Yılın markası Türkiye İş Bankası

MediaCat bu yıl ilk kez algı ve iletişim performanslarını göz önünde bulundurarak yılın markasını seçmek üzere iki aşamalı bir anket düzenledi. Anket sonucunda MediaCat okurları Türkiye İş Bankası’nı yılın markası seçti.

04.03.2011 - 00:00 | MediaCat

MediaCat bu yıl ilk kez algı ve iletişim performanslarını göz önünde bulundurarak yılın markasını seçmek üzere iki aşamalı bir anket düzenledi. Anket sonucunda MediaCat okurları Türkiye İş Bankası’nı yılın markası seçti.

İş Bankası bu sene reklam ve pazarlama stratejileri ile çok ses getirdi. Bu reklamlarda iki ayrı strateji gözlemleniyor. Bunlardan ilki, köklü bir banka olduğunu anlatmak için geçmişten bugüne İş Bankası’nın konu edildiği, 86. yılı dolayısıyla yayınlan reklam filmiydi. Bu reklam filminde küçük bir çocuğun dedesinin kumbarasını bulmasının ardından, bu kumbarayı İş Bankası’na getirip açtırarak dedesinin notunu bulması anlatılıyordu. Reklam filminin seslendirmesi ise Haluk Bilginer’e aitti.

İkinci reklam stratejisinde ise genç ve dinamik olduğunu gösteren İş Bankası’nın bankamatik ve online işlemlerine vurgu yaptığı reklamlar yer alıyordu. Bu reklamlarda marka yüzü olarak Memet Ali Alabora boy gösterdi. İş Bankası, “Bankamatik, İş Bankası’ndan neyi eksik” sloganı ile yenilenen bankamatikleri anlattığı Memet Ali Alabora’lı reklamlarıyla büyük bir beğeni kazandı.

Bankamatiklerin, İş Bankası’nın kendisi ile karşılaştırıldığı reklamda, esprili bir dille İş Bankası’nın tek rakibinin yine İş Bankası bankamatikleri olduğu anlatılmıştı. Kullanıcıların bankamatiklerde kartsız işlem yapabileceğini anlatan reklam filminin ikincisinde ise İş Bankası’nın internet bankacılığı işlendi. Yenilenen internet şubesinin anlatıldığı reklam filmi de en az ilki kadar ilgi gördü. Memet Ali Alabora’lı reklamların üçüncüsünde, Türkiye’de bir ilk olarak, tüm İş Bankası bankamatiklerinin biyokimlik sistemine geçerek artık müşterilerini parmağından tanıyacağı anlatılıyordu. Bir sonraki reklam filminde de İşcep ile artık cep telefonuyla tüm banka işlemlerinin gerçekleştirilebileceğinden bahsediliyordu. En son reklam filminde de İş Bankalı olun ya da olmayın, bankamatikten cebe havale yapabileceğiniz anlatılıyordu.

MediaCat yılın en iyi ürünlerini, markalarını, yeşil projelerini ve cingıllarını seçmek için okurlarının oyuna başvurdu. Bunun için aşamalı bir süreç izlendi. Yılın markalarını belirlemek için geçtiğimiz yılın en çok hatırlanan ve beğenilen reklamlarına ilişkin Ipsos KMG Adwatch verileri, 30 Kasım’da düzenlenen MediaCat Marketing Forum’da Era Research’ün yaptığı açık uçlu araştırmanın yanıtları, tüm mecralarda en çok reklam yapan markalara ilişkin Nielsen Audience Measurement verileri ve 2010 yılında düzenlenen reklam yaratıcılık yarışmalarından en çok ödül alan markaları ortaya koyan The Cat Report sonuçları temel alınarak bir liste oluşturuldu. Liste oluşturulurken, kurumsal ve şemsiye markalar değil, son tüketiciye yönelik iletişimde kullanılan ürün ve hizmet markalar dikkate alındı. Değerlendirme aşamasında ise listede yer alan global markaların yalnızca ulusal düzeyde sergiledikleri iletişim performansı göz önünde bulunduruldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.