70 bin blog kapattırıldı

ABD’de yaklaşık 70 bin kullanıcının bloglarını barındırdığı Blogetery.com adlı platform...

21.07.2010 - 00:00 | MediaCat

ABD’de yaklaşık 70 bin kullanıcının bloglarını barındırdığı Blogetery.com adlı platform, servis sağlayıcısı tarafından kapatıldı. Blog barındırma sitesini yayınlayan BurstNet firmasından yapılan açıklamada, platformdaki pek çok bloğun terörist bilgi ve malzemeye erişim aracı ve El Kaide’nin suikast listelerinin yayın alanı olarak kullanıldığının tespit edildiği bildirildi.

Açıklamaya göre Blogetery.com’da ayrıca bomba yapım ve malzeme alışverişi hakkında da çokça blog açılmış. Firma açıklamasında, ‘devlet yetkililerinden kritik bilgilerle desteklenen çok ciddi bir uyarı aldıkları ve bu yüzden blog platformunu kapattıkları’ bilgisi yer aldı.
Ancak firmanın kararı, platformda blogunu tutan 70 binden fazla kullanıcıyı öfkelendirdi. Kapatma kararından haberdar edilmediklerini ve bloglarının aniden kapatıldığını söyleyen blogcular, işin içinde FB’In olduğu görüşünü savunuyor.

ABD’de FBI’ın site kapama yetkisi yok ve bu gibi kararlar ancak geçerli güvenlik gerekçeleri oluştuğunda mahkemeler tarafından verilebiliyor. Üstelik mahkeme tarafından da verilse, kapama kararları ABD’de fikir özgürlüğünü güvence altına alan yasalarla hiç bir şekilde ters düşemiyor.

İnternette yayılan söylentilere göre FBI, El Kaide izleri ve terörizm unsurları bulduğu platformun ‘gönüllü olarak’ kapatılması için BurstNet’e baskı yapmış olabilir. Nitekim açıklamasında ulusaşl güvenliğe vurgu yapan BurstNet, sistemdeki pek çok blogun “kullanıcı sözleşmesine aykırı yayın yaptığını” da belirtti.

Kızgın kullanıcılar “üyelerinin haklarını savunmayan servis sağlayıcıya ihtiyacımız yok” diyerek firmayı ve iştiraklerini prorestoya başladı. The Centre for Democracy and Technology adlı sivil toplum kuruluşu da, blog platformunun neden kapatıldığını bulmaya yönelik çalışma başlattı.

ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.