15 soruda Curious Felis

Etkisini kanıtlamış kampanyaların arkasındaki yaratıcı strateji & stratejistleri ödüllendiren Curious Felis'e dair merak edilenleri sizin için derledik.

05.09.2022 - 14:36 | MediaCat

15 soruda Curious Felis

Bu yıl 2’ncisi gerçekleşecek olan Curious Felis, bir kez daha fark yaratan kampanyaların ardındaki stratejileri ve stratejistleri ödüllendirmeye hazırlanıyor. Dönüştüren Pazarlama Etkisi ve Yaratıcı Strateji olmak üzere iki bölümde başvurulara açık olan Curious Felis’e başvuru süreci 23 Eylül’e kadar devam ediyor.

İlham veren stratejilerin rekabet edeceği yarışmaya ilişkin aklınıza takılabilecek 15 soruyu sizin için yanıtladık:

1. Curious Felis, Felis’in yeni bir kategorisi mi?

Hayır. Curious Felis, stratejiyi uçtan uca ele alarak bu disiplini daha anlaşılır ve daha değerli kılmayı hedefleyen; Felis’ten hem değerlendirme kriterleri hem de ödüllendirme sistemiyle ayrışan, bağımsız, yepyeni bir strateji odaklı vaka yarışması.

2. Curious Felis’in yarışma dönemiyle Felis’in yarışma dönemi neden aynı o zaman?

Brand Week Istanbul’da Curious Felis de var. Yarışma dönemi ve ödül töreni Felis’le paralellik gösteriyor. Çünkü ikisi de Türkiye’nin en büyük pazarlama iletişimi etkinliğinin bir parçası.

3. Curious Felis tam olarak neyi ödüllendiriyor?

Curious Felis’in odağında merak uyandıran stratejiler var. Bir reklam etkinlik yarışması değil. Bu yüzden rakamlardan çok daha fazlasını merak ediyor ve uçtan uca strateji sürecine odaklanıyor.

4. Yani sonuçlar o kadar da önemli değil?

Sonuç yoksa strateji de yoktur. Curious Felis’te pazarlama stratejisi ve yaratıcı strateji süreçleri öncelendiriliyor. Ancak bu, iş sonuçlarının önemsenmediği anlamına gelmiyor. Güçlü bir stratejinin etkileyici sonuçlar elde edeceği inancıyla hareket ediliyor.

5. Bu sene yenilikler var mı?

Evet var. Daha önceki senelerde Felis’in kategorilerinden biri olan Dönüştüren Pazarlama Etkisi artık Curious Felis çatısı altında! Böylece merak uyandıran stratejiler bir çatı altında toplanıyor ve hem reklamveren hem ajans tarafındaki stratejik bakış açısının öneminin altı çizilmek isteniyor.

6. Bu iki stratejik bakış açısının farkı nedir?

Dönüştüren Pazarlama Etkisi, reklamverenin gözünden pazarlama stratejisini öne çıkarıyor. Yaratıcı Strateji ise reklam ajansının gözünden, iletişim stratejisini öne çıkarıyor.

7. Curious Felis çatısı altındaki Dönüştüren Pazarlama Etkisi ve Yaratıcı Strateji bölümlerine başvurmak için nelere ihtiyacım var?

Tek sayfalık başvuru formu, üç dakikalık vaka videosu, vakanızı tek sayfada özetleyen başvuru formunuz ve üç dakikayı geçmeyen vaka videonuz hazırsa Curious Felis’e hemen başvurabilirsiniz.

8. Elimizde hazır bir vaka videosu var. Onunla katılsak olur mu?

Olabilir. Ancak bu vaka videosunda probleme verilen stratejik çözüm ve sonuçlar kesinlikle yer almalı. Curious Felis’e başvurmak için hazırlayacağınız başvuru formunda ise beş soruya cevap verilmeli.

9. İstediğimiz sorudan başlayabilir miyiz?

Ne yazık ki hayır. Curious Felis, Stephen King’in “Planning Cycle” modelini esas alıyor. Neredeydik, neden buradaydık, nerede olmak istiyorduk, oraya nasıl ulaşabilirdik, ulaşabildik mi sorularını sırasıyla takip ederek vakanızı hikâyeleştirmeniz gerekiyor.

Belki istediğiniz sorudan başlayamıyorsunuz ama 5 bin karakter sınırı içinde kalmak şartıyla istediğiniz soruyu, istediğiniz uzunlukta cevaplayabilirsiniz.

10. 5 bin karakter biraz az değil mi?

İşte bu yüzden vaka videonuz Curious Felis’te en yakın dostunuz. Saatlerinizi akıttığınız, özene bezene hazırladığınız yaratıcı stratejinizi çoğu zaman tek sayfalık bir brief’te toparlamanız gerekiyor. Ancak brief’i aktarırken sunum ve ikna yetenekleriniz devreye giriyor. İşte vaka videosunu tam da bu amaçla değerlendirmelisiniz.

11. Jüri vakanın ödüle layık olup olmadığını neye göre belirleyecek?

Problem çözme, uygulama ve iş sonucu. Curious Felis her şeyi az ve öz tutmaya özen gösteriyor, dolayısıyla değerlendirme kriterlerini de. Komplike bir formül yok. Problemin çözümü yüzde 40 ile başarmanın neredeyse yarısı. Üzerine yüzde 30 uygulama, yüzde 30 da sonuç ekleyince işlem tamam.

12. Nasıl bir jüri karar verecek?

Merak uyandıran stratejiler konusunda uzman bir jüri. Dönüştüren Pazarlama Etkisi’nde, reklamveren, reklam, PR, etkinlik, dijital ajans, araştırma şirketi yöneticileri; Yaratıcı Starteji’de stratejik planlama, müşteri ilişkileri, kreatif, PR, dijital kökenli ajans yöneticileri, araştırma şirketleri yöneticileri ve reklamveren yöneticileri yer alıyor.

13.Ortak payda strateji ve iki farklı bölüm var diye anlıyorum? Hangisine kim katılıyordu, tekrar eder misiniz?

Evet, burası çok önemli. Dönüştüren Pazarlama Etkisi’ne reklamverenler katılıyor ve başvuru formlarını onlar dolduruyor. Yaratıcı Starteji’ye ise reklam ajansları katılıyor ve başvuru formlarını yine ajansların kendileri dolduruyor.

14. Başvuruya açık olan kategoriler nasıl çeşitleniyor?

İki bölümde başvuruya açık olan Curious Felis’in tüm alt kategorilerine ilişkin detaylı bilgiye bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

15. Farklı ödüller var mı?

Özel ekip ödülleri olacak. Yaratıcı Strateji’de Stratejik Planlama Ekibi Ödülü, Dönüştüren Pazarlama Etkisi’nde Pazarlama Ekibi Ödülü; her iki bölümde de En İyi Vaka Yazımı Ödülü sahiplerini bulacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.