Yılın reklamcısı Serdar Erener

MediaCat, bu yıl ilk kez üç aşamalı bir yoklama süreciyle reklam dünyasında yılın liderlerini belirledi. MediaCat okurlarının oylarının dikkate alınmasıyla yapılan...

03.02.2010 - 00:00 | MediaCat

MediaCat, bu yıl ilk kez üç aşamalı bir yoklama süreciyle reklam dünyasında yılın liderlerini belirledi. MediaCat okurlarının oylarının dikkate alınmasıyla yapılan değerlendirmeye göre Serdar Erener yılın en başarılı ismi seçildi.

MediaCat, son üç yıldır ocak ayında yayımladığı özel almanak sayısında, çeşitli veri, bilgi ve araştırmalara dayanarak yılın en iyilerini seçiyor. Bu yıl bu yıllık içeriği genişletip çeşitlendirmeye karar verdi ve ‘yılın pazarlama liderini’, ‘yılın reklamcısını’ ve yılın medya liderini’ seçmek üzere yola çıktı.

Bu üç başlığın altını doldurmak üzere üç aşamalı bir süreç izledik. İlk aşamada 19 Kasım 2009’da gerçekleştirilen, pazarlama, reklam ve medya dünyasından birçok profesyonelin katıldığı MediaCat Marketing Forum’da, katılımcılara, ‘Sizce geçtiğimiz yıl pazarlama/reklam/medya dünyasında en çok ses getiren, en başarılı çalışmalara imza atan lider kimdi?’ formatında açık uçlu üç soru soruldu. İkinci aşamada aynı sorular, yine açık uçlu bir şekilde, Aralık 2009 boyunca MediaCat Online kullanıcılarına yöneltildi. Üçüncü aşamada ise, ilk iki yoklamada bu üç alanda isimleri en çok anılan liderler dikkate alınarak, üç liste oluşturuldu. Nihayet bu listeler, 8-21 Ocak 2010 tarihleri arasında MediaCat Online’da rastgele (random) bir şekilde kullanıcıların dikkatine sunuldu ve oylandı.

Bu üç aşamada ortaya çıkan tüm sonuçlar birlikte değerlendirildikten sonra yılın en iyileri belirlendi. Buna göre Serdar Erener ‘yılın reklamcısı’ seçildi.

1985’te evine bir renkli televizyon almak için Reklamevi’nde reklam yazarı olarak mesleğe ilk adımını attığında böyle bir niyeti ya da hayali var mıydı bilemiyoruz ancak Serdar Erener, son çeyrek asırdır Türk reklamcılığında en çok iz bırakan birkaç isimden biri. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki Erener, etkisi reklamcılığın çok ötesine geçen bir isim, Türk popüler kültünün fonunu inşa eden en önemli yaratıcılardan biri.

Erener, Alametifarika eşliğinde ‘markalar için şöhret yaratma’ hünerini 2009’da da büyük bir maharetle sergiledi. Bunu görebilmek için geçen yılın reklam ve medya verilerine bakmak yeterli. Sözgelimi Nielsen Media’nın 2009 yılı verilerine göre tüm mecralarda en çok reklamları yayımlanan ajanslar arasında Alametifarika üçüncü sırada yer alıyor. En çok harcama yapılan ve poplüler kültürü en çok etkileme potansiyeline sahip mecra olan televizyonda ise Alametifarika birinci sırada. Geri kalan mecraların üçünde de (açıkhava, dergi ve sinema) Alametifarika yine zirvede.

Ipsos KMG tarafından ‘en çok beğenilen’ ve ‘en çok hatırlanan’ reklamları belirlemek amacıyla yapılan Adwatch araştırmasının sonuçları bir fikir veriyor. Alametifarika’nın ve dolayısıyla Erener’in reklam etkisi ‘En çok hatırlanan reklamlar’ endeksinden çok net bir şekilde okunabiliyor. Bu endekse göre geçtiğimiz yılın en çok hatırlanan beş reklamından dördü Erener’le birlikte Alametifarika tarafından üretilmiş durumda.

Çalışmada oylamaya sunulan diğer isimler ve seçilen kişilerin geçtiğimiz yıl boyunca gerçekleştirdikleri başarılı işleri MediaCat’in Şubat sayısında bulabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.