YouTube’da içerik oluşturucular için yeni dönem

Reklam geliri konusunda yeni ilkeler ve itiraz hakkı geliyor.

08.08.2017 - 12:02 | Sencer Uçar

YouTube'dan çocukları korumaya yönelik ikinci adım

YouTube son bir kaç aydır platformda yer alan videoların reklam yolu ile nasıl para kazanacaklarına dair yeni ilkeler sunuyor. Örneğin, reklamlar üzerinden YouTube’da gelir etmeye başlanabilmesi için kanalın 10 bin görüntülenme elde etmiş olması gerekiyor. Nefret söylemi içeren ya da uygunsuz içerikler üzerinden de para kazanabilmek artık mümkün değil.

Reklamlar üzerinden gelir elde etme konusunda meydana gelen son gelişmeler ile birlikte bazı içerik oluşturucuların gelirlerinde düşüş yaşandığı belirtiliyor. Aynı zamanda, reklam gösterimi konusunda hangi içeriklerin devre dışı kaldığı konusunda da kafalar karışmış durumda.

YouTube ise içerik oluşturuculara yardım etmek ve kafalardaki soru işaretlerini gidermek için kolları sıvıyor. Yeni dönemde içerik oluşturuculara hangi içeriklerin reklam açısından uygunsuz olduğu açıklanacağı gibi bu konuda itiraz hakkı da tanınacak. Dahası, videolara eklenecek simgeler aracılığı ile hangi içerikler üzerinden para kazanılabileceği de açıklanmış olacak. Örneğin, üzerinde yeşil dolar simgesi bulunan videolar tüm reklamlardan ve YouTube Red üzerinden para kazanabilecek. Sarı dolar simgesi bulunan videolar ise sınırlı sayıdaki reklamverenler ve YoTube Red ile iş yapabilecekken, bu simgeyi barındıran bazı videolardan yine gelir elde edilemeyecek. Son olarak, üzerinde siyah dolar simgesi barındıran videolardan para kazanılamayacak.

YouTube tarafından yapılan açıklamada, platformun tüm dünyadaki içerik oluşturuculara hikâyelerini anlatmaları, bağlantılar kurmaları ve para kazanmaları için fırsat tanıdığı; reklamverenler, içerik oluşturucular ve kullanıcılar arasındaki dengenin 10 yıldan bu yanda gözetildiği vurgulanıyor. Aynı açıklamada, son zamanlarda reklamlarının gösterildiği yerler hakkında reklamveren tarafında duyulan endişelerin giderilmeye çalışıldığı, ayrıca, getirilen yeni çözümler ile birlikte kanallardaki hangi videoların gelir sağlayabileceğine dair bilgi sunulacağı gibi videoların yanlış sınıflandırılmasına karşı itiraz hakkına da sahip olunacağı bilgisi yer alıyor.

Kaynak: The Verge

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.