MediaCat

Yaz markaları

FikriMühim’in MediaCat için gerçekleştirdiği Yaz Markaları araştırması, gıdadan yazlık bölgelere, klimadan tatil sitesine, otomobilden kişisel bakıma ve giyimden müzik platformlarına dek farklı sektörlerin yaz favorilerini belirledi.

Yaz markaları

Ne hoş, ey güzel Tanrım, ne hoş! Magillerde sefer etmek, bir sahilden çözülüp gitmek, düşünceler gibi başıboş. / Açsam rüzgâra yelkenimi, dolaşsam ben de deniz. Ve bir sabah vakti, kimsesiz, bir limanda bulsam kendimi. / Bir limanda, büyük ve beyaza. Mercan adalarda bir limana, beyaz bulutların ardından, gelse altın ışıklı bir yaz. / Doldursa içimi orada, baygın kokusu iğdelerin. Bilmese tadını kederin, bu her alemden uzak ada. / Konsa rüya dolu köşkümün, çiçekli dalına serçeler. Renklerle çözülse geceler, nar bahçelerinde geçse gün. / Her gün aheste mavnaların, görsem açıktan geçişini. Ve her akşam dizilişini, ufukta mermer adaların. / Ne hoş. Ey Tanrım, ne hoş! İller, göller, kıtalar aşmak. Ne hoş deniz dolaşmak, düşünceler gibi başıboş. / Versem kendimi bütün, bir yelkenli olup engine. Kansam bir an güzelliğine, kuşlar gibi serseri ömrün.

Bir anlığına da olsa Orhan Veli’nin “Açsam Rüzgâra”daki bu yaz rüyasına ortak olup dünyadan kopup gidenler, bu tazecik yaz günlerini iple çekenlerdir. Türlü şiirsellikler atfettiğimiz bu günleri bizler için vazgeçilmez kılan çok şey var. Onlardan biri de markalar.

Yazın en vazgeçilmezleri

FikriMühim’in MediaCat için 8-13 Haziran tarihleri arasında 1000 kişiyle gerçekleştirdiği Yaz Markaları araştırması, 19 farklı kategoride “Yaz mevsiminde vazgeçemediğiniz ilk 3 marka ne?” sorusuyla çıkıyor yola. Araştırma; gıdadan yazlık bölgelere, klimadan tatil sitesine, otomobilden kişisel bakıma ve giyimden müzik platformlarına dek farklı sektörlerin yaz favorilerini belirliyor. Önce damağa hitap eden vazgeçilmezlerle başlayalım…

Yazın eşlikçileri

Şef Şemsa Denizsel Mart 2019’da MediaCat’e verdiği röportajda bir yaz tabağını, “Yaz; sıcak, sarı ve sakin. Gölge ve serinlik istiyorsunuz. O gölgelerin vereceği huzura ihtiyacınız var. Yiyeceğiniz yemeğin de böyle olması lazım” diyerek anlatmıştı. Denizsel’in gölgelerde aradığı tatlı huzur, kimimiz için bir dondurmada kimimiz için de bir yudum kahvede saklı. Araştırmanın gıda kategorilerinde ilk akla gelen elbette dondurma. Bu sorgulamada açık ara farkla birinci sırada yer alan Magnum’un, en fazla 35-44 yaş aralığının vazgeçilmezi ilan edildiği dikkat çekiyor. İlk dört markanın, tabiri caizse yazın soundtrack’lerini çıkaran isimler oldukları düşünüldüğünde kategorinin sürprizsiz olduğu düşünülebilir ancak iletişimde diğerleri kadar iddialı olmayan Nogger’ın başarısı dikkate değer.

Tuzlu atıştırmalıklarda anlamlı bir farkla Ülker’in önünde yer alan Eti, gerek cinsiyet bazında gerekse tüm yaş kırılımlarında gayet dengeli bir vazgeçilmezlik skoruna sahip. Uno’nun da mass iletişim yapmaksızın listeye girişi dikkat çekici. Eti aynı zamanda, tatlı atıştırmalıklarla da “bisküvi denince akla…” bilmecesinin hakkını veriyor.

Cips kategorisinde yazın vazgeçilmez markası Doritos, 7’den 70’e, sorgulanan tüm yaş gruplarında dengeli şekilde vazgeçilmez olarak kodlanmış. Listede yine mass iletişim yapmayan Pringles dikkat çekerken, Lay’s yaz mevsiminde kadınlar tarafından “daha vazgeçilmez” olarak belirtiliyor.

