Webrazzi, Web 3.0 kavramını masaya yatırdı

Sanal dünyadaki içerikleri anlamlandırma çabalarının ortaya çıkardığı Web 3.0 kavramının yol açacağı değişim ve bunun pazarlama ve iş modellerine olan etkisi uzmanlar tarafından tartışıldı...

18.03.2010 - 00:00 | MediaCat

Webrazzi, beşinci Webrazzi Gündem Toplantısı’nda Web 3.0 kavramını masaya yatırdı. Sanal dünyadaki içerikleri anlamlandırma çabalarının ortaya çıkardığı Web 3.0 kavramının yol açacağı değişim ve bunun pazarlama ve iş modellerine olan etkisi uzmanlar tarafından tartışıldı.

Türkiye ve dünyada internet alanında yaşanan gelişmeleri inceleyen ve analiz eden Webrazzi, “Webrazzi Gündem Toplantıları”nın beşincisinde Web 3.0 konusunu irdeledi. “Web 2.0 devrimiyle sanal dünyaya aktarılan içeriklerin anlamlandırılması” olarak tanımlanan Web 3.0 kavramının gelecekte yol açacağı değişime dair ön görülerin paylaşıldığı toplantı Türk internet sektörünün ileri gelenlerini katılımcılarla buluşturdu.

Etkinliğin ilk sunumu ise Turkcell İnternet ve Komünite Bölüm Yöneticisi Okan Alper gerçekleştirdi. “Geleceğin İnterneti: Web 3.0” başlıklı sunumunda Web 1.0’ın internette tek yönlü bir iletişime olanak verdiğini, Web 2.0 teknolojisinin ise kullanıcı odaklı yapısıyla sanal dünyaya demokrasi getirdiğini söyleyen Alper, Web 3.0’ı şu sözlerle anlattı: “Web 3.0 ile internet akıllanacak. Önümüzdeki 1–2 yıl içinde kimin kimi tanıdığı bilgisi ve bunun anlamlandırılması önem kazanacak. Uygulama seviyesinde açıklık, sosyal grafik uygulamaları ve