MediaCat

ABD’nin en güçlü seçim reklamı 50 yaşında

Daisy Girl, siyasi seçim kampanyalarında önemli bir eşiği ifade ediyor.

ABD’nin en güçlü seçim reklamı 50 yaşında

Daisy adında küçük bir kız papatya yaprakları kopararak oyun oynar. Küçük kızın yaptığı geri sayım, eş zamanlı olarak tarihi değiştirecek o atom bombasının geri sayımıyla aynı anda ilerler. Geriye bir toz bulutu kalır, bir de yerle bir olan hayatlar. Reklamın sonunda Lyndon Johnson’ın sesi duyulur: “Ya birbirimizi seveceğiz ya da öleceğiz.”

7 Eylül 1964 günü, 1951 yapımı ‘David and Bathsheba’nın gösterildiği prime-time kuşağında izleyicileri 60 saniye boyunca koltuklarına çivileyen reklam filmi, ABD tarihindeki diğer siyasi seçim kampanya filmlerine benzemiyordu. Pek çok milliyetçi reklam filminden sıyrılan ‘Daisy Girl’ daha sofistike, olgun ve mecranın sunduğu potansiyelin farkında bir izlenim yaratıyordu. DDB tarafından yaratılan film yalnızca o gün bir defaya mahsus olarak yayınlandı. Ad Age filmin yayına girmesinden üç gün önce kampanya haberini, “Demokratlar, Doyle Dane Bernbach imzalı, fazlasıyla çarpıcı 60 saniyelik bir spot yayınlayacak” şeklinde vermişti.

[youtube]http://youtu.be/dDTBnsqxZ3k[/youtube]

Kendisini atom kültürü web sitesi olarak adlandıran CONELRAD’ın arşiv bilgilerine göre, Johnson’un kampanyası bizzat Bill Bernbach’ın kaleminden çıktı. CONELRAD’ın Daisy ile yaptığı röportaja buradan ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Advertising Age

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.