2019 lite

"Lite" bir yazı için, kitap - dizi - sinema üçgeninde 2019'a bakıp yılın en iyilerini yazmak iyi bir fikir. "En" derken hemen her alanda sadece birer tane liderden (özellikle TV konusunda) bahsedebilmek anlamlı değil... O yüzden bu yazı bir 2019 yılı seçkisi gibi olacak.
02.01.2020 - 13:28

2019 boyunca “medya dünyasında neler oluyor” ve “işimizin yarını ne olacak” diye düşündükten sonra bu ay daha hafif bir yazı var.

“Lite” bir yazı için, kitap – dizi – sinema üçgeninde 2019’a bakıp yılın en iyilerini yazmak iyi bir fikir. “En” derken hemen her alanda sadece birer tane liderden (özellikle TV konusunda) bahsedebilmek anlamlı değil… O yüzden bir 2019 yılı seçkisi gibi olacak.

Kitaplar

2019’un en iyi kitabı karşıma ekim ayında çıktı.

Disney CEO’su Robert Iger’ın hikâyesi The Ride Of A Lifetime. Son dönemde okuduğum en iyi biyografilerden biri. The Walt Disney Company’nin Mickey Mouse’tan bir medya devine dönüşmesine uzanan hikâyesine liderlik etmiş biri. Sadece bir CEO’nun hikâyesi değil; Pixar, Marvel, Star Wars gibi markaların son dönem gelişimine de tanıklık edebilirsiniz. Türkçesi henüz yok. (Belki Disney Türkiye yayımlamayı planlıyordur.)

Christopher Wylie’nin Mindf*uck’ı Cambridge Analytica hikâyesini dinleyebileceğimiz en iyi kitap. 24 yaşında işin fikir babası olan veri bilimci, bugün yaptıklarını ve yaşananları içtenlikle sorguluyor ve yaşananların sizi perde arkasına alıyor. Konu ilginizi çekiyorsa, Guardian’daki röportajına bir göz atarak başlayabilirsiniz.

Demir Moore’un kitabı Inside Out’u da unutmamak lazım. İmkânınız varsa (audible) sesli kitap formatında Demi Moore’un hikâyesini kendi sesinden dinleyin. Tek kelimeyle çarpıcı.

Bonus: Zucked (Roger McNamee), Talking to Strangers (Gladwell)

Diziler

2019’un iyi dizileri listesinde bir numarada Chernobyl var.

Arkasından bir kısa liste yapabilmek çok zor. Frank Scherma’nın dediği gibi televizyonun platin çağındayız ve her yandan kaliteli prodüksiyon yağıyor.

Disney Plus’tan The Mandalorian ve Baby Yoda kalplerde yerini aldı. USA TV Godfather of Harlem’le dönem dizisi böyle çekilir dedirtti. (Performansıyla Forest Whitaker Emmy’e çok yakın.)

Bu bölümde yükselen yıldızlar… Apple platformundaki dizilerle cuma gününü bekler olduk. The Morning Show ve Ronald D Moore’un For All Mankind’ı akla ilk gelen öneriler.

Mr. Robot’a ayrı bir parantez hatta paragraf açmak lazım. Bu sezon bazı bölümler serinin en iyileriydi.

Bonus: Years and Years (BBC). Black Mirror seviyorsanız, bu dizi onun bir gömlek üstü olabilir. Gerçeklik seviyesi ürkütücü.

Vazgeçilemeyenler

2019’da vazgeçilemeyenler… Friends, Fringe ve Lost’u yeniden izlemek (Bonus: Battlestar Galactica). Bu diziler gibisi kolay gelmiyor.

Yılın TV kanalı hangisi olabilir? Dünyada hemen her yerde ulusal televizyon kanalları düşük maliyetli kitlesel formüllere sarılmaya devam etti. Survivor benzeri formatlar, CSI dünyasının kopyaları yine ekrandaydı. Artık çoğunun arasında elle tutulur bir fark yok. Aynı şey rahatlıkla bizim ekranlarımız için de söylenebilir. Platformlar cephesindeyse, açık ara HBO ismi öne çıkıyor. Game of Thrones biterken “Başka ne yapabilirler ki?” sorusunun cevabını net bir şekilde verdiler.

Chernobyl’in ardından Big Little Lies yaz mevsiminin en iyi dizisiydi. Succession, His Dark Materials, Westworld, True Detectives, Silicon Valley diye uzayıp giden bir listeyle rekabet edebilecek kimse de henüz yok zaten.

Filmler

Geldik 2019’un filmlerine… Joker? Parasite? Bilim kurguya gönül veren biri olarak oyum Ad Astra’ya gitti. Üstüne Apollo 11 belgeseli de çok iyiydi. Avengers Endgame güzel bir kapanıştı. Star Wars’u duvardan duvara vuranları pek anlayamıyorum. İlk altı filmle kıyaslamak zaten anlamsızdı.

Bonus: Irishman. Pacino ve De Niro karşılıklı büyük keyif verseler de filmin yıldızı Pesci’ydi. Filmin sonundaki hapishane sahnesinde Oscar’ı da vermiş olabiliriz. Ama film uzun. Çooook uzundu.

Her şey bir yana Stephen King bu sene Hollywood’u kurtaran adam olarak anılıyor. Sahi, Marvel ve King olmasa 2019’da gişenin hali ne olurdu acaba?

Sağlık, huzur ve neşe dolu bir 2020 diliyorum.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.