MediaCat

Yaş 25

Dergiler insanlardan biraz daha hızlı 25’ini bulur. Çünkü hayata bir yaşında başlarlar. MediaCat’in 1993’te yayımlanan ilk sayısında yazdığı gibi: Yıl 1, Sayı 1. Bu yüzdendir ki bizim yaşdönümlerimiz biraz erken başlar, biraz da uzun sürer.

Yaş 25

25, insanın akıllanmaya başladığı yaştır derler. Ergenlik günlerini çoktan geride bıraktığın, deli fişek zamanlarını yavaş yavaş terk ettiğin, hayatın gerçekleriyle yüzleşmeye başladığın yıllar.

Dergiler insanlardan biraz daha hızlı 25’ini bulur. Çünkü hayata bir yaşında başlarlar. MediaCat’in 1993’te yayımlanan ilk sayısında yazdığı gibi: Yıl 1, Sayı 1. Bu yüzdendir ki bizim yaşdönümlerimiz biraz erken başlar, biraz da uzun sürer.

Her beş yılda bir dönüp geçmişe bakar; neler yaptık, daha neler yapabiliriz diye sorarız. Kilometre taşları biriktiririz biz. Her yıl, bazen iki yılda bir, ama beş yılda bir mutlaka pek çok kilometre taşı biriktiririz.

İlk kilometre taşı: Yıl 1 Sayı 1

Yaş 25MediaCat’in ilk sayısı Haziran 1993’te yayımlayacaktı. Heyecanla ilk sayının içeriğini tamamlamıştık. O yıllardaki en popüler fotoğrafçı-reklamcı Oliviero Toscani’nin Benetton reklamlarını analiz eden bir yazımız vardı ilk sayıda. Hani şu meşhur Toscani. Tabuları yıkmaya çalışan, şiddet ögeleri ve saldırganlığa yönelen Toscani. Neredeyse her yaptığı reklam dünyada büyük gündem oluyordu. Kimisi için isterik bir fotoğrafçı parçası kimileri için iletişim dehası… Bazıları için reklam dünyasının rakipsiz tanrısı, pek çokları için ise bir şarlatan…

Biz dergiyi çıkaracağımız sırada Toscani yeni bir skandala imza atmıştı. Portreler isimli çalışması tüm gazete ve dergiler tarafından kabul edilmeyen, sadece Fransız Liberation tarafından bir kez yayınlanan bir çalışma. Toscani’nin çalışmalarını yorumlarken Portreler’i atlamak olmazdı. Bu reklama da diğerleri gibi sayfada yer vermek istiyorduk ancak reklamı hiçbir yerde bulamamıştık.

Benetton’un iletişim ajansı aracılığıyla reklam görselini İtalya’dan istedik. Bize ulaşması biraz zaman aldı. Reklamın görseli bir slayt olarak elimize geçtiğinde bütün ekip epeyce şaşkındık. Daha önce Toscani’nin “Herkesin eşit olduğunu söylemek istedim. Giyinikken insanları sınıflandırabilirsiniz. Ama ya çıplakken? Kimin prens, kimin cam silicisi, kimin bir sosyete gülü, kimin hizmetçi olduğu belli mi?” diyerek reklamı savunduğunu okumuştuk. Ancak bu kadar şaşırtacak bir görsel beklemiyorduk.

Yaş 25

O yıllarda dergilerin kaderine karar veren Başbakanlık Muzır Kurulu Üyelerinden birisine ulaştık ve reklamı ona gösterdik. Dergimizin bu reklamı basarsak porno dergi sınıfına girip girmeyeceği sorusunun yanıtını almaya çalıştık. MediaCat bir uzmanlık dergisi olduğu için reklamı basabileceğimizi söyledi. Tüm bu süreçler dergiyi bir ay geç basmamıza neden oldu.

İlk sayımız basıldı ve bir hafta sonra polis ofisimize gelerek derginin toplatılma kararını bildirdi. Böylece ilk sayımızla pek çok gazeteye haber olduk ve Türk yayıncılık tarihine “ilk sayısı toplatılan dergi” olarak geçtik. Daha başlangıçta Türkiye’nin en popüler dergisi olmayı başarabilen ilk sayımız bu yüzden de ilk kilometre taşımız oldu.

