Yahoo ve Bing ortaklığına çok az kaldı

Geçtiğimiz yıl Google'a rakip olabilmek için Yahoo'yu satın almayı deneyip bir türlü sonuca ulaşamayan Microsoft...

29.07.2009 - 12:13 | MediaCat

Geçtiğimiz yıl Google’a rakip olabilmek için Yahoo’yu satın almayı deneyip bir türlü sonuca ulaşamayan Microsoft nihayet Yahoo ile birleşiyor. Wall Street Journal’da yayınlanan bir yazıya göre iki şirket çok kısa bir süre içinde ortak arama ve reklam anlaşması yapacak. Anlaşmaya göre Microsoft’un yeni geliştirdiği teknolojilerin tamamı Yahoo’nun sitelerinde de kullanılacak.

Böyle bir anlaşma ile iki şirket sonunda Google’ın ileri düzey üstünlüğünü kırmayı hedefliyor. Son zamanlarda iki şirkette de yenilikler birbirini izlerken, hiç birinin Google’ın başarı oranını biraz bile aşağıya çekememesi Microsoft ve Yahoo’yu bir yerde anlaşmaları konusunda mecburiyete sürükledi. Bu birleşme sayesinde eski günlerindeki gibi yüksek başarı oranlarına dönmeyi hedefleyen Yahoo, diğer bütün ürünlerini de bu sayede öne çıkarmayı planlıyor. İnternette siteler ve şirketler için başarının anahtarı haline gelen arama motoru teknolojisi de halen sıralamalardaki önemli yerini koruyor.

Dan Olds konuyla ilgili yaptığı açıklamada Google’ın başarısını prestijli ve popüler arama hizmetlerine dayandırdı ve şu şekilde devam etti: “Arama internetin gözdesi haline geldi ve diğer bütün hizmetlere dikkat çekmek için arama motorları kullanılır oldu. Google’ın başarısı da öncelikle arama motorları sayesinde oldu ve bu fırsatı değerlendiren şirket kendisini şimdi dünyanın en büyüklerinden biri haline getirdi. Şimdiye kadar bu başarının önüne geçmeyi bırakın biraz yavaşlatamayan bile Yahoo ile Microsoft bundan sonra birlikte çalışmaları haline belki biraz daha iyi bir pozisyona geçebilirler.”

Son aylarda iki şirket de birbirinden bağımsız olarak yeni atılımlar yapmış ve bu atılımlar yine de büyük bir yükseliş sağlayamamıştı. Haziran ayında Microsoft uzun zamandır beklenen Bing’ini uzun zamandır gözdesi olan Microsoft Live Search yerine getirdi. Analizlere göre Bing önceki arama motoruna kıyasla biraz daha iyi bir çıkış sergileyip yükseliş sağlasa da Google’a kullanıcı kaybettirmedi, aksine Yahoo’da bir çöküş başladı. Değerlendirmelere göre Bing’in şimdilik küçük olan yükselişi çok büyük olmasa bile önümüzdeki aylarda düzenli bir şekilde devam edecek.

Yazının tamamını digitalage.com.tr adresinden okuyabilirsiniz…

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.