Yeni nesil yaratıcılığın koordinatları

Yeni nesil yaratıcılığın koordinatlarını belirlemek üzere yola çıkan MediaCat Marketing Forum’un sekizincisi 19 Kasım Perşembe günü...

20.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Yeni nesil yaratıcılığın koordinatlarını belirlemek üzere yola çıkan MediaCat Marketing Forum’un sekizincisi 19 Kasım Perşembe günü, geniş bir katılımcı kitlesi eşliğinde gerçekleştirildi. Four Seasons Bosphorus’un evsahipliği yaptığı Forum’un açılış konuşmasını, Doğan Online’ın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner yaptı.

Konferansta büyük bir ilgiyle karşılanan, İngiliz marka gurusu ve Sürü (Herd) kitabının yazarı Mark Earls konuşmasında, bağımsız bireyler oldukları düşünülen tüketicilerin bu şekilde hareket etmediklerini iddia etti. Sosyal canlılar olan insanların ‘sürü’ doğasına vurgu yapan Earls, sahneye çağırdığı katılımcılara yaptırdığı hareketler ile konuşmasına canlılık kattı. Pazarlamacılara sürünün gücünü kullanmanın sırlarını veren Earls, konuşmasının ardından, Türkçe baskısı MediaCat Kitaplığı’ndan bu ay çıkan kitabını imzaladı.

Öğlen oturumunun ilk konuşmasını, Procter&Gamble Türkiye, İsrail Orta Asya ve Kafkasya yönetim kurulu başkanı Saffet Karpat ile Starcom MediaVest Group ajans başkanı Muharrem Ayın üstlendi. Reklama maruz kalmanın, tüketicinin marka ile bütünleşmesine artık tek başına olanak sağlamadığına dikkat çeken Karpat ve Ayın, bu aşamada marka deneyiminin öneminin altını çizdi. P&G ve SMG’nin marka deneyimi yaratmaya yönelik ortaklıklarından örnekler veren Karpat ve Ayın, Pantene, Ariel, Braun Silkepil ve Orkid markaları için yaptıkları başarılı çalışmaları ve aldıkları olumlu geridönüşleri katılımcılar ile paylaştı.

Karpat ve Ayın’ın ardından sahneyi alan i-am associates ve The Brand Experience People’ın Direktörü ve Ortağı Pete Champion da markalar için deneyimin her şey olduğunu söyledi. Deneyimin davranışı etkilediği, etkilenen davranışın da performansı yönlendirdiğinin altını çizen Champion, birlikte çalıştığı markalar için oluşturdukları çalışmaları katılımcılarla paylaşarak, markaların hedef kitleleri ile sıkı duygusal bağlar kurabilmesinin ve “duygusal pazarlama”nın tekniklerini anlattı.

Öğleden sonraki oturumun ilk konuşmacısı, ‘ben ne anlatacağımı biliyor muyum?’ diyerek sahneye gelen M.A.R.K.A. ajans başkanı Hulusi Derici idi. Derici konuşmasının başında, reklamlardaki ilginçliğin anlamlı olması gerektiğine değindi. Ardından uzun yıllardır sektörde görselliğe verilen önemin kelimeler karşısındaki mağlubiyetinin altını çizdi, “insan zihni hangi organla çalışır” diye sordu ve “gördüğünüz görüntü kelimeye dönüşmüyorsa değeri sıfırdır” iddiasında bulundu. Kulağın işitsel belleğinin, gözün ikonik belleğine beş kat üstün geldiğini söyleyen ve kulağın hem daha hızlı hem de daha kalıcı sonuç alınmasını sağladığını belirten Derici de konuşmasını, sahneye çağırdığı katılımcılar ile renklendirdi. Türkiye’den ve dünyadan farklı reklam çalışmalarını, marka ve sloganlarını kapatarak sunan Derici, üzerlerindeki slogan ya da açıklayıcı cümleler olmadan reklamların anlamlandırılamayacağını, görselliğinin hiçbir etkisi olmayacağını söyledi.

Crispin Porter + Bogusky ajans başkanı yardımcısı ve İnteraktif yaratıcı yönetmeni olan Jeff Benjamin, Miami menşeili ajansın tüm dünyada ses getiren ve pek çok ödül alan kampanyalarının ardındaki yöntemi katılımcılara sundu. Bir kampanyada kullanılan mecralarının tümünün aynı şeyi söylemesinin gerekli olmadığını ancak aralarında birer bağ bulunması gerektiğini belirten Benjamin, Burger King, Best Buy ve Volkswogen için hazırladıkları kampanyaların interaktif ayaklarının detaylarını paylaştı.

Akşam oturumunun ilk konuşmacısı, dünyanın ilk ve tek nöromarketing şirketi SalesBrain’in kurucu ortağı ve CEO’su olan Christophe Morin idi. Tüketicilerin ‘niçin’ ve ‘nasıl’ satın aldıklarına odaklanılan konuşmasında Morin, insan beyninin karmaşık yapısını gözler önüne serdi. NöroBranding’in ne olduğunu ve ilkelerini anlatan Morin, eski beyin diye adlandırılan beyindeki gerçek karar vericiyi doğru kullanarak etkili pazarlama, pazarlama iletişimi ve iknanın yollarını, özellikle 6 farklı uyaranın üzerinde durarak gösterdi.

Mobilera’nın kurucu ortağı ve pazarlama başkan yardımcısı Arda Kertmelioğlu, mobil widget’ların bugünü ve yarınını anlattı. Günümüzde tüm telefon operatörlerinin ve platform üreticilerinin rağbet ettiği bu widget’ların geleneksel medya ve ticarete getirdiği yeni soluk ve iş modellerinden bahseden Kertmelioğlu konuşmasını, yerel ve küresel uygulamalardan örneklerle zenginleştirildi.

Forum’un en merakla beklenen konuşmacılarından olan facebook EMEA stratejik planlama başkanı Trevor Johnson, günün son konuşmacısı idi. Türkiye’nin 16 milyon aktif kullanıcısı ile EMEA’daki 3. büyük pazar olduğuna dikkatleri çeken Johnson, facebook’un gücünün yeni fikirler üretmek ve kâr elde etmek amacıyla pazarlamacılar tarafından hangi doğru şekillerde kullanılacağının ipuçlarını verdi. Teknik gelişim ve reklama bakış anlamında facebook’un tavrını, içeriden biri olarak anlatan Johnson, markalarla başarılı çalışmalara imza atmanın yollarını katılımcılarla paylaştı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.