2018’in en büyük 5 marka hatası

Yılın en çok ses getiren marka hataları karşınızda.

20.12.2018 - 15:18 | Sencer Uçar

Bu yıl bazı markalar açısından oldukça parlak geçmiş olabilir. Ne var ki bazıları için aynısını söylemek biraz güç.

Adweek, karşılaştıkları talihsizlikler nedeniyle bu yılı sıkıntılarla geride bırakmaya hazırlanan beş markayı derledi. 2018’de zorluklarla karşılaşan beş markayı, başlarını ağrıtan nedenlerle birlikte inceliyoruz:

Starbucks

Nisan ayında ABD’nin Philadelphia şehrindeki bir Starbucks şubesinde iş ortaklarını beklemekte olan iki siyahi gencin alışveriş yapmaksızın lavaboyu kullanmak istemeleri üzerine çıkan tartışma sonucu mağaza çalışanlarının polis çağırması ve gençlerin “özel mülke izinsiz girme” suçlamasıyla gözaltına alınmaları, Starbucks’ın başını bir hayli ağrıtmıştı. Olayın ardından Starbucks sosyal medyada olumsuz eleştirilere maruz kalmış, BrandIndex araştırmasına göre markanın müşteriler nazarındaki algısı son 10 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

Yaşananlardan ötürü Starbucks CEO’su Kevin Johnson özür dilemişti ama markanın telafi çabaları bununla da sınırlı kalmamıştı. Zira kahve zinciri 29 Mayıs tarihinde ABD’deki 8 binden fazla şubesini kapatmış ve yaklaşık 175 bin personeline ırk ayrımcılığı konusunda eğitim vermişti.

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

1 2 3 4 5 Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.