2014’ün unutulmaz marka kazaları ve başarıları

Sonuna yaklaştığımız yıl kimi markaları rezil, kimilerini vezir etti.

20.11.2014 - 15:49 | Tuğba Özögretmen

#LikeAGirl haftanın en iyi viralleri listesinin ilk sırasında

2013’te Oreo’nun rakiplerine Super Bowl’da yaşanan elektrik kesintisiyle taktığı “gerçek zamanlı pazarlama” çelmesi, sonu gelmeyen bir furya başlattı. Ancak bu denemelerin bazıları başarı hikâyeleriyle bazıları ise yaşanan rezaletlerle sonlandı.

2014’e damga vuran başarı ve başarısızlık hikâyeleri için buraya buyurun…

IKEA

Bu zamana dek birçok marka Apple ürünlerinin parodisini hayata geçirdi; ancak hiçbiri mizahı, bu “üstün özellikli” IKEA katalogu kadar ince işleyemedi.

DiGiorno

Pizza markası DiGiorno’nun aile içi şiddet konusundaki paylaşımlar için yaratılan #WhyIStayed hashtag’ini bir pazarlama malzemesi haline getirmesi tabii ki hoş karşılanmadı ve marka özür dilemek zorunda kaldı.

Fail: DiGiorno

Axe

Axe bu yılki Super Bowl reklamında aşk ve savaşı şiirsel bir dille anlatıyordu. “Make Love, Not War” sloganlı kampanyanın reklam filmi, yayınlandığı gün YouTube’da 7 milyondan fazla izlendi.

JCPenney

JCPenney’nin, markaların yaratıcı zekâlarını ortaya koyma yarışına girdikleri Super Bowl gecesi attığı bu anlamsız tweet “aptallık” olarak yorumlandı. Kimi iddialara göre olayın sebebi, markanın Twitter hesabının hack’lenmiş olmasıydı.

Fail: JC Penney

Always

Harika bir içgörüye dayanan #LikeAGirl kampanyası, “kız gibi” kalıbıyla yerleşen tüm tabulara meydan okuyordu. Kampanyayı, bu senenin “Dove Real Beauty Skeches”ı olarak yorumlamak abartılı olmayacaktır.

Delta

Dünya Kupası Twitter’ın en önemli malzemelerinden biri. Bu yüzden markaların, bu büyük mecranın parçası olmak istemesi kadar doğal bir şey yok. Zira yanlış paylaşımlar markaları rezil etmeye yetiyor. Tıpkı Delta’nın ABD’yi tebrik tweet’inde, zürafa bulunmayan Gana’yı temsilen bir zürafa görseli kullanması gibi.

Fail: Delta Airlines

Snickers

Snickers’ın, Uruguay’lı futbolcu Luis Suarez’in meşhur ısırığına gönderme yapan bu tweet’i, kuşkusuz konuyu malzeme yapan diğer markaların açık ara önüne geçti.

Win: Snickers

US Airways

US Airways’in Twitter hesabından paylaştığı NSFW (Not Safe For Work) görseli, bir saat boyunca marka yetkililerinin dikkatini çekmemiş olacak ki, marka yağan tepkilere rağmen fotoğrafı kaldırmadı. Ancak internet dünyası, bunu bir alay malzemesi haline getirmek için fazlasıyla hızlıydı.

Fail: US Airways

Waffle House

ABD’li waffle markası Waffle House’un Dünya Kupası boyunca paylaştığı ve ABD’yi destekleyen farklı tabaklardan oluşan görselleri, markaya bu süreçte 1,500 yeni takipçi kazandırdı.

Win: Waffle House

Build-A-Bear Workshops

Markaların milli yasları ve dramları bir pazarlama faaliyeti haline getirdiği tweet’ler, “kötü, korkunç ve unutulmaz” olarak sınıflandırılabilir. Build-A-Bear’ın bu tweet’i ise korkunç sınıfındakilerden yalnızca biriydi.

Fail: Build a Bear

Activia

Activia’nın Dünya Kupası için Shakira ile gerçekleştirdiği düet, kısa sürede tarihin en çok paylaşılan reklamları arasına girdi.

New England Patriots

New England Patriots’un milliyetçiliğin dozunu fazlasıyla kaçırdığı bu tweet, fanlarına, sayılarının 1 milyona ulaştığını bildiren basit bir otomatik tweet’ten ibaret olarak kalmadı. Kulüp bu ırkçı hareketi yüzünden özür dilemek zorunda kaldı.

Fail: New England Patriots

Kaynak: Mashable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.