Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisi sürüyor

Deloitte Türkiye ülkemizdeki yatırım iklimini değerlendiren geleneksel "Girişim Sermayesi Güven Araştırması"nın...

16.02.2009 - 11:31 | MediaCat

Deloitte Türkiye ülkemizdeki yatırım iklimini değerlendiren geleneksel “Girişim Sermayesi Güven Araştırması”nın beşincisini yayımladı. “2009 İlk Yarı Yıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması”, yatırımcıların piyasa güveninde önceki yıla göre azalma olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya yanıt veren katılımcıların sadece %21’i, önümüzdeki altı ayda satın alımların artacağını düşünürken, %67’si satın alımların azalacağını vurguladı.

Buna karşılık yatırımcıların %92’si kendilerini önümüzdeki altı ay içinde net alıcı olarak konumladıklarını ifade ederken, %88’i de gelecek altı ay içinde Türkiye’den çıkmayı planlamadıklarını kaydetti.

“2009 İlk Yarı Yıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması”nın sonuçlarını değerlendiren Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Sorumlu Ortağı Anthony Wilson şunları söyledi:

“Önümüzdeki kısa dönem için iyimser olmak zor. Çoğu yatırımcı ve Türk şirket sahibi, şu an için net bir ekonomik gidişatın belirmesini beklediklerinden ve ekonominin düzelmeden önce daha kötüye gidebileceği endişesini taşıdıklarından pasif bir duruş sergileyerek piyasayı takip etmekteler. Bu Türkiye ile ilgili bir problem değil, küresel bir problem. Belirsizliklerden dolayı yatırımcılar işletmeler için iyi fiyat teklifleri yapmaya gönüllü değiller ve aynı zamanda şirket sahipleri de işletmelerini ucuza satmaktan korkar durumdalar. Herhangi bir işlem için gerekli banka finansmanını temin etmek de çok zor. Yine de yatırımcıların Türkiye’deki işletmelere uzun vadede güven duydukları, ve belirsizlikler biraz azaldığı zaman yatırıma tekrar başlayacakları çok açık.”

Beklentiler olumsuz

Deloitte İlk Yarı Yıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması’nda yatırımcıların %79’u bu yılın ilk altı ayı içinde ekonomik koşulların kötüleşeceğini düşünüyor. Bir önceki araştırmada 2008’in ikinci yarısı için bu görüşte olanların oranı %55 düzeyindeydi.

Yine geçen araştırmada yatırımcıların sadece %25’i yatırım yapılan şirketlerin performansında azalma beklerken, 2009 İlk Yarı Yıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması’nda bu yöndeki beklentiler %63 oldu. Bu arada borç finansmanı sağlama veya yeni fon bulma konusunda iyimser olarak yanıt verenlerin oranı ise %4 seviyesinde kaldı. Bu alanda şartların daha da zorlaşacağını ifade edenlerin oranı ise önceki araştırmada olduğu gibi %88 düzeyinde gerçekleşti.

Tüm dünyada olduğu gibi yatırımcılar mevcut pazar koşullarında yatırımlarını gerçekleştirme konusunda netleşmeye çalışırken, yatırım amaçlı sermaye girişlerinde bir miktar azalma bekleniyor. Araştırmaya yanıt veren yatırımcıların %67’si bu yılın ilk altı ayında işlem hacimlerinde bir gerileme beklerken, %21 gibi küçümsenmeyecek bir kesim ise işlem hacimlerinin artacağını söylüyor. Deloitte uzmanları işlem sayısı çok fazla olmasa da içinde bulunduğumuz bu dönemde bazı yatırımcıların alıma yöneleceğini tahmin ediyor.

Yatırım fonlarının getirilerinde artış trendi ise sürüyor. Deloitte 2009 İlk Yarı Yıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması’na katılanların %50’sinden fazlası %25’in üzerinde bir yatırım getirisi (IRR) beklerken, daha önceki araştırmada bu beklenti oranına sahip olan yatırımcıların sayısı %25 oranındaydı.

Türkiye’ye ilgi devam ediyor…

Deloitte İlk Yarı Yıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması’na göre küresel yatırım ortamındaki olumsuzluklara rağmen Türkiye’de yatırım yapanların %88’i herhangi bir yatırımdan çıkmayacaklarını ifade etti. Katılımcıların %8’lik kesimi bir veya daha fazla yatırımdan çıkabileceklerini bildiriyor.

Ayrılan fonlarda büyük bir değişiklik yok

Türkiye’de yatırımlara yönlenmesi beklenen küresel fonlar konusunda da iyimserliğin azaldığı görülüyor. 2009 yılı için yatırımlarda herhangi bir artış beklemeyenlerin oranı %75 düzeyine ulaşırken, az da olsa artış bekleyenlerin oranı %25’de kaldı.

Türkiye’ye yatırım yapanların yarıya yakını (%46), 2009’un ilk altı ayı süresince yapacakları yatırımın 100 milyon dolar veya üzerinde gerçekleşeceğini söylerken, %17’lik bir kesim ise yatırım miktarının 25 milyon dolar veya altında kalacağını tahmin etti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.