2018’in en yaratıcı kampanyaları

The Cat Report verilerinden hareketle geçen ay yayınladığımız 2018'in en yaratıcı ajans ve reklamverenlerinin ardından, bu ay sıra, geçtiğimiz yıla damga vuran kampanyalarda.
05.02.2019 - 14:36

Geçen ay yayınladığımız The Cat Report’ta 2018’in en yaratıcı ajanslarına ve reklamverenlerine bakmıştık. Bu ay sıra en yaratıcı kampanyalarda. Bildiğiniz gibi The Cat Report’u hazırlarken Felis, Kristal Elma, Effie ve Cannes Lions yarışmalarının birinciliklerini ve büyük ödüllerini dikkate alıyoruz.

Geçtiğimiz yılın en yaratıcı 10 kampanyasını da aynı verilere bakarak hazırladık. Söz konusu yarışmalardan en çok ödülle dönen ilk 10 kampanyadan oluştu listemiz.Bu kampanyaların ortak özelliklerine baktığımızda pek çoğunun etkili, yaratıcı ve ezberbozan fikirlerle ve çok iyi uygulamalarla gerçekleştiğini görüyoruz.

Rexona kampanyası gibi bazılarının içinde bulundukları pazarı büyüttüklerine tanık olduk.

İlk 10’daki kampanyaları dikkatlice incelediğimizde geçtiğimiz yılın yaratıcı trendlerini de görüyoruz. En belirgin birkaç tanesine bakalım isterseniz.

2018'in en yaratıcı kampanyaları

Gerçek zamanlı iletişim

2018’de en çok ses getiren kampanya TBWA\Istanbul tarafından IKEA için gerçekleştirilen Dolu kampanyasıydı. Kampanya ajansı ödüllere boğmakla kalmadı, yapıldığı andan itibaren özellikle sosyal medyanın gündemini de belirledi.

Veriye dayalı yaratıcılık

Datadan doğan yaratıcı projelere geçtiğimiz yıl daha çok tanık olduk.

Vodafone ve Hürriyet‘in ortak projesi Mindshare tarafından gerçekleştirilen Kırmızı Çizgi, MediaCom tarafından gerçekleştirilen Şehrin Caz Hali bu kategorideki en iyi örnekler.

Yaratıcı müşteri deneyimi

Müşteri deneyimi tasarımı hep konuşuluyordu. Artık yaratıcı kampanyalarda da mükemmel uygulamalarına tanık olduk geçtiğimiz yıl. Örneğin, Wavemaker Türkiye’nin imzasını taşıyan ve Renault‘nun Getir işbirliğinde gerçekleştirdiği Test Sürüşünü Ayağınıza Getiren Teknoloji projesi bunun en iyi örneğiydi.

Sosyal fayda

2018’de sosyal faydanın yaratıcılığa çok daha fazla entegre edildiğine tanık olduk. Markalar ve yaratıcılar bu konuda büyük bir yol aldılar.

Medina Turgul DDB tarafından Lipton için hayata geçirilen ve temelde birbirimize daha fazla zaman ayırmamız gerektiğini hatırlatan #konuşalımartık bu konudaki en başarılı örneklerden biriydi. Kampanya hem Felis hem de Kristal Elma’dan Entegre Kampanya Büyük Ödülü’ne layık görülmüştü.

Bunların dışında hemen hemen tüm kampanyaların sosyal medyayla çok iyi entegre edildiğini gördük.

Umarız 2019 yılında hep sözü edilen derin krizi teğet geçeriz. Çok daha yaratıcı ve bol ödüllü işlerle seneyi kapatırız.

2018’e damgasını vuran kampanyalar

1. Dolu

Reklamveren: IKEA Türkiye
Reklam Ajansı: TBWA\Istanbul

2018'deki en yaratıcı kampanyalar

Ödül: 6 Felis + 4 Kristal Elma
Büyük Ödül: 1 Felis
Toplam: 10 + 1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.