MediaCat

2013 yılında reklam sektörü ne yönde şekillenecek?

Juvenis Ajans Kurucu Ortakları Alper Güleken ve Ceyhun Ceylan’a göre sadece hedef kitlenin isteklerine cevap veren ürünler yetersiz kalacak.

2013 yılında reklam sektörü ne yönde şekillenecek?

Juvenis Ajans Kurucu Ortakları ve Eş Başkanları Alper Güleken ve Ceyhun Ceylan’a göre, reklam ajansları, çalıştıkları markaların hedef kitlelerine geleneksel reklam mecralarıyla ulaşmak ve farkındalık yaratmak için, artık etkileşimi ve tüketici deneyimini ön plana çıkartmak zorunda kalacaklar. Aynı zamanda bütünleşik iletişimin gerekliliklerine bağlı kalarak mobil ve sosyal medyanın itici gücünü pazarlama ve iletişim stratejilerinin içerisine dâhil etmek zorundalar.

Güleken ve Ceylan’ın 2013 yılı reklam sektörüne ilişkin öngörüleri şöyle:

“2013 yılı, sektör dinamiklerinin tamamen tüketiciye göre şekilleneceği bir yıl olacak. Sadece hedef kitlenin ihtiyaç ve isteklerine cevap veren ürün veya hizmet sunmak yetersiz kalacak, yaratıcı fikirlerle geliştirilmiş iletişim planlarıyla tüketiciye ulaşılacak. Çünkü günümüzde, tüketiciler reklam bombardımanına karşılık mesaja duyarsız olmakta ve hatta olumsuz etkilenmekte. Tüketicileri geleneksel mecralara itebilmek ve farkındalık yaratabilmek, artık yaratıcılık sınırlarını zorlayarak geleneksel mecraları etkileşimli mecralara çevirmekle mümkün. Ayrıca, sadece mesajı iletmek değil, tüketiciye duygusal ve akılda kalıcı, beş duyuya hitap eden bir deneyim yaşatmak, farkındalığın arttırılması için gerekli olan temel reklam anlayışı olacak.

Ayrıca markalar, CRM odaklı pazarlamayla kişiye özel iletişim ve reklam stratejileri geliştirecek, sosyal ve viral pazarlamayı da dijital ortamda kullanarak aynı şekilde bire bir iletişimi ön plana çıkartacaklar.

Sonuç olarak; reklam ajansları, çalıştıkları markaların hedef kitlelerine geleneksel reklam mecralarıyla ulaşmak ve farkındalık yaratmak için, artık etkileşimi ve tüketici deneyimini ön plana çıkartmak zorunda kalırken, bütünleşik iletişimin gerekliliklerine bağlı kalarak mobil ve sosyal medyanın itici gücünü de pazarlama ve iletişim stratejilerinin içerisine dâhil etmek zorundalar.”

 

Anıl Telcioğlu

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.