ABD başkan adaylarının reklam bütçeleri

MediaCat yayın yönetmeni Pelin Özkan: "ABD'de yerel kanallar bu yarışta 625.3 milyon dolarlık bir bütçe aldı."


07.11.2012 - 18:02 | MediaCat

ABD’de iki başkan adayının sadece televizyon reklamlarına harcadığı reklamların bedeli, Türkiye’de 2011’de gerçekleşen reklam yatırımlarından daha fazla. Reklamcılar Derneği’nin raporuna göre Türkiye’de 2011’de yaklaşık 4 milyar 320 milyon (yaklaşık 2,4 milyar dolar) TL’lik reklam yatırımı gerçekleşti. Obama ve Romney ise seçim kampanyası boyunca sadece televizyon kanallarına 2,6 milyar dolar ödediler.

ABD’de başkanlık için yarışan iki adayın iki yıldır devam eden seçim kampanyasının toplam bütçesinin 6 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. Kampanya boyunca Barack Obama ve Mitt Romney için 600’den fazla reklam filmi çekildi ve bu filmler televizyon kanallarında 982 bin 645 kez gösterildi. İki adayın sadece televizyonlarda yayınlattığı reklamların bedeli ise 2,6 milyar doları buldu.

ABD’de reklam kampanyalarınının veri analizlerini yapan SNL Kagan, başkan adaylarının kampanya bütçeleriyle ilgili bir rapor yayınladı. Bu rapora gore 2012 seçimleri için iki adayın televizyon kanallarında yayınlanan reklamlarının toplam bütçesi 2.6 milyar doları buldu. 2008 başkanlık yarışında toplam harcanan bütçenin 1.6 milyar dolar olduğunu hatırlarsak yarışın boyutlarının nasıl büyüdüğünü daha iyi görebiliriz.

EN BÜYÜK BÜTÇE YEREL KANALLARA

Başkan adayları için seçim kampanyası boyunca 600’den fazla film çekildi. Her iki aday da seçim sonuçlarını en fazla etkileyen üç eyelet olan Ohio, Pennsylvania ve Florida eyaletleri için en büyük bütçeyi ayırdılar. Özellikle son haftalarda kararsız eyaletlere yoğunlaşan adaylar daha çok bu eyaletlerdeki yerel televizyon kanallarını tercih ettiler. SNL Kagan raporuna göre yerel kanallar bu yarışta 625.3 milyon dolarlık bir bütçe aldı.


ABD’de Seçim kampanyalarına harcanan bütçe bununla sınırlı değil. Bu sadece iki başkan adayının televizyon reklamları için ayırdıkları bütçe. Adaylar dışında PAC (Political Action Committee) denen siyasi aksiyon grupları da bir adayı desteklemek veya bir başka adaya karşı çıkmak için reklam kampanyaları yapabiliyorlar. Bu gruplar, kampanyalar için gerekli bütçeyi kendileri buluyorlar. SNL Kagan’ın yayınladığı rapor bu bütçeyi göz önüne almadan hazırlanmış. The Wesleyan Media şirketine gore her iki adayın hazırlattığı 600’den fazla film, televizyon kanallarında toplam 982.645 kez yayınlanmış.


Obama ve Romney’nin seçim kampanyası boyunca sadece TV kanallarına ayırdıkları reklam bütçesi Türkiye’deki tüm markaların bir yıllık reklam yatırımlarının toplamı kadar. Reklamcılar Derneği bu yılın başında Türkiye’de 2011’de gerçekleştirilen reklam yatırımların 4 milyar 320 milyon TL olduğunu açıklamıştı. Yaklaşık 2,4 milyar dolara denk gelen bu bütçe iki adayın sadece televizyon için ayırdığı bütçenin bile altında.

 

Yazı: Pelin Özkan

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.