MediaCat

Yozlaşmayı gözler önüne seren banknotlar

Lübnan’da ekonomik kriz ve yozlaşma “lollar” banknotlarıyla protesto ediliyor.

Yozlaşmayı gözler önüne seren banknotlar

Lübnan uzun yıllardır yüksek enflasyon ve ekonomik krizle boğuşuyor. Lübnan’ın para birimi Lübnan lirası 2019’dan günümüze yüzde 90’ı aşkın değer kaybederken, ülkedeki bankalara yatırılan Amerikan dolarları da yalnızca Lübnan lirası, Ekonomist Dan Azzi’nin tabiriyle “lollar” olarak çekilebiliyor.

Ülkedeki kötü yönetimi, yozlaşmayı ve ekonomik krizi protesto etme niyetindeki Lübnan Aydınlatma Birliği, yozlaşmayı, Azzi’nin lollar’ını gerçek banknotlara dönüştürerek somutlaştırıyor. Leo Burnett işbirliği ve Tom Young’ın tasarımıyla hayat bulan 1, 5, 10, 20, 50 ve 100’er lollarlık banknotların her biri Lübnanlıların son dönemde tecrübe ettiği liman patlaması ve elektrik kesintileri gibi majör krizleri temsil ediyor.

Banknotlar başkent Beyrut’a yerleştirilen özel ATM’lerden alınabildiği gibi kampanya için hazırlanan mikro siteden de yazdırılabiliyor. Hatta Lübnan Aydınlatma Birliği, genel seçimlerden önce 13 Mayıs günü vatandaşlara devlete ödemelerini bu banknotlarla yapma çağrısında da bulundu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.