YouTube Shorts kullanıma sunuldu

Türkiye'deki YouTube kullanıcıları beta sürümündeki YouTube Shorts ile kısa videolar oluşturabilecek.

13.07.2021 - 15:13 | Sencer Uçar

YouTube Shorts kullanıma sunuldu

YouTube’un TikTok’a rakip kısa süreli video özelliği YouTube Shorts 100 ülkede daha kullanıma açıldı. YouTube Shorts ilk olarak Hindistan’da devreye alınmış, ardından aralarında ABD’nin de bulunduğu 26 ülkede kullanıma açılmıştı.

YouTube kısa video oluşturma araçlarını kendi uygulaması kapsamında tüm dünyada kademeli olarak kullanıma sunuyor. Türkiye’deki YouTube kullanıcıları ise beta sürümündeki YouTube Shorts ile dikey formatta kısa videolar oluşturabiliyor. Türkiye’deki kullanıcıların “Kısa video oluştur” seçeneğini görebilmeleri için uygulamayı güncellemesi gerekiyor. Kısa videolar Shorts sekmesinde, arama kısmında, ana sayfada ve kanal sayfalarında keşfedilebiliyor.

YouTube Shorts içerikleri için belirlenen süre ise 60 saniye ile sınırlı. Kısa video oluşturmak isteyenler uygulamadaki resmî müzik videolarındaki müzikleri ya da diğer videolardaki orijinal sesleri kullanabiliyor. YouTube kitaplığında yer alan seslerin kullanımı kişisel, ticari olmayan durumlarda ücretsiz.

Google’ın paylaştığı bilgilere göre, kısa video üreten içerik üreticileri Shorts oynatıcısında oynatılan reklamlardan elde edilen geliri paylaşamıyor ancak içerik üreticileri için oluşturulan 100 milyon dolar değerindeki YouTube Shorts Fonu’ndan YouTube İş Ortağı Programı’ndaki içerik üreticiler dahil olmak üzere herkes yararlanabiliyor.

YouTube Shorts’un kullanımına dair detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler, Shorts Başlangıç Kılavuzu’nu buradan indirebilir.

Kaynak: The Verge, support.google.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.