MediaCat

Y Kuşağı ve platformlar başrolde

Meadon’ın milenyallari, Sullivan’ın platformları…

Y Kuşağı ve platformlar başrolde

Öğle yemeğinin ardından Creativity & Lovemarks Day milenyallerin merkezinde olduğu “Y Kuşağı Çağın Önde Giden Markaları İçin Ne Hissediyor?” oturumuyla devam etti. Landor Londra Kıdemli Stratejisti Darius Meadon’u ağırlayan Brand Week Istanbul’da konuklar bu defa Meadon’un anadili Afrikaans’la selamlandı.

Y Kuşağı ve platformlar başrolde

Meadon geçtiğimiz beş yıl içinde hakkında en çok konuşulan tüketici grubu olmalarından hareketle Landor’un milenyalleri anlamak adına yürüttüğü araştırmanın detaylarını paylaştı. Comcast’a Apple’ın, NBC’ye Netflix’in, Marriot’a Airbnb’nin meydan okuduğu günümüzde bir markayı diğerinden ayıran en kıymetli niteliğin kıvraklık olduğunun altını çizen Meadon milenyallere ilişkin keşfettikleri sekiz paradoksu katılımcılarla paylaştı.

  • Milenyaler dürüstlükten hoşlanır. Lafı gevelemeyin, neyseniz, onu söyleyin.
  • Yaptıklarınızın paylaşılabilir olmasına özen gösterin.
  • İyi olmaya kafa yormayın. Neyseniz o olun. Fast food’sanız, kategorinizde en iyi olmaya bakın.
  • Geleceğe geri dönün. Milenyallerin hayatı geleceğe dair şeylerle şekillense de onlar “atari”lerini hâlâ seviyor.
  • Teknolojinin arkasına saklamayı bırakın.
  • Offline artık yeni online.
  • Milenyaller hep şöyle der: “Herkes için özel ol; ama en çok da benim için.”
  • Dünya’yı sadece onu gerçekten kurtarmanız gerekiyorsa kurtarın.

Meadon’ın tüm konuklara son ve belki de en önemli tavsiyesi ise “Milenyalleri Ctrl+Alt+Del”leyin oldu.

Farklı kuralları olan bambaşka bir evren

Meadon’ın ardından sahneye çıkan Luke Sullivan “Platforms” sunumuyla Brand Week Istanbul katılımcılarına bambaşka bir yaratıcılık evreninin kapılarını araladı.

Bir post-it’e sığacak kadar kısa bir fikir… Öyle bir fikir ki hiç susmayan, yeni fikirler üreten… Öyle fikirler ki bambaşka bir evren yaratan… Öyle bir evren ki kendi kuralları olan… Öyle kurallar ki hikâyeleri konuşturan…

32 yıllık reklamcılık kariyerinin ardından tecrübelerini aktardığı her kitabı ve konuşmasıyla sektörün yönünü tayin eden duayen isimlerden reklamcı-yazar Luke Sullivan, Creativity & Lovemarks Day’de öğleden önce “Marka Hakikatini Bulmak” Master Class’ında katılımcılarla buluşmuştu. Pazarlama evreninin sınırlarındaki hakikatin nasıl bulunacağını anlattığı seminerinde çatışmanın dayanılmaz cazibesi üzerine örnekler veren Sullivan, öğleden sonra ise Master Hall sahnesinde “Platforms” sunumuyla katılımcıların karşısındaydı.

Y Kuşağı ve platformlar başrolde

“Platformlar kampanya değildir. Platformlar adeta fikir içinden fikir çıkan bir dünyadır.” sözleriyle sunuma başlayan Sullivan, global markaların üzerinden platformları anlattı. Coca-Cola’nın Crispin Porter tarafından yapılan Coke Zero işleri Sullivan’a göre platformların iyi güzel bir örneği. Ajans burada Coke Zero’nun tadının Coca-Cola ile aynı olduğunu anlatmak için Coca-Cola’nın avukatlarına kendi şirketlerini dava ettirmeye çalışmıştı. Burada platform hukuktu.

Platformlar nasıl kurulur?

Platformlar nasıl kurulur sorusunun yanıtını da katılımcılarla paylaşan Sullivan şunları söyledi:

“Şu soruyu sorarak başlayın: ‘Bu ürün, marka veya kategori hakkında söyleyebileceğim en hakiki şey nedir?’ Sonra: Bu hakikatın etrafındaki çatışmaları ortaya çıkarın. Örneğin: Crocs ayakkabıları hakkında söylenebilecek en hakiki şey nedir? ‘Crocs ayakkabıları çirkindir.’ Bu hakikatin etrafında ne gibi çatışmalar kurulabilir? ‘Çirkin ayakkabın olunca seks yapma ihtimalin azalır.’ Sonuçta nasıl bir mesaj verebilirsiniz: ‘Dünyanın en rahat doğum kontrol yöntemi. Hem de 15 farklı renkte.'”

Çarpıcı örneklerle süslediği sunumuyla zaman zaman salonu kahkahalara boğan Sullivan’ın oturumu Brand Week Istanbul’un en kalabalık katılımcı kitlesini ağırladı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.