2022’nin NFT ve metaverse trendleri

Alemşah Öztürk, 2022’nin NFT ve metaverse trendlerini kaleme aldı.

24.01.2022 - 13:00 | MediaCat

NFT ve metaverse, geçtiğimiz yıl itibarıyla sıkça konuşmaya başladığımız konseptler. Bugünlerde hemen herkesin dilinde olan bu iki konsept özelinde 2022’nin neler getireceği de büyük merak konusu.

AKQA İstanbul Chief Happiness Officer & CEO’su Alemşah Öztürk, 2022’de NFT ve metaverse özelinde bizleri bekleyen trendleri kaleme aldı.

2022’nin NFT ve metaverse trendleri

AKQA İstanbul Chief Happiness Officer & CEO’su Alemşah Öztürk

2021 yılının belki de en heyecan verici yanlarından biri, NFT ve metaverse konseptlerinin hayatımıza yıldırım gibi düşmesiydi. Mart ayında çıkmaya başlayan NFT trendi yaz itibarıyla doruğa ulaşıp Ekim itibarıyla herkesin konusu hâline geldi. Ünlüler NFT almaya, NFT üretmeye hatta bu konuda fon kurmaya başladılar. Snoop Dogg başı çekiyor öyle düşünün…

Ve en önemlisi daha yolun başındayız. 2022, NFT’nin gerçek anlamda hayata girdiği yıl olacak; şu an NFT almış, satmış insan sayısı daha yüz binlerle bile ölçülmüyor. Gerçekten çok ufak bir kitle tüm bu etkiyi yaratıyor, inanılmaz değil mi? 2022’de Coinbase’in NFT cüzdan çıkartmasıyla 7,4 milyon insanın bir anda NFT’lere erişimi olacak ve konu bambaşka bir yere koşacak.

Metaverse konusu ise içine NFT’leri de alan, VR ve AR konseptlerini de kullanarak alternatif bir dünyada kendini ifade edebilmeni sağlayan tüm servisler aslında. Ready Player One filmini seyrettiyseniz metaverse’ün ne olduğunu biliyorsunuz, izlemediyseniz hemen izleyin derim. Farklı konularda yaratılmış evrenler ve bu evrenlerde sizi ifade eden avatarlarla oyun oynadığınızı, ders çalıştığınızı, para kazandığınızı, yeni insanlarla tanıştığınızı hayal edin; işte metaverse bu.

NFT biletler geliyor: NFT tarafında konunun sadece sanatla kısıtlı kalmayacağını göreceğiz. Bilet sistemlerinin NFT yapısına geçeceğini öngörüyorum, bu konuda zaten çalışan startup’lar çıktı bile. Merkeziyetsiz sistemler, bilet gibi ürünlerde dolandırıcılık ve kaybı çok kolaylıkla önleyebilecek. Dolayısıyla, aracı kullanan bilet satma sistemleri gibi birçok işkolunu etkileyeceğini düşünüyorum.

Parçalı sanat eseri satın alma: NFT’ler sanat eserlerinin bir yüzdesini, bir kısmını satın almaya da izin veriyor. Yakın dönemde Banksy’nin bir eserinin bu şekilde satılması planlanıyor. Düşünün, çok ünlü bir eserin yüzde 1’ini NFT olarak satın alabileceksiniz, bu da aslında sadece varlıklı insanların yatırım yaptıkları birçok yatırım aracının halka inebilmesi demek.

Gayrimenkul marketi NFT’ye giriyor: Tapu ve NFT yapısal olarak aynı şey, bu yüzden de gayrimenkul piyasası hem –sanat eserlerinde olduğu gibi– parçalı satış için hem de metaverse gayrimenkulleri ile gerçek dünya gayrimenkullerini birleştirmeye hazırlanıyor. Düşünün, Sandbox’ta takıldığınız yazlığınızın gerçeği Bodrum’da olacak ve ikisini tek bir fiyata alacaksınız!

Web3 hayatımıza yerleşiyor: Web3 konsepti merkeziyetsizcilik, asenkron organizasyonlar, paylaşımcılık, ortak üretim ve ödüllendirme üzerine. Bu konsepti benimseyen şirketler ve startup’lar arttıkça, tüketiciler hayatlarında belki ilk defa internet ve belirli servisleri kullandıkları için ödüllendiriliyor, güvenlik riski azalan yapılarda kendi asset’lerini koruyabiliyor, üretebiliyor ya da bir projeye katılabiliyor; böylece kendi finansal özgürlüklerini de kazanıyor. Gerçekten “yaratıcı ekonomi” de diyebiliriz Web3’e ve etkilerini görmeye devam edeceğiz.

Müzik NFT’leri artacak: Sanat konusunda NFT’ler nasıl büyük bir deprem yarattıysa 2022’de aynısını müzik için bekliyorum. NFT’lerin telif haklarını da taşınabilir kılması, NFT’lerin format olarak etkileşime ve deneysel kurgulara izin vermesi müzik piyasasının en çok ihtiyacı olan şeylerden. En güzel yanı da aracıları ortadan kaldırıp, telif ödemeleri konusunu otomatik olarak çözmesi. Birçok yeni indie sanatçının albüm ve şarkılarını NFT olarak çıkartacağını düşünüyorum.

Metaverse x gerçek dünya deneyimi

Metaverse deneyimleri artarken, metaverse’te yaşanan deneyimleri gerçek dünyaya taşıma konusu da büyüyor. Metaverse’te kurulan NFT markaları, gerçek dünyadaki aktivasyon ve ürünleriyle markalarını dijitalden gerçeğe taşıyor ve bu trendin arttığını göreceğiz.

Varlıkları artan yaratıcılar, yaratıcı endüstriyi büyüten aksiyonlar alacak ve bu, tüm toplumu daha iyi bir yere getirecek. Metaverse ile gerçekleşen yaratıcı dünyaların rönesansı, yaşam kalitemizi artırdığı gibi, ortaya çıkan kaliteli içerik miktarını da artıracak; bu da insanların daha yeni fikirler bulmalarını sağlayacak.

Herkese çok başarılı ve yaratıcı bir 2022 diliyorum.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.