YouTube Shorts gelirlerini içerik üreticileriyle paylaşacak

Shorts içerik üreticileri reklam gelirinden pay alacak.

21.09.2022 - 11:43 | Sencer Uçar

YouTube, iki yıl önce TikTok’a alternatif olarak sunduğu kısa video paylaşım özelliği Shorts’ta reklam gelirlerini içerik üreticileriyle paylaşmaya hazırlanıyor.

İş Ortağı Programı’na (YPP) dahil olan Shorts içerik üreticilerine, tıpkı TikTok’ta olduğu gibi, gelir havuzundan ödeme yapılacak. Shorts reklam gelirlerinden içerik üreticilerinin alacağı toplam pay ise yüzde 45 olacak.

YouTube CPO’su Neal Mohan’ın paylaştığı bilgilere göre, 10 milyon üzeri Shorts izlenme ve 1000’den fazla aboneye sahip içerik üreticileri YPP’ye katılabilecek.

Duyurusu yapılan bir diğer özellik ise Creator Music. Önceki dönemde şarkıların telif sahipleri videolarda oynatılan şarkılardan elde edilen gelirin tamamını elde ederken, Creator Music’te içerik üreticilerine şarkıları direkt satın alma ya da geliri bölüşme olanağı da sunulacak.

YouTube’un yılın ilk döneminde açıkladığı üzere, Shorts aylık 1,5 milyarın üzerinde izleyici sayısına ulaşmış durumda.

İçerik üreticileriyle reklam gelirini paylaşmayı 2007’den beri sürdüren YouTube’un programında 2 milyon içerik üreticisi bulunuyor. Geçen yıl paylaşılan verilere göre, üreticilerin payı da dahil olmak üzere reklam gelirleri 28 milyar dolar olarak gerçekleşmiş ancak Apple’ın reklam hedefleme kısıtlamaları ve TikTok’un yükselişi gibi faktörler büyümenin bu yıl yavaşlamasına yol açmıştı.

Kaynak: Ad Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.