100 yıllık ‘Ece Ajandası’nda mutlu son

Keriman Halis’in 1932 yılında güzellik kraliçesi seçilmesiyle aynı yıl kraliçe anlamına gelen ‘Ece’ adını alarak...

05.09.2007 - 13:35 | MediaCat

Keriman Halis’in 1932 yılında güzellik kraliçesi seçilmesiyle aynı yıl kraliçe anlamına gelen ‘Ece’ adını alarak Atatürk ile İnönü gibi önderler için her yıl adlarına ayrıca özel tasarlanan Ece Ajandası’nın yasal mirasçıları tarafından yürütülen hukuk yolundaki mücadele mutlu sona ulaştı.

Ece Ajandasının yasal mirasçıları olan Rubabe Ar, Pervin Esenkova ve Nermin Muhsinzade ajandanın patentinin eksik olduğu bilgisine ulaşan ayrıca markanın davacılara ait olduğunu bildiği halde kendi adına tescil ettiren Yavuz Garip Sırlıoğlu aleyhine açtıkları davayı kazandılar. Mahkeme, Ece Ajandası’nın Sırlıoğlu üzerindeki tüm haklarını iptal ederek yasal mirasçılar olan Ar, Esenkova, Muhsinzade ve diğer mirasçılara devredilmesine karar verdi.

1892 yılında Mehmet Sadık Kağıtçı tarafından ‘Muhtıra’ adıyla hayata geçirilen ve Keriman Halis’in güzellik kraliçesi seçilmesiyle ‘Ece Muhtırası’ adını alan Ece Ajandası Türkiye’nin ilk yayınlanmış ajandası olma özelliğini taşıyor. Mehmet Sadık Kağıtçı’nın ölümü üzerine ajandanın tüm hakları yasal varisleri olan oğlu Murtaza Sadık Kağıtçı ile kızları Rubabe Ar, Pervin Esenkova ve Nermin Muhsinzade’ye geçti. 2001 yılında hayatını kaybeden Murtaza Sadık Kağıtçı ölümüne kadar kardeşleri adına Ece Ajandası’nın yayınlanması, satışı ve dağıtılmasını işlemlerini yürüttü.

Ancak Kağıtçı’nın vefatı üzerine mirasçılar Ar, Esenkova, Muhsinzade ile Kağıtçı’nın eşi Cahit Uçuk büyük ve acı bir sürprizle karşı karşıya kaldı. Kağıtçı kendisini birçok açıdan zayıflatan Parkinson hastalığına yakalandığı dönemlerde yanında bulunan Yavuz Garip Sırlıoğlu sahte imza ile ajandanın satıldığı yer olan Afitap mağazasını işgal etti. Ayrıca ajandanın patentinin de eksik olduğu bilgisine ulaşan Sırlıoğlu, markanın davacılara ait olduğunu bildiği halde kendi adına tescil ettirdi.

Bunun üzerine 1’inci İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvuran yasal mirasçılardan Rubabe Ar, Pervin Esenkova ve Nermin Muhsinzade, Yavuz Garip Sırlıoğlu’nun ağabeyleri Murtaza Sadık Kağıtçı’nın hastalığından yararlanarak işyerini işgal ettiği, 65 yıldan beri kullanılan markayı da haksız olarak adına tescil ettirdiği gerekçesiyle tescilin terkini için dava açtılar.
Beş yıl süren davanın ilk etabında mahkeme ‘Ece Ajanda’ ibaresinin ilk kez Mehmet Sadık Kağıtçı tarafından kullanılmaya başlanıp 60 yılı bir süreden beri aynı marka altında aralıksız olarak ajandalarda kullanıldığı yönünde görüş bildirdi. Ayrıca, markanın uzun süreli kullanım sonucu ayırt edicilik kazanarak tanınmış hale geldiğine ve Murtaza Sadık Kağıtçı’nın yanında bulunan Yavuz Garip Sırlıoğlu’nun, Kağıtçı’ya ait olduğunu bildiği markayı kendi adına tescil ettirmiş olduğunun anlaşıldığına ve tüm hakların yasal varisler olan Ar, Esenkova ve Muhsinzade’ye devredilmesine karar verdi. Ancak kararı kabul etmeyen Sırlıoğlu temyiz amacıyla Yargıtaya başvurmasına rağmen hiçbir değişiklik olmayınca bu sefer de tashih-i karar (karar düzeltme) talebiyle dosyanın tekrar Yargıtayın incelemesini talep etti.

Ancak geçtiğimiz günlerde sonuçlanan yargı süreci sonucunda Yargıtayın Mahkemenin verdiği kararı onaması üzerine yüzyıllık tarihi bir geçmişe sahip olan Ece Ajandası hak ettiği ellere yasal mirasçılarına geri dönmüş oldu.
2008 yılından itibaren tekrar yasal mirasçılarına geçen Ece Ajandası aile geleneği devam ettirilecek ve ‘müka matbaacılık’ kanalı ile basılarak dağıtılacak. Ece Ajandası ayrıca 6-9 Eylül 2007 tarihleri arasında Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirilecek PromoTürk fuarına da katılacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.