Yılbaşı harcamamız 665 milyon TL

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), yılbaşı ve öncesindeki güne denk gelen 30-31 Aralık 2009 döneminde, kredi kartlarıyla...

08.01.2010 - 00:00 | MediaCat

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), yılbaşı ve öncesindeki güne denk gelen 30-31 Aralık 2009 döneminde, kredi kartlarıyla 4 milyon 864 bin 853 adet işlem gerçekleştiğini ve toplam 665 milyon 991 bin 714 TL tutarında harcama yapıldığını açıkladı. 

Yılbaşı hazırlıkları için yılın son iki gününde kredi kartı ile yapılan harcamaların tutarı, bir önceki haftanın aynı dönemi ile kıyaslandığında, % 18 oranında bir artış olduğu takip edildi. Harcama tutarının geçtiğimiz yılın aynı günleri ile kıyaslandığında ise, aynı seviyeyi koruduğu gözlemlendi. Geçtiğimiz yıl 30-31 Aralık döneminde de 661 milyon TL tutarında bir harcama kayıtlara geçmişti. 

Yılbaşını evde kutladık,
en çok harcamayı marketlerde yaptık…

Bu sene gerçekleşen yılbaşı kutlamalarında ev partileri öne çıkınca, marketlerde yapılan alışverişlerde geçtiğimiz yıla oranla ciddi bir artış yaşandı. Yılbaşı hediye alımında ise, alışveriş merkezleri doldu taştı. Kredi kartları ile yapılan harcamaların %15’i kadar market ve alışveriş merkezlerinde harcama yapıldı. Bu tutarın önemli bir kısmı tutarı market alışverişi olarak yapıldı.

Yılbaşını kutlamak için dışarıya çıkanlar ise, eğlence mekanlarını ve restoranları tercih etti. 30-31 Aralık döneminde eğlence mekanlarında gerçekleşen harcamalar, bir önceki hafta ile kıyaslandığında %67 oranında artmış olsa da, marketlerde yapılan harcamaların tutarı, yılbaşı kutlamasında ev partilerinin tercih edildiğini ortaya koydu.

30-31 Aralık 2009 döneminde gerçekleşen kredi kartı harcamalarının dağılımı

SEKTÖRLER                                         ORAN
Market ve Alışveriş Merkezleri            %15,6
Benzin ve Yakıt İstasyonları                  %9,2
Giyim ve Aksesuar                                 %7,9

Harcamalarda İstanbul ilk sırada …

Bu yıl Türkiye’de yılbaşı alışverişleri için kredi kartı ile yapılan alışverişlerin %42’si İstanbul’da gerçekleşti. Yılbaşı için yapılan alışverişlerde ikinci sırayı Başkent Ankara alırken İzmir üçüncü sırada yer aldı.

30-31 Aralık 2009 döneminde gerçekleşen kredi kartları harcamalarının dağılımı

ŞEHİR ADI               ORAN
Istanbul                    %42,3
Ankara                        %9,2
Izmir                            %6,2

Yurt dışı kutlamalarının yeni gözdesi Dubai …

Bu sene yılbaşı tatilinin hafta sonu ile birleşerek uzaması, yurt dışında kutlama yapmak isteyenler için de fırsat oldu. Her sene bayram ve yılbaşı tatillerinin değişmez adresi olan Londra, New York ve Paris’e bu sene rakip olarak Dubai geldi. Yılbaşını alışveriş cenneti olarak tanınan Dubai’de kutlayanlar, 30-31 Aralık 2009 döneminde kredi kartları ile 1 milyon 646 bin TL tutarında harcama yaptı.

Farklı ülkelerde yeni yılı kutlayan Türkler, 30 Aralık 2009’dan  yılbaşı tatilinin bittiği 3 Ocak 2010 tarihleri arasındaki dönemde yurtdışında yaklaşık 38,6 milyon TL tutarında harcama yaptılar.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.