Yerel seçimler gündeme oturdu

Ajans Press Medya Takip Merkezi 43 Ulusal Gazetenin Manşet haberlerini inceleyerek Mart ayı Türkiye gündemini raporladı...

01.04.2009 - 11:03 | MediaCat

Ajans Press Medya Takip Merkezi 43 Ulusal Gazetenin Manşet haberlerini inceleyerek Mart ayı Türkiye gündemini raporladı.

Mart ayında 147 adet manşet ile Türkiye gündeminde ilk sırada yerel seçimler yer aldı. Uzun süredir devam eden Ergenekon soruşturması ise 109 manşet haberde yer alırken, bu manşetlerin 46’sında Balbay yer alıyordu.

Ergenekon’u, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve çalışma arkadaşları ile İHA muhabirinin ölümü ile sonuçlanan Helikopter kazası takip etti.

Ekonomik kriz konulu 69 manşette, doların yükselişi ve piyasalara etkisinden bahsedilirken, 60 manşette işsizlikten bahsediliyordu.

Mart ayında manşetlerinde Obama’nın İstanbul’a gelişinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Irak ziyareti ve THY kazasının sebepleri ile ÖTV indirimi konuları ağırlıklı olarak yer alan konular arasındaydı.

SEÇİM ETKİSİ

Ajans Press tarafından, Mart ayında seçimin etkisi ile medyanın ağır gündemine oturan siyasi partiler ve siyasetçilerin medya karneleri çıkarıldı. Haber adetlerine göre seçim sonuçlarındaki sıralamadan çok ta farklı olmayan parti sıralaması dikkatleri çekerken, Ak Parti’nin 23 bin haber ile ilk sırada yer aldığı, CHP’nin 16 bin haber ve MHP’nin 11 bin 271 haberle ilk üç sırada yer aldığı tespit ediliyor.

EN MEDYATİK PATRONLAR

Ajans Press Medya Takip Merkezi, Mart ayında iş dünyasının patronları için de bir araştırma yaptı. Çıkan sonuçlara göre en medyatik iş adamları sıralamasında 450 adet haber ile Aydın Doğan yer alırken, her zaman ilk ona giren Rahmi Koç 283 haber ile ikinci sırada yer aldı.

Sıramada üçüncü ve dördüncü sırada Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ yer aldı.

KIRMIZIGÜL BİRİNCİ

Son zamanlarda yönetmen koltuğunda başarıları ile dikkatleri üzerine çeken Mahsun Kırmızıgül, Mart ayında vizyona giren filmi “Güneşi Gördüm” ile en fazla haberi çıkan ünlü oldu. 436 haberle basında yer alan Kırmızıgül’ü, Almanya konserleri ile minik serçe Sezen Aksu takip etti. Listede Mehmet Ali Erbil, Cem Yılmaz, Seda Sayan gibi ilk onda görmeye alışık olduğumuz isimlerin dışında Mart ayında 260 adet haber ile Altan Erkekli dikkat çeken isim oldu. Başarılı aktörün “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” Yeşilçam ödülü ile birlikte “Güneşi Gördüm” filmindeki performansı ile adından sıkça söz ettirdiği tespit edildi..

YABANCI FUTBOLCULAR DAHA MEDYATİK

Ajans Press Medya Takip Merkezi Mart ayı basın yansımalarına göre en medyatik ilk on futbolcunun dokuzu yabancı olduğu tespit edildi. Sıramaya giren tek Türk futbolcu Emre Aşık ise çoğunlukla sakatlığı ile haberlere konu olmuş gözükmekte.

Medyatik futbolcular sıralamasında, ilk sırada bin 172 haberle yer alan Alex’in ardından 943 haber ile Carlos’un gelmekte. Bu iki Fenerbahçeli futbolcuyu üçüncü sırada 903 haber ile Galatasaray’lı Baros takip etmekte. Lugano ve Silva ile devam eden listede Emre Aşık dokuzuncu sırada yer almakta.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.