30 milyar dolarlık dev anlaşma

General Electric ve Comcast, NBC Universal'in yönetiminin GE'den Comcast'a geçmesi için 30 milyar dolarlık anlaşa yaptıklarını açıkladı...

04.12.2009 - 00:00 | MediaCat

General Electric ve Comcast, NBC Universal’in yönetiminin GE’den Comcast’a geçmesi için 30 milyar dolarlık anlaşa yaptıklarını açıkladı. Bu, medya tarihindeki en büyük anlaşmalardan biri.ABD’li kablo televizyon şirketi Comcast, medya devi oluşturmak amacıyla NBC Universal (NBCU) şirketinin çoğunluk hissesini satın almayı planladığını bildirdi.

ABD’nin en büyük kablo televizyon şirketi Comcast, NBCU şirketinin yüzde 51 hissesine 13,75 milyar dolar ödeyecek. NBCU şirketi, NBC televizyon şirketi, Universal Pictures, Universal Studios tema parklarının yanı sıra Bravo ve CNBC gibi kablo televizyon şirketlerinin sahibi konumunda bulunuyor.

Tüketici gruplar, tek bir şirketin eğlence sektöründe çok büyük güce sahip olmasından kaygı duyduklarını açıkladılar.

Comcast’ın teklifinin kabul edilmesi durumunda daha önce NBCU’da yüzde 80 hissesi bulunan General Electric’in (GE) payı yüzde 49’a düşecek. NBCU’da yüzde 20 hissesi bulunan Fransız Vivendi şirketi bu hissesinin tamamını Comcast’a satmıştı.

Comcast’ın planını uygulama şansı bulması halinde bu, filmlerin sinemalarda gösterildikten sonra kablo televizyon şebekelerinde çok hızlı gösterilmesini ve televizyon şovlarının cep telefonu ve avuç içi bilgisayar gibi taşınabilir cihazlarda kısa sürede seyredilebilmesini sağlayacak.

Ortak şirket Comcast’ın idaresinde olacak, NBCU’nun Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jeff Zucker, yeni şirketin üst yöneticisi olacak.

Comcast’ın planı düzenleyici kurumların onayını alır ve diğer güçlükler halledilirse, Comcast, Walt Disney şirketine rakip olacak. Comcast’ın Üst Yöneticisi Brian Roberts, 2004 yılında Walt Disney’i satın almak için 54 milyar dolar teklifte bulunmuştu.

Comcast ve General Electric, yeni şirketin, America Online (AOL) ve Time Warner’ın 2001 yılındaki birleşmesinden daha fazla başarılı olmasını umuyor.

İnternet şirketi AOL, medya şirketi Time Warner’ı 147 milyar dolara satın almıştı.

Kaynak: gazeteport.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.