MediaCat

2012’nin en büyük reklam ajansları

Nielsen verilerinden yola çıkarak hazırladığımız ‘Yılın en büyük ajansları’ listesinde ilk üç sıranın geçen yılla aynı olduğunu görüyoruz.

2012’nin en büyük reklam ajansları

Beş farklı mecranın tarife fiyatlarına göre hazırlanmış listede TBWA\ISTANBUL yılın en büyük ajansı olurken, tüm mecralar için üretilen reklam adedi bazında hazırlanan diğer listede TBWA\ISTANBUL radyo mecrasında, Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi televizyonda, Alametifarika açıkhava ve sinemada, M.A.R.K.A ise gazete ve dergi mecralarında en çok iş üreten ajanslar olarak dikkat çekiyor. Adet bazında kümülatif toplamda ise Alametifarika zirvede.

Nielsen verilerinden yola çıkarak hazırladığımız 2012’nin reklam adetlerine göre en faal ajanslar listelerinde bir önceki yıla göre kullanım adetlerinde düşüş yaşandığını görüyoruz. Yıl içinde toplamda en çok iş üreten ajans 2011’de 942 bin 301 adet kullanım yaparken, 2012 listesinde bu sayı, 805 bin 975 oluyor.

Beş farklı mecranın (televizyon, basın, sinema, radyo, açıkhava) tarife fiyatları üzerinden oluşturulan ‘Yılın en büyük ajansları’ listesine baktığımızda, ilk üç sıranın bir önceki yılın sıralamasıyla aynı olduğunu görüyoruz.

Yılın en aktif ajansı bir önceki senenin de birincisi olan ve AVEA, TTNET, Türk Telekom gibi büyük markalara hizmet veren TBWA\ISTANBUL oluyor. Listenin ikinci sırasında Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi, üçüncü sırasında ise Alametifarika bulunuyor.

Listenin dördüncü sırasında ise Eylül ayında değişikliğe giderek Havas Worldwide İstanbul ismini alan Euro RSCG’yi görüyoruz. Bir önceki yıl 34’üncü sırada yer alan Havas Worldwide İstanbul’un hizmet verdiği müşteriler arasında Reciktt Benckiser, İstikbal, Ferrero Kinder, TescoKipa gibi markalar yer alıyor.

Listenin beşinci ve altıncı sıralarında bir önceki yıl da aynı sıralarda olan Team Red ve Medina Turgul DDB bulunuyor. Sıralamada en büyük ataklardan birini, bir önceki yıl listenin ilk 50’sinde yer almayan Vietnam gerçekleştiriyor. Ağaoğlu, Molfix, Molped, Bingo gibi markalara hizmet veren Vietnam, 2012’in en büyük yaratıcı ajansları listesinde yedinci sırada yer alıyor.

Sekizinci sırada, dört sıra gerileyen Publicis Yorum bulunurken, dokuzuncu sırada bir önceki yıl 21’inci sırada olan M.A.R.K.A yer alıyor. Türk Telekom, Çaykur, DeFacto gibi markalara hizmet veren ajans, yıl içinde yaptığı Hitler’li Biomen reklamıyla da tartışılmıştı.

Magnum, Knorr, Becel, Omo, Yumoş, Domestos gibi markalara hizmet veren Lowe İstanbul ise üç sıra yükselerek listenin 10’uncu sırasında oturuyor.

 

2012'nin en büyük reklam ajansları
2012'nin en büyük reklam ajansları

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.