“Türkiye rekabetin çetin olduğu bir pazar”

Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott'la Türkiye'deki e-ticaret ekosistemini ve Amazon'un Türkiye pazarındaki faaliyetlerini konuştuk.

21.09.2022 - 11:03 | Gönül Hadımlı

“Türkiye pazarına baktığımızda bizi en çok heyecanlandıran faktörlerden biri hiç kuşkusuz Türkiye’deki insanların e-ticaret alanındaki farklı çözümlere, seçeneklere ve yeniliklere son derece açık olmasıydı” diyor Richard Marriott. Kendisiyle Amazon’un Türkiye yolculuğunu konuştuk.

Amazon’un Türkiye’ye açılmasından bu yana dört yıl geçti. Bugün nasıl bir ürün gamıyla hizmet veriyorsunuz? Amazon olarak en çok önem verdiğiniz unsurlar neler, pazarda nasıl farklılaşıyorsunuz?

Amazon.com.tr olarak Türkiye’deki faaliyetlerimize yaklaşık dört yıl önce başladık ve bu süre zarfındaki büyüme ivmemizden ve müşterilerimizin artan ilgisinden dolayı oldukça memnunuz. Türkiye’deki başarımız da bize buraya daha da fazla yatırım yapmak için güven veriyor. Müşterilerimizden gelen büyük ilgiyi karşılamak için yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Şu an 28 kategoride 70 milyondan fazla ürünümüzü müşterilerimize sunuyoruz.

Amazon olarak en çok önem verdiğimiz odak konumuz ise müşterilerimiz. Müşteri odaklılığımız bugün tüm dünyada işimize yön veren temel ilkelerimizden biri ve bir numaralı başarı göstergemiz. Müşterilerimizin bizimle kusursuz bir alışveriş deneyimi yaşamalarına yardımcı olan harika bir müşteri hizmetleri ekibimiz var. Sundukları mükemmel müşteri hizmeti deneyimi ile bu yılki Stevie Satış ve Müşteri Hizmetleri Ödülleri’nde “Perakendede Yılın Müşteri Hizmetleri Departmanı” kategorisinde Altın ödülün sahibi oldular. Çok yakın zamanda ECHO Awards 2022’de de halk oylamasıyla “En İyi Teslimat ve Satış Sonrası Hizmetleri” sağlayan şirket olarak ödüllendirildik. Her güne müşterilerimize odaklanarak başlıyor, onların beklentilerini karşılamak ve onlara en iyi deneyimi sunmak için sürekli çalışıyoruz.

Özellikle gaming tarafında da yeni bir alan açtınız. Burada nasıl bir hedefiniz var, tüketicilerden gelen talepler nasıl?

Türkiye video oyunları dünyasının parlayan yıldızıdır demek yanlış olmayacaktır. Video oyunları Türkiye’de büyük bir pazar hâline geldi ve milyonlarca oyuncu tarafından aktif olarak takip ediliyor. Video oyunları tarafındaki amacımız da diğer tüm projelerimizde olduğu gibi müşterilerimizin deneyimini geliştirecek harika hizmetlerimizi ve faydaları onlara sunmak. Prime, Prime üyeleri için Amazon’da alışveriş ve eğlence deneyiminin en iyisini, benzersiz avantajlarla sunan üyelik programımız. Hızlı ve ücretsiz teslimat ile Prime üyelerine özel fırsatlara ek olarak Prime Video ve Prime Gaming sayesinde benzersiz eğlence avantajları da sunuyoruz. Prime Gaming ile tüm Prime üyeleri dünyanın önde gelen oyunlarında oyun içi ayrıcalıklar, her ay yenilenen ücretsiz oyunlar ve Twitch.tv’de sevdikleri yayıncılardan birine aylık abonelik hakkıyla bütünsel bir oyun deneyiminin keyfini çıkarabiliyorlar. Tabii tüm bunların en iyi yanı, müşterilerimizin hiçbiri için ek bir ücret ödemek zorunda olmaması yani tüm bu avantajlar aylık 7,90 TL’lik Prime üyeliği içerisine dahil.

Prime Gaming’e özellikle Türkiye’deki oyun severler tarafından inanılmaz bir ilgi var. Hatta Türkiye, Prime Gaming’e üyelik açısından dünya çapında Amazon’da en hızlı büyüyen pazarlardan biri. Türkiye’deki Prime Gaming üyeleri arasında en popüler oyunlarda ise League of Legends, GTA ve FIFA öne çıkıyor.

Türkiye e-ticaret adına neler vadediyor?

