MediaCat

Yılın en etkili 10 CEO’su

Ülke ekonomisini ve pazarlama iletişimi endüstrisini şekillendiren 10 lideri MediaCat’in şubat sayısında sayfalarımıza taşıdık.

Türkiye’nin Çin’den sonra en hızlı büyüyen ikinci ekonomi olmasında ülkenin önde gelen şirketlerinin genel müdür, CEO ve bizzat patronlarının rolü büyük. Yıl içinde yeni yatırımlar, pazara sürülen yeni ürünler gibi önemli adımların yanı sıra piyasa başarılarıyla da hem ülke ekonomisini hem de pazarlama iletişimi endüstrisini şekillendiren 10 lideri MediaCat’in şubat sayısında sayfalarımıza taşıdık.

ALİ SABANCI – Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı

YEDİ SENEDE DEV FİLO

2005 yılının başında ESAS Holding satın alındıktan sonra yönetim kurulu başkanlığına geçen Ali Sabancı yönetiminde, şirket yedi yılda 43 uçaktan oluşan bir filoya dönüştü. Türkiye’ye ‘low-cost’ havayolu taşımacılığını getiren şirket, Ali Sabancı’nın 2012’de yaptığı bir açıklamaya göre yüzde 24’lük pazar payına ulaşarak büyük bir yükselişe imza attı. Şirket, en son 12 milyar dolar tutarında bir uçak siparişi verdi ve filosunu genişletme yönünde önemli bir adım atmış oldu.

ERKAN AYDEMİR – Avea CEO

AVRUPA’NIN EN İYİ CEO’SU

2009 yılında Avea’nın CEO’su olan Erkan Akdemir 2012 yılında markaya farklı bir vizyon getirdi. İngiliz World Finance Magazine tarafından Avrupa’nın en iyi CEO’su seçilen Akdemir’in başında olduğu Avea, BİM’e kapasite kiralayarak BİMcell’in hayata geçirilmesine katkıda bulundu. MIT Üniversitesi’yle AR-GE işbirliği de gerçekleştiren Avea, Güney Kore’de Ekim ayında yapılan International Business Awards ödüllerinde ‘Yılın Müşteri Hizmetleri Ödülü’ne layık görüldü.

MUSTAFA LATİF TOPBAŞ – BİM İcra Kurulu Başkanı

YURTDIŞINDA DA BÜYÜYÜYOR

Mustafa Latif Topbaş’ın İcra Kurulu Başkanı olduğu BİM 1995 yılında 21 mağazayla faaliyete başladığından bu yana muazzam bir büyüme kaydetti. Brand Finance tarafından 2012’de Türkiye’nin en değerli perakende markası seçildi. Ayrıca yıl içinde sanal mobil operatörlük modeliyle GSM sektörüne adım atan BİM, BİMcell hizmetiyle mağazalarında kazandığı özel müşteri kitlesine yeni tüketim kendisine de satış alanı yarattı. Operasyonlarını yurtdışında da büyüten BİM, Fas’ta açtığı mağazalarla uluslararası arenada faaliyetlerini ilerletti.

GALYA FRAYMAN MOLİNAS – Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölüm Başkanı

SORUMLULUK ALANI ARTTI

Galya Frayman Molinas, 2012’nin başında Coca-Cola Türkiye başkanıyken, markanın Kafkasya ve Orta Asya’dan sorumlu başkanı görevine getirildi. Bu sene Türkiye pazarına buzlu çay kategorisinde yer alan Fuse Tea’yi sunan marka, karpuz aromalı Fuse Tea’yi Türkiye pazarına özel olarak geliştirerek ‘glocal’ bir adım attı. Marka ayrıca 2012 International Business Awards’ta ‘En iyi Kurumsal İmaj Organizasyonu’ dalında altın, ‘Yılın PR Programı – Bilinirlik/Marka Yönetimi’ ve ‘En İyi Tüketici Organizasyonu’ dallarında ise Gümüş Stevie ödüllerini kazandı.

HÜSNÜ AKHAN – Doğuş Holding CEO

YENİ YATIRIMLAR YILI

2006’dan bu yana Doğuş Holding CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Akhaniçin 2012 yılı epey hareketli geçti. Otomotivden yeme-içmeye kadar çeşitli sektörlerde faaliyetleri olan şirket Bursa’da 80 milyon TL’lik yatırımla otomotiv tesisini hizmete soktu. Doğuş Grubu’nun yeme-içme sektöründeki iştiraki D.Ream için de yoğun bir gündem söz konusu oldu. D.ream, 2012’de İngiltere menşeli yeme-içme şirketi Azumi Group’un hisselerinin yüzde 50’sini satın alarak ve İstanbul Doors Grubu’yla ortaklık kurarak yeme içme sektöründe atağa kalktı.

