2008’in en iyi gazete manşetleri

MediaCat dergisi iki senedir olduğu gibi bu yıl da yılın en iyi gazete manşetlerini belirledi...

05.01.2009 - 10:02 | MediaCat

MediaCat dergisi iki senedir olduğu gibi bu yıl da yılın en iyi gazete manşetlerini belirledi. Reklam, medya ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden oluşturulan jüri, yıl boyunca derlenen gazete manşetlerini değerlendirerek Sabah gazetesinin 2 Mayıs 2008 tarihinde attığı “Gazcı kardeşler” manşetini birinci seçti.

Aylık pazarlama iletişimi dergisi MediaCat, Ocak 2009 sayısı için özel bir içerik hazırladı. Pazarlama iletişimi sektörlerinin ve reklam mecralarının 2008 değerlendirmesi ve 2009 beklentilerinin yer aldığı bu özel sayıda, 2008 yılının en iyi dergi kapakları ve gazete manşetleri de seçildi.

Tirajlarına ve gündem yaratma gücüne göre seçilen 14 gazetenin bir yıl boyunca derlenen manşetleri yıl içinde oluşturulan jüriye gönderildi. 1 Aralık 2007 ve 30 Kasım 2008 tarihleri arasında yayımlanan 5110 adet gazete manşeti jüri üyelerinin elemesi sonucu 80’e düşürüldü. Yapılan son jüri toplantısında 80 manşet arasından en iyi 10 tanesi belirlendi ve içlerinden biri de yılın birincisi seçildi. Birinci dışında kalan diğer dokuz manşet de yayın tarihlerine göre sıralandı.

Akşam, Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Posta, Radikal, Sabah, Star, Takvim, Taraf, Türkiye, Vatan, Yeni Şafak ve Zaman gazetelerinin bir yıllık manşetleri arasından seçilen en iyi 10 manşet içinde Radikal ve Taraf 3, Sabah 2, Hürriyet ve Yeni Şafak 1 manşetiyle yer aldı.

Oluşturulan jüride;

Doğan Online CEO’su Babür Çelebi,

Doğuş Yayın Grubu Genel Müdürü Cem Aydın,

Ajans Ultra Eşbaşkanı Hakkı Mısırlıoğlu,

Karikatürist Latif Demirci,

Doğan Burda CEO’su Mehmet Y. Yılmaz,

Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan,

Pazarlama ve Kamuoyu Araştırmacıları Derneği Başkanı Temel Aksoy ve
Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner yer aldı.

Geçtiğimiz sene olduğu gibi MediaCat’i yine Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan temsil etti.

Jüri, en iyi manşetleri seçerken, bunları haber değerine veya dosya gücüne göre değil, ilk bakışta yarattıkları etki üzerinden değerlendirdi ve şu kriterleri göz önüne aldı:

•Manşetin sözlü ifade gücü ve çarpıcılığı

•Merak uyandırması

•Espri barındırması

•Genel görsel ve grafik estetik

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.