Wikia, Avrupalı markaları hedefliyor

Online ansiklopedi Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales tarafından desteklenen ticari girişim Wikia...

18.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Online ansiklopedi Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales tarafından desteklenen ticari girişim Wikia, Avrupalı markalara ve reklam ajanslarına hizmet verebilmek için Londra merkezli bir satış ofisi açıyor. Wikia Avrupa’nın satış direktörü Richard Yu, sitenin Avrupa pazarına girmesinde ABD’deki başarısının etkili olduğunu belirtti.

Yu, ayda 31 milyon tekil kullanıcı tarafından ziyaret edildiklerini ve 900 milyon fazla sayfa görüntüsü edindiklerini belirtti. Yu sözlerine; markaların, site kullanıcılarının dikkatini çektiğini, çünkü ortalama bir kullanıcının sitede yaklaşık 10 dakika kaldığını ve bunun oldukça iyi bir zaman dilimi olduğunu da sözlerine ekledi.

2004 yılında siteyi kuran Jimmy Wales, markalara, hedef kitlelerinin ilgisini benzersiz ve ilginç yollarla çekme fırsatları sunmaya çalıştıklarını belirtti. Wikia, Amerika’daki en büyük yatırımcıları arasında yer alan Microsoft, Sony ve EA ile görüşmelerini sürdürüyor. Sitede, marka içeriği ve özel Wikia sayfaları uygulamalarının yanı sıra rich media (zengin medya banner) ve video linkleri gibi geleneksel reklamcılık olanakları da yer alacak.

Wikia ABD’de, büyük oranda eğlence markaları ile çalışırken, Londra Olimpiyatları için spor markaları ile de temasa geçmeye hazırlanıyor. Wikia’nın planları arasında, sporcular için özelleştirilmiş Wikia sayfaları hazırlamak da yer alıyor.

medyaloji.net