100 yıllık tarihimizdeki en kıymetli nitelik: Zamanlama

Büyük Buhran sırasında Ad Age’i hayata geçirmek akıllıca bir stratejiydi. 100 yılı deviren bu miras, yarattıkları şeye son derece önem veren insanlarca beslendi.
01.03.2016 - 15:40

Fırsatları avantaja çevirmek için doğru zamanda doğru yerde olmak Crain Communications’ın 100 yıllık tarihinde önemli bir rol oynadı. Babam G.D. Crain Jr. firmamızı ve Ad Age’i o dönem Büyük Buhran’ın başlangıcı olsa da doğru zamanda kurduğunu düşünüyordu.

Babam o dönem National Conference of Business Paper Editors’ın başkanıydı ve bu grup düzenli olarak Başkan Herbert Hoover’la bir araya gelip ülkenin ekonomik durumunu konuşurdu. “Yetkililer bizi refahın çok kısa sürede tesis edileceğine ve buhranın uzun sürmeyeceğine inandırmışlardı.” derdi babam. “Bense ne olursa olsun Ad Age’i kurardım çünkü bu fikri sevmiştim.” Babam Ad Age’i daha “makul” şartlar altında kurmamız halinde bizim kısıtlı imkanlarımızın karşısına daha fazla kaynakla çıkabileceklerine inanıyordu.

Zamanlama bizim başarımızda hep kilit roldeydi. Babam iş haberleri yazmakla meşgulken Western Underwriter’a (şimdiki National Underwriter) yazardı. Bu, acenteler ve broker’lara –sigorta satıcılarına- hitap eden bir dergiydi ve babam o zamanlar kurumsal sigorta müşterilerinin kendilerine ait bir yayını olması gerektiğini düşünüyordu. Bu fikri 50 yıl askıda tuttuktan sonra 1966 Noel tatili sırasında bana aklındaki yeni bir sigorta yayınının editörü olmak isteyip istemediğimi sordu. Business Insurance böyle doğdu. Pensions & Investments (bir sonraki yayınımız) BI’dan kopup doğmuştu.

[…]

“Henry Ford II’nun okuduğu dergi”

Babam doğru kişiyi doğru zamanda doğru yere koymak konusunda çok ferasetli bir adamdı. Automotive News 1971’de satışa sunulduğunda elimizin altında kardeşim Keith olmasaydı babam bu yayınla ilgilenmezdi. Keith arabalara aşıktı ve babam onu bu derginin başına geçirmemizin başarılı olmak için büyük bir şans olduğunu biliyordu. Satın aldığımızda AN senede 500 milyon zarar ediyordu. Altı ay sonra gelir gider dengesi sağlandı. AN bugün itibarıyla en büyük ve en kârlı yayınımız konumunda. Keith kısa süre içinde Detroit’te dengeleri kuran kişilerle tanışmış ve Henry Ford II’nun Lee Iacocca’yı kovduğu haberini yapan ilk gazeteci olmuştu.

100 yıllık tarihimizdeki en kıymetli nitelik: Zamanlama

Henry benim nazarımda en iyi reklam metninin yazılmasına da ilham kaynağı olmuştu. Keith Henry’nin sıkı bir bir AN okuru olduğunu biliyordu. Bunu o dönem AN için promosyonel işler yapan reklamcı Al Ries’a söylemiş ve bugüne kadarki en iyi BtoB ilanı “Henry Ford II’nun okuduğu dergi” böyle ortaya çıkmıştı.

“Anne, harika bir fikrim var”

En kuvvetli markalarımızdan bazıları (Crain’s Chicago Business, Modern Healthcare, Investment News) annem Gertrude Crain’in başkan olarak görev aldığı dönemde doğdu. Annem babamın öldüğü 1973’te görevi devralmış ve öldüğü 1996’ya kadar göreve devam etmişti.

Annem hem bana hem de kardeşim Keith’e ona büyüme fikirleriyle gittiğimizde çok destek oldu. Ancak bunu yaparken yaptığımız işe her zaman özenmemiz konusunda da adeta ensemizde boza pişirirdi. 1978’de Crain’s Chicago Business’ı kurma fikriyle annemin odasına girerken cesaretimi toplamam gerekmişti. İçeri girip “Anne, harika bir fikrim var.” demiştim. Bunu yapmak kolay olmamıştı. Şaka yapmıyorum.

CCB’nin hayata geçirilmesinde de zamanlamanın rolü büyüktü. 1977’de yerel reklamcılara bir konuşma yapmak için Houston’daydım. Aynı gün orada bulunan Houston Business Journal’ın yayıncısı Bob Gray bana kendi yayınında işlerin nasıl ilerlediğini ve işin ekonomisini yerinde gösterdi. “Bu sistem Houston’da çalışıyorsa Şikago’da bundan iki kat iyi çalışmalı.” dedim. Çalıştı da.

İnsanlar ilk etapta CCB konusunda şüpheciydi. “Bu kadar iyiydi madem, neden ikinci şehir olarak New York’u seçmediniz?” dediler. Sears’ın 10 yıllık merchandise planları hakkında bir haber patlatana kadar işler biraz yavaş ilerledi. Newsweek bir haber yapıp bizi “Ad Age’in ele avuca sığmaz yavrusu” şeklinde tanımlamıştı.

[…]

100 yılı deviren bu miras, yarattıkları şeye son derece önem veren insanlarca beslendi. Ve ben bu mirası bir 100 yıl daha ileri götürecek niteliğe sahip olduğumuzu düşünüyorum. Kardeşim Keith’in çocukları Chris ve KC, başkan vekilleri olarak önemli bir rol oynuyorlar. Kızım Cindi yönetim kurulunun bir üyesi ve torunum Candace ise kısa süre önce Ad Age’te Senior Events Manager pozisyonuna atandı.

Hepinize desteğiniz için teşekkürler. Buna layık olmak için çok çalışmaya devam edeceğiz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.