Kuruyemişte yazın vazgeçilmezi Tadım, anlamlı bir farkla birinci sırada. Kadınlar tarafından açık ara “daha vazgeçilmez” olarak belirtilen Çerezya’nın kitlesinde ise 18-24 yaşın üstünlüğü dikkat çekici. Listede iki perakende markasının -Amigo ve Migros- olması ise, hayli yüksek fiyatlı bu kategori için sürpriz olmasa gerek.

Soğuk içeceklerde tüm katılımcıların buz gibi bir Coca-Cola’yı vazgeçilmez kıldığı görülüyor. Listedeki sıralama yalnızca bir marka sıralaması değil, aynı zamanda yazın hangi içecekleri vazgeçilmez kıldığımızı da gösteriyor. Belli ki soğuk eşlikçilerinde başı buzlu çay, meyve suyu ve gazoz çekiyor.

Yazın serinlik arayan damaklara hitap edenin daha çok bir soğuk kahve olduğu düşünülebilir ancak belli ki yazın vazgeçilmezi olarak gördüğümüz şey sohbete eşlik eden bir fincan Kurukahveci Mehmet Efendi kahvesi. Çayda ise Çaykur ve Lipton, sürpriz olmayan şekilde ilk iki sırada ve tüm yaş gruplarında dengeli bir dağılıma sahipler.

Yazın adresi Bodrum

Yazın en vazgeçilmez şehir/belde sorgulamasında başı MFÖ’nün “Nereden başlasa, nasıl anlatsa” bilemediği Bodrum çekiyor. Tüm yaş gruplarınca benzer vazgeçilmezlik skoruna sahip olan Bodrum’un yine de en vazgeçilmez görüldüğü grup 45-54 hattındakiler.

Tatil sitesi kategorisinde yoğun iletişim yapan oyunculardan biri olan ve bu yazı Müge Boz’lu reklamlarıyla açan Etstur, açık ara farkla birinci. Yurtiçi rezervasyon imkânı sunmayan Booking.com’un halen yazın en vazgeçilmezlerinden biri olarak başı çekmesi ise dikkat çekici.

Serinlerken Arçelik, yolculukta BMW

Püfür püfür bir yaz herkesin hayali ve bu hayali kapalı ortamlarda gerçekleştiren en vazgeçilmez markanın Arçelik
olduğu görülüyor. Klima kategorisinde anlamlı bir farkla birinci olan Arçelik’in yine 18-24 yaş arasındaki yüzde 41’lik vazgeçilmezlik skoru dikkat çekici. Yazın vazgeçilmez otomobil markalarında BMW’nin kadınlarca daha üstün skorla ilan edilen vazgeçilmezliği bulunuyor.

Yılların eskitemediği

Güneş kreminde yaz markamızın, bulunurluğu hayli yaygın olan Nivea olması elbette sürpriz değil. Ancak La Roche Posay ve Bioderma gibi dermokozmetik markaların ilk sıralardaki başarısının altı çizilmeli.

Cilt bakım kreminde ise yazın en vazgeçilmezi olan Bepanthol, tüm yaş gruplarında dengeli bir dağılıma sahip. Son dönemde “Dedim Olabilir” diyen Elidor’un saç bakım kategorisindeki liderliğinin ardındaki en güçlü grubun 18-24 yaşındakiler olması sürpriz değil. Yazın en vazgeçilmez deodorant markalarında en güçlü iki isim Rexona ve Nivea. 8×4’ün ise kuvvetli bir alışkanlık hâline geldiği ortada.

Sokakta da plajda da aynı isim

Yazın en vazgeçilmez dış giyim ve plaj markası aynı ismi işaret ediyor: LCW. Dış giyimde 18-24 yaş tarafından da anlamlı bir oranla vazgeçilmez ilan edilen LCW’nin, son yıllarda plaj giyiminde büyük bir atak yapan Penti’nin -ufak bir farkla da olsa- önünde olması dikkat çekici.

Son olarak yaz şarkılarına alan açan kategori, müzik platformlarından bahsederek bitirelim. Birinci sırada yüksek bir farkla Spotify var. Gerek servis gerek erişim olarak birbirinden hayli farklı olsa da, listenin iki yerli oyuncusunun da adını anmak gerek: Fizy ve Karnaval.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.