Türkiye e-ticarette büyük bir potansiyel vadediyor. Amazon.com.tr’yi 2018 yılında açtık ve o zamandan beri Türkiye’deki müşterilerimize hizmet veriyoruz. Eylül 2020’de ise müşterilerimize alışveriş ve eğlencenin en iyisini sunduğumuz Amazon Prime üyelik programımızı hayata geçirerek Türkiye’deki müşterilerimizin alışveriş ve eğlence deneyimlerini daha da iyileştirme yolundaki ilk adımımızı attık. O günden bu yana ilk günkü heyecan ve motivasyonumuzu koruyarak çalışmalarımıza yorulmadan devam ediyoruz. Ayrıca artan müşteri talebimizi karşılamaya yardımcı olacak ilk lojistik merkezimizin bu yıl içinde İstanbul’da açılacağını da geçtiğimiz günlerde duyurduk. Türkiye için uzun vadeli bir stratejimiz var. Planımız, müşterilerimize mükemmel bir hizmet sunmak, ürün seçkisini ve bulunabilirliğini artırmak ve hızlı ve güvenilir teslimat seçenekleri sunmaya devam etmek.

Diğer pazarlarla bir kıyaslama yapacak olursanız Türkiye pazarı nasıl farklılaşıyor? Türkiye’de tüketicilerin kategori bazında en çok ilgi gösterdikleri kategoriler neler?

E-ticarette her ülkenin kendine has dinamikleri söz konusu. Türkiye pazarına baktığımızda bizi en çok heyecanlandıran faktörlerden biri hiç kuşkusuz Türkiye’deki insanların e-ticaret alanındaki farklı çözümlere, seçeneklere ve yeniliklere son derece açık olmasıydı ve burada geçirdiğimiz dört yılda yaşadığımız hızlı büyüme ve artan müşteri ilgisi de bize doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Türkiye’deki insanların söz konusu internetten alışveriş yapmak olduğunda çok akıllıca seçimler yaptıklarını görüyoruz. Bu yılki Prime Alışveriş Festivali’nde en çok ilgi gören kategorilerimiz PC, kablosuz cihazlar, mutfak, oyuncak ve market oldu.

Türkiye’deki dağıtım ağınızı biraz daha detaylandıralım.

Yurtdışında olduğu gibi Türkiye’de de müşterilerimize nerede olurlarsa olsunlar mükemmel hizmet sunmamıza yardımcı olan oldukça başarılı bir dağıtım ağı kurduk. Müşterilerimize özel fırsatlar, değişim garantisi ve kolay iade ile güvenilir alışveriş imkânı sağlıyoruz. Ayrıca Türkiye’deki satış ortaklarımızın günlük iş yüklerini üzerlerinden alarak büyümelerini destekleyen Amazon Lojistik (FBA) hizmetini de sunuyoruz. Amazon Lojistik ile satış ortaklarımız ürünlerini Amazon Türkiye’nin anlaşmalı lojistik merkezlerinde depolar; biz de hazırlama, paketleme, hızlı teslimat ile gönderme süreçlerini yönetir ve bu siparişler için 7/24 müşteri hizmeti sağlarız. Böylece FBA onlara zaman kazandırırken onlar da işlerini büyütmeye ve daha fazla müşteriye ulaşmaya odaklanabilirler. Buna ek olarak yurtiçi küçük koli teslimatları için Amazon Anlaşmalı Taşıyıcı Firma Programı’nı da başlattık. Bu program kapsamında satış ortaklarımızın küçük paketlerini adreslerinden teslim alarak Amazon Lojistik Merkezlerine ulaştırılmasını sağlıyoruz. Satış ortaklarımız bu programdan 31 Ocak 2023 tarihine kadar herhangi bir gönderi ücreti ödemeden faydalanabiliyor. Satış ortaklarımızı FBA’ya katılmaları için teşvik ediyoruz. Amazon Lojistik Merkezlerine ulaşan Prime ürünleri; aynı gün, ertesi gün ve iki günde gönderim seçeneklerini kapsayan hızlı teslimat avantajı ile müşterilere ulaştırılıyor. FBA Ürün programı, ürünlerini ilk kez listelediklerinde, FBA’ya uygun ürünler için ücretsiz depolama ve sınırlı bir süre için ücretsiz iade sunuyor.

Bildiğiniz gibi Türkiye’de e-ticaret sektörünün oluşumunda ilk adımları atan Gittigidiyor global bir kararla pazardan çekildiğini açıkladı. Sizce bu sektör adına ne anlama geliyor ve sektörü nasıl etkileyecek?

Türkiye e-ticaret açısından oldukça güçlü, hareketli ve rekabetin çetin olduğu bir pazar. Amazon olarak rekabet ortamını yakından takip ediyoruz. Ancak odak noktamızda rakiplerimiz değil, her zaman müşterilerimiz bulunuyor. Türkiye’deki rekabet ortamı, müşterilere daha iyi bir hizmet vermek adına bizi motive ediyor. Adil rekabetin hem şirketler hem de müşterilerimiz için çok faydalı olduğuna inanıyoruz. Rekabet, piyasa fiyatlarını dengeler, hizmet sağlayıcıları servislerini geliştirmek konusunda teşvik eder ve müşteriler açısından daha uygun, kaliteli ve sürekli ürün imkânının doğmasını sağlar.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.