MediaCat

1 milyon ürünü ekonomiye yeniden kazandıran işbirliği

Boyner ve Nivogo işbirliğiyle 1 milyona yakın ürün ekonomiye yeniden kazandırılırken 8 milyar litre su kullanımının ve 10 milyon kilogram karbon emisyonunun da önüne geçildi.

Döngüsel ekonomi girişimi Nivogo ile 2021 yılından bu yana işbirliği yapan Boyner, çeşitli sebeplerden ötürü satışa sunulamayan yaklaşık 1 milyon ürünü yenileyerek ekonomiye kazandırdı. Ürünlerin yenilenmesi ve yenilerinin üretilmesinin engellenmesiyle 8 milyar litre su kullanımının ve 10 milyon kilogram karbon emisyonunun önüne geçidi.

Perakende dünyasının başlıca sorunlarından tekstil atığının önüne geçme hedefindeki işbirliği kapsamında yenilenen ürünler, sürdürülebilir moda anlayışıyla kullanıcılarla yeniden buluşturuluyor. Tüm yenilenme yolculuğunu başarıyla tamamlayan ürünler Boyner Outlet mağazalarında, boyner.com.tr’deki outlet kategorisinde ve Nivogo’nun tüm döngüsel mağazalarında kullanıcılarla buluşuyor.

Boyner mağazalarında lekeli, kırışık, teşhir ürünü veya reyon defosu gibi sebeplerle satışa sunulamayan ürünlerin yolculuğu Nivogo’nun yenileme merkezine gönderilmesiyle başlıyor. Yenileme merkezine giden her bir ürünün yenileme ihtiyaçlarını belirlemek üzere bir karekod tanımlanıyor. Belirlenen kod ile ürünün ihtiyaçlarına uygun en doğa dostu rota optimizasyonu sağlanıyor ve ürünün ihtiyacına göre temizlik, lostra, terzi ve ütüleme gibi işlemlerden geçiyor. Her ürünün yüzde 100 hijyen standardını sağlaması için temizleme atölyesinde gerekli dezenfeksiyon işlemlerinden geçiriliyor.

Yenileme sonunda ürünlerin kalite standartlarını karşıladığından emin olmak için kalite uzmanları ürünleri özenle inceliyor. Kalite kontrol aşamasını başarıyla geçen ürünler yapay zekâ temelli akıllı fiyat teknolojisiyle ürünün durumuna göre yeniden fiyatlandırılıyor.

Boyner Büyük Mağazacılık Kurumsal İletişim Direktörü Oya Uzun, işbirliğini, “Dünya kaynaklarının sınırsız olmadığını hesaba katarak markaların aksiyonlar alması gerektiğine inanıyor, bu yönde projeler geliştirerek sektörümüze örnek olmayı hedefliyoruz. Nivogo ile işbirliğimiz de bu anlayışımızın bir yansıması. Son üç yılda 1 milyona yakın ürünü yenileyerek tüketicilerle buluşturduk. Sürdürülebilir modanın sıklıkla konuşulduğu bugünlerde Nivogo ile işbirliğimiz tüketiciler nezdinde de daha fazla ilgi görmeye başladı. Müşterilerimizden çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Nivogo ile döngüsel dönüşüm odaklı farklı projeler için çalışmalarımıza devam edeceğiz” sözleriyle değerlendirdi.

Nivogo Pazarlama ve Büyümeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunahan Kafa ise, “Boyner ile hikâyemizin en başından bu yana birlikte yürüyoruz. Üç yıla yaklaşan işbirliğimiz kapsamında doğrusal ekonomi modeliyle ilerleyen hızlı moda sektöründeki problemlere çözüm getirme hedefimiz doğrultusunda yaşanabilir bir geleceği bizden sonraki nesiller için de mümkün kılmak adına amaç ve gönül birliği yaptık. Sonucunda da ekonomiye yeniden dahil ettiğimiz ürünlerle okyanuslarca suyu kurtarıyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Avrupa’nın 1 numaralı döngüsel ekonomi girişimi olarak, ortak hedeflere sahip olduğumuz markalarla daha sürdürülebilir iyi bir dünya için çalışmaya ve ülkemizi dünyanın döngüsel ekonomi merkezi yapma hedefimiz çerçevesinde faaliyetlerimize devam edeceğiz. En başından beri yanımızda olan çok kıymetli döngüsel dönüşüm marka partnerimiz Boyner ile de sektöre yön veren ve dünyada ses getiren döngüsel dönüşüm hareketini her geçen gün daha da güçlendirmek için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.