MediaCat

2012’nin en samimi markaları

Ipsos KMG bu yıl MediaCat için ikinci kez kolları sıvadı ve 2012 sonuçlarını ortaya çıkardı.

2012’nin en samimi markaları

Türk tüketicisine göre hangi markalar samimi? Bu sorunun yanıtını ilk kez 2011’de merak ettik ve Ipsos KMG iş birliği ile Samimi Markalar Araştırması’nı başlattık. Ipsos KMG bu yıl MediaCat için ikinci kez kolları sıvadı ve 2012 sonuçlarını ortaya çıkardı.

Acaba tarihte, içinde bulunduğumuz dönem kadar markalara bu kadar fazla risk ve fırsat sunan bir başka dönem yaşanmış mıdır? Belki duymaktan sıkıldınız ama dijital evren her alanda  birçok şeyi değiştirdi. Peki markalar için? Saymakla bitmez. Saymayalım, sadece konumuz odağında ilerleyelim: Markalar şeffaflaşmak zoruda kaldı. Tüketici eski edilgen tüketici değil. Bilinçli, sorgulayıcı ve sabırsız.

Markalar, online ya da offline dünyada attıkları her adımı çok ince düşünmek zorunda. Çünkü yıllar içinde kurulan güven ve itibar, tek bir yanlış hamlede dakikalar içinde onarılması güç ya da imkansız bir hale gelebilir.

Oyunu değiştiren sadece dijital gelişmeler de değil. Sürdürülebilirlik, green marketing, sports marketing, event marketing, KSS projeleri gibi önemi gün geçtikçe artan kavramlar da markalara fırsat yaratmak kadar sorun çıkarmaya da elverişli alanlar. Toplumdan kazandığını topluma iade etmek ya da toplum yararına kullanmak için proje üretme, alan sahiplenme yarışında olan markaları hataya zorlayan bir kavram daha var: Samimiyet.

Başka açıdan ifade edecek olursak yapmacıklık, bugünün tüketicisinin herhangi bir markadan soğuması için gayet yeterli bir sebep. Üstelik kendi sosyal çevresini de peşine takarak. Zira son araştırmalar gösteriyor ki tüketiciler son dönemde bir satın alma kararı arefesinde en güvendiği merci, yakın çevresi. Dolaysıyla ağızdan ağıza pazarlamayı önemi yükselen kavramlar listesine ekleyebiliriz.

Araştırmaların günümüz tüketicisi ile ilgili işaret ettiği bir diğer önemli husus da karar mekanizmasının duygusal öğelerle tetiklendiği. Yani tüketici ne kadar hesap kitap yapsa da hesabına uyanı değil içinde şık göründüğü otomobili almak isteyecek. Ya da tam tersi, diş etleri hassas olan bir tüketici markete gittiğinde 1+1 promosyonu olan ürünü alıp çıkabilir.

Yani samimiyet günümüz tüketicisi üzerinde doğrudan ya da dolaylı etkili. Bu da demek ki samimiyet markaları bağlayan bir kavram. Markalar; reklamlarında, etkinliklerinde, sponsorluklarında ve hatta çağrı merkezlerinde ‘-mış gibi yapıp’ tüketiciyi tatminden uzak bir davranışta bulunurlarsa tüketicilerin kaybetme ihtimaliyle doğrudan karşı karşıyalar.

ARAŞTIRMA NASIL YAPILDI?

En Samimi Markalar Araştırması, MediaCat için Ipsos KMG tarafından gerçekleştirilen ve tüketicinin en samimi bulduğu markaların hangileri olduğu sorusuna  yanıt arayan bir çalışma.

Araştırma, Türk tüketicisinin hayatında yer tutan 29 kategoride en samimi markaları öğrenmek için 3 – 30 Eylül 2012 tarihleri arasında, Türkiye kent nüfusunu temsil eden 1200 kişi ile görüşülerek gerçekleştirildi. Bu amaç çerçevesinde görüşülen kişilerden her kategori için en samimi buldukları sadece bir tek markayı belirtmeleri istendi.

Türkiye’yi temsil edecek şekilde seçilen 12 ilde gerçekleştirilen araştırmada, kadın – erkek oranı birbirine eşit 15-60 yaş arası bireylerle görüşüldü ve görüşmeler, CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmeleri) tekniği kullanılarak yapıldı.

Enes Taşkıran’ın 29 kategoride Türk tüketicisinin en samimi bulduğu markaları irdelediği yazının tamamını MediaCat’in Kasım sayısında bulabilirsiniz.

EN SAMİMİ İLK 10 MARKA (%)

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.