İZZET KARACA – Unilever CEO

TÜRKİYE YATIRIMLARI ARTIYOR

2002 yılından beri Unilever Türkiye CEO’su olarak görev yapan İzzet Karaca, 2011 yılının son çeyreğinden itibaren ekibiyle birlikte Unilever’in 36 ülkedeki operasyonlarını yönetiyor. FMCG devi 2012’de; Axe şampuan ve saç şekillendiricileri, Dove Men + Care erkek bakım ürünleri ve yeni formüllü Clearmen’i Türkiye pazarına sürdü. Algida için ise Konya’da 100 milyon dolar yatırılarak 2013’te açılacak olan fabrikanın temelleri atıldı. 80 milyon litre kapasiteli fabrikayla hem pazarı büyütmek hem de 16 ülkeye yapılan ihracata Ortadoğu ve Afrika’yı da katmak hedefleniyor.

ÖMER ÖZGÜR TORT / Migros Genel Müdürü

HEDEFLERİ BÜYÜTTÜ

2008’den beri Ömer Özgür Tort’un genel müdür pozisyonunda bulunduğu Migros, 2012’de şubat ve nisan ayları arasında AnadoluM konsepti kapsamında Anadolu’ya özgü birçok ürünü tüketiciyle buluşturdu. Perakende devi 2012 yılında hedeflenen 100 ilave mağaza sayısına yılın ilk dokuz ayında ulaştı ve 2012 yılının aynı döneminde cirosunu yüzde 14 artırdı. Yıl sonunda yıllık hacmi birçok ülkenin ekonomisinden büyük olan Wal-Mart’ın Migros’a talip olduğu haberleri geldi ve Migros tarafı da haberleri ‘olağan iş akışı çerçevesindedir’ diyerek doğruladı.

SERPİL TİMURAY / Vodafone CEO

2012’DE BÜYÜME KAYDETTİ

Serpil Timuray 2009 yılında Vodafone Türkiye CEO’luğuna atandı. Timuray, Eylül 2012 itibariyle merkezi Güney Afrika olan, 50 milyona yakın aboneye hizmet eden Vodacom grubuna yönetim kurulu üyesi olarak seçildi. Vodafone 2012 Nisan-Mayıs-Haziran döneminde abone sayısını 100 bin artırarak önemli bir başarı elde etti. Firma ayrıca üst üste 10 çeyrek boyunca büyüdü. Ayrıca Vodafone Türkiye yıl boyunca; Vodafone Vakfı, Freezone ve İş Ortağım ile çok sayıda yeniliği kullanıcılarına sundu.

TAHSİN YILMAZ / Türk Telekom CEO

TTNET’İ İLK 10’A TAŞIDI

Tahsin Yılmaz geçen yıla TTNET CEO’su olarak başladıktan sonra Eylül başında Türk Telekom CEO’luğu görevine getirildi. Yılmaz’ın bu görev değişikliğinden sonra Türk Telekom Grubu’nu oluşturan Türk Telekom, TTNET ve Avea’nın ortaklığı ile BİZ projesini tüketicilere sundu. Proje işletmelere, sabit hat ve mobil telekom hizmetlerine tek bir noktadan ulaşma şansını yakaladılar. Yılmaz’ın, TTNET’in başında bulunduğu dönemde 6 milyonu geçen abone sayısıyla dünyanın en büyük ilk 10 internet sağlayıcısı arasına girmesinde büyük emeği oldu.

TEMEL KOTİL / THY Genel Müdürü

EN İYİ HAVAYOLU ŞİRKETİ

THY’yi küresel bir marka yapma yolunda en ciddi emek gösterenlerden biri de şüphesiz 2005’ten beri genel müdür konumundaki Temel Kotil. Dünyanın en büyük beşinci uçuş ağına sahip olan THY, havacılık sektörünün prestijli ödüllerinden Skytrax Havayolu Ödülleri’nde 2011 ve 2012 yıllarında üst üste iki kez ‘En İyi Havayolu’ ödülüne layık görüldü. Lionel Messi, Kobe Bryant gibi dünya yıldızlarına reklamlarında yer veren THY, aynı zamanda bazı uluslararası spor organizasyonlarının isim sponsoru.

 

Anıl Telcioğlu

[GaleriEkle url=”yilin-en-etkili-10-ceosu”]

İlgili İçerikler

Yılın en etkili 10 CEO’su

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.