Yenilikleriyle Cannes Lions 2022

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali 2022 itibarıyla hayata geçireceği yenilikleri duyurdu.

02.12.2021 - 11:01 | Simge Şenses

Cannes Lions 2022 jüri başkanları açıklandı

Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali, 2022 itibarıyla hayata geçireceği yenilikleri paylaştı.

Pandemi sırasında büyüyen B2B kategorisine hakkını teslim etme niyetiyle bünyesine Creative B2B Lion ödülünü ekleyen festival, aynı zamanda Creative eCommerce Lions’ın adını daha kapsayıcı hale getirerek Creative Commerce Lions olarak değiştirdi ve Media Lions’ın genel tanımında güncellemeler yaptı. Markalı iletişimde yaratıcı mükemmelliğin küresel ölçütlerini belirleyen yarışmanın başvuruya açılacağı tarihse 20 Ocak olarak belirlendi.

Lansmanı henüz yapılan Creative B2B Lion profesyoneller tarafından satın alınan ürün ve hizmetler özelinde oyunu değiştiren yaratıcılığı ve etkiyi kutlayacak. Cannes Lions Yönetim Kurulu Başkanı Philip Thomas, bunun birkaç yıldır yapım aşamasında olan bir ödül olduğunu belirtti ve ekledi: “B2B çalışmalarını tanıyan bir ödülü 2013’te tartışmaya başladık ancak ödüllerimizin sektörün ihtiyaçlarını yansıtması için her daim zamanlamayı doğru yapmaya çalışıyoruz. Ödül kazananlar arasında B2B işlerdeki artışları gördükten ve sektördeki birçok kişi bu alana özel bir ödülün yaratıcı çıtayı ve disiplini yükselteceğine inandığından, şimdi B2B’nin küresel yaratıcı sahnede kendi spot ışığına sahip olma anının geldiğini düşünüyoruz.”

Endüstri uzmanlarının içgörüleri ve araştırmalarıyla geliştirilen Creative B2B Lion, LinkedIn Think Tank ve stratejik düşünce ortağı B2B Institute tarafından destekleniyor. LinkedIn B2B Enstitüsü Küresel Başkanı Jann Martin Schwarz ödülün önemini şu sözlerle anlatıyor: “Profesyonellere ürün ve hizmet sunan işletmeler, küresel olarak en hızlı büyüyen endüstriler arasında. Verimliliğin tamamen işle ilgili olduğunu anladıkları için B2B marka oluşturma kurallarını yeniden yazan yeni nesil B2B oyuncuları var. Creative B2B Lion, yaratıcılık ve etki için katalizör görevi görecek inanılmaz bir girişim. LinkedIn ve B2B Enstitüsü, bu yeni ölçütü ve çabayı desteklemekten gurur duyuyor.”

Ödüllerdeki bir diğer gelişme de, Creative eCommerce Lions’ın isminin hem çevrimiçi ve çevrimdışı ticaretteki hem de ödeme çözümlerindeki yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımları kutlamak adına Creative Commerce Lions olarak değiştirilmesi oldu. Cannes Lions Genel Müdürü Simon Cook, bu yenilikten şöyle bahsetti: “Bu ödülü ticaretin gelişmekte olan farklı alanlarını yansıtacak şekilde genişlettik. Bu yıl işlerde gözle görülür bir değişiklik oldu, ticaretle ilgili girişler yüzde 18 arttı ve jürilerimiz dağıtılmış ticaret, adil ticaret ve daha genel olarak ticaretin yaygınlaşması etrafında yükselen trendleri belirlediler. Biz de bu kategoriyi hızla değişen manzaraya uygun ve uyumlu tutmayı hedefledik.”

Creative Commerce Lions’ın jüri başkanı, VMLY&R Commerce ve VMLY&R New York CEO’su Beth Ann Kaminkow ise düşüncelerini, “Cannes Lions’ın e-ticaret kategorisinin yeniden tasarlanması, ticaret kanallarındaki yıkıcı gücü kabul eder nitelikte. Eskiden çizginin altında olarak kabul edilen şeyler, hızla yaratıcılık ve kariyer için bir sonraki tuval haline geliyor. Tüm kanallar alışveriş ve satınalma etrafında çarpıştığından ve çevrimiçi çevrimdışı ile birleştiğinden, ticarette yaratıcılık artık tüketici deneyimi, marka vaadi ve unutulmaz etkileşimler sağlamak için çok önemli. Bölümün jüri başkanı olarak hizmet etmekten gerçekten onur duyuyorum” sözleriyle dile getirdi.

Son olarak, Media Lions’ta da gelişen endüstriyi yansıtmak ve jürinin salt yaratıcı fikirlerden ziyade yaratıcı medya fikirlerini ödüllendirmek için en iyi konumda olmasını sağlamak üzere küçük bir değişiklik yapıldı. Cannes Lions Başkan Yardımcısı Susie Walker bu değişikliği, “Ödülün genel tanımına yaratıcı medya fikirlerini ödüllendirdiğimizi açıkça belirten bir referans ekledik. Böylece ağırlıklandırmanın medya zanaat alanlarına oturmasını ve kategorideki güncellemeyle medya fikirlerinin ve yaratıcılığın kutlanmasının net odağını güçlendirmeyi amaçladık” sözleriyle anlattı.

2022 Media Lions Jüri Başkanı olduğu teyit edilen IPG Mediabrands Global CEO’su Daryl Lee ise başkanlık edeceği kategoriye dair şu açıklamalarda bulundu: “Medyada inovasyon için fırsatlar daha önce hiç bu kadar zengin olmamıştı. Medya bugün, dikkati uçup giden izleyicilerin ilgisini çekmek için geniş bir yaratıcı tuval sunuyor. Medyanın yaratıcılıkta oynadığı rolü vurgulamak için kategoriyi güncelleyen Media Lions, medyanın kapsamının ve etkisinin nasıl genişlediğini fark etmiş durumda. Önümüzdeki yılın jüri başkanı olarak, medyanın yönlendirdiği içgörünün ve yaratıcılığın markalar ve toplum için açığa çıkarabileceği güçlü simyayı sergilemek için sabırsızlanıyorum.”

Cannes Lions’a başvuran işler, küresel çapta alanında uzman 400’den fazla isim tarafından değerlendirilecek. Jüri üyeleri, işleri tartışmak ve ödüllendirmek için bir araya getirilmeden önce ilk değerlendirmeyi uzaktan yapacaklar. Festival, 20-24 Haziran tarihleri ​​arasında Fransa’nın Cannes kentinde gerçekleşecek. Hafta boyunca sürecek değerlendirmeler sonucunda ödüllerin sahiplerine kavuşacağı Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’ne ilişkin detaylı bilgi için canneslions.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.