YouTube 1 günde 1 milyar tıklanıyor

Dünyanın en büyük video paylaşım ağı YouTube'un bir günde aldığı hit sayısı...

12.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Dünyanın en büyük video paylaşım ağı YouTube’un bir günde aldığı hit sayısı 1 milyarı buldu.

YouTube’un kurucularından Chad Hurley, kişisel blogunda sitenin günlük hit sayısının 1 milyarı aştığını bildirdi. 2006 yılında Google tarafından satın alınan YouTube halen dünyanın en çok izlenen video paylaşım ağı niteliğini koruyor.

Hurley blogunda "bir kamera, bilgisayar ve internet bağlantısı sahibi olan herkesin hayatını, sanatını ve sesini paylaştığı bir ortam yaratmak istemiştik. Bu amaca ulaşmış görünüyoruz" ifadelerini kullandı.

YouTube, Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim tarafından 2004’te kuruldu ve kullanım kolaylığı sayesinde kısa zamanda çok popüler oldu. Özellikle yayımlanan bazı videoların telifli malzemeler olmasından dolayı sık sık müzik ve film örgütleriyle başı derde giren YouTube, yakın geçmişte videoların aldığı hit oranında sahiplerine para ödeme sistemini devreye sokmuş ve telif ihtilafını çözmüştü.

Serbest ifade platformu özelliği taşıyan YouTube’a yönelik siyasi eleştiri ve yasaklar da ulaştığı kitlenin büyüklüğüne paralel olarak arttı. Siteye erişim bugün Çin, İran, Kuzey Kore, Suudi Arabistan gibi bazı ülkelerde yasaklanmış durumda. Türkiye’de Atatürk’e hakaret içeren videoların yayımlandığı gerekçesiyle ilk kez Mart 2009’da uygulanmaya başlayan erişim engeli 2.5 yıl geçmesine karşın hala sürüyor.

Kaynak: ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.