Wikipedia’dan Türkiye’ye yeni mesaj

BTK tarafından engellenişinin üzerinden bir yıl geçen Wikipedia'nın Türkiye özlemi devam ediyor.

03.05.2018 - 10:53 | Sencer Uçar

Wikipedia'dan Türkiye'ye yeni mesaj

Türkiye’den erişimi BTK tarafından 29 Nisan 2017’de engellenen ve Türkiye hasretini bu yılın Mart ayında sosyal medya üzerinden #WeMissTurkey etiketiyle başlattığı kampanya ile dile getiren Wikipedia, engellenişinin üzerinden geçen bir senenin ardından ülkemize mesaj niteliğinde yeni bir video yayınladı.

Wikipedia’nın Twitter hesabı üzerinden #WeMissTurkey etiketi ile paylaşılan videoda, Türkiye’de yaşayan 80 milyon insanın özgür bilgiye erişimden mahrum kaldığının yanı sıra, Türkiye’yi Türk insanının anlatmasının da önüne geçildiği ve Türkiye’nin eksikliğinin tüm dünyanın aleyhine olduğu belirtiliyor.

Videonun sonunda Türkiye hasretlerini kendi dillerinde ifade edenler, Wikimedia topluluğunda gönüllü editörlük yapan isimler. Videonun ilk kısımlarında yine gönüllü editörlerin ağzından, Wikipedia’daki Türkiye makalesinin ilk satırlarını işitiyoruz.

Sosyal medyada dünden itibaren yer almaya başlayan videonun yanı sıra, geçtiğimiz Mart ayında #WeMissTurkey etiketiyle başlatılan ve Wikipedia’nın bir hafta boyunca insanlardan Türk kültürü hakkında öğrenmek istediklerini sormalarını talep ettiği sosyal medya kampanyasının sonuçları da paylaşıldı. Blog.wikimedia.org’da yer alan bilgilere göre, Wikipedia’nın Türkiye’de engellenmesine dair mesaj 15 milyon insana ulaştı, 47 bini Türkiye’den olmak üzere 200 bin kişi de kampanya ile etkileşime geçti. Türkiye’den bazı sanatçılar da kampanyaya hazırladıkları afişlerle destek verdi.

Kaynak: Blog.wikimedia.org

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.