Diğer kilometre taşlarını uzun uzun anlatmayacağım.

Yıl: 5

Artık saymayı bıraktım. Sayıları 700’ü geçti MediaCat kitaplarının. Türkiye’de özel bir alana odaklanmış tek kitap markası. Haluk Mesci’nin çevirisi, Emre Senan’ın kapak tasarımıyla yayımladığımız ilk kitabımız: Reklamcı.

Yaş 25

Yıl: 10

Yavaş yavaş büyümeye başladığımız yıllar. Biraz büyüyünce bazı şeyleri özelleştirmek gerektiğini anlıyorsunuz. Reklam Ustalarına kapaklarımızı 10’uncu yılımız vesilesiyle teslim ettik.

Yaş 25

Akademik dünya ile sektör arasında bir köprü olması için pazarlama ve iletişim kltürü dergisi Pi’yi yayımlamaya başladık. 10’uncu yıl heyecanıyla Türk reklam sektörüne yön veren birinci ve ikinci kuşak reklamcılarla oluşturduğumuz Hayatımız Reklam kitabını da unutmamak lazım…

Yaş 25

10’uncu yılın bir başka güzel atılımı da 11 yıl süren MediaCat Marketing Forumlarını başlatmamız oldu.

Yaş 25

Yıl: 15

15’inci yılımızı biraz tembel geçirmişiz. Sadece bir proje geliştirmişiz: Felis Ödülleri.

Yıl: 20

En verimlisi 20’nci yılımızdı. Öyle ki 20 yaşımızda ürettiğimiz projelerimizi hayata geçirmemiz iki yılımızı aldı.

Yaş 25
Sektördeki başarılı, fark yaratan kadınlara dikkat çekmek amacıyla Advertising Age dergisiyle birlikte verdiğimiz global Women to Watch Ödülleri 2013’te başladı.

Uzun yıllardır Türkiye’nin en sevilen markalarını belirlemek amacıyla gerçekleştirdiğimiz Lovemark araştırmasında kategori liderlerine takdim ettiğimiz Lovemark ödülleri…

Türkiye’nin en büyük yaratıcılık ve pazarlama buluşması Brand Week Istanbul…

Bilgi Üniversitesi’yle birlikte hayata geçirdiğimiz, Türkiye’nin 360 derece marka yönetimine odaklanmış ilk yüksek lisans programı MARKA OKULU…

En çok taşı 20’nci yılda biriktirdik.

25’inci yılda neler var?

25 yılda MediaCat ve kardeşleri büyümeye devam ediyor. 25’inci yıl projelerini hayata geçirmemiz de en az iki yılımızı alacak gibi görünüyor.

İlk heyecanımızı Londra şubemizi açarak yaşıyoruz.

MediaCat’in 25’inci yılında Brand Week global pazarlara açılacak. İlk buluşmanın Dubai’de gerçekleşmesi için çalışmalara başladık bile.

Türkiye’ye lider pazarlama yöneticilerini bir araya getiren kapalı ve özel bir platform kazandırmak istiyoruz: CMO Society. 30 kurucu üyesiyle yolculuğuna başladı. Amaç üyelerine, dönüşümün sonuçlarını yönetmenin ve kendi etki alanlarını genişletmenin yollarını keşfedecekleri bir paylaşım ortamı sunmak… Pazarlama pratiğinin ürettiği tecrübe ve bilgi birikiminin muhafaza edilmesi ve aktarılmasını sağlayacak bir kültür oluşturmak…

Yaş 25

Devam eden onlarca dijital projemizi tek tek açıklayacağız…

Bize gönül veren, destek olan tüm okurlarımızı, paydaşlarımızı, sektör mensuplarını, yolu MediaCat’ten geçen tüm arkadaşlarımızı da bu vesileyle selamlamak isterim. Hepinize çok teşekkürler.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.