya yakını ABD’de satılıyor. Dünyanın ikinci büyük şarap ve alkollü içkiler üreticisi Pernod Ricard’ın piyasa değeri ise 15 milyar Euro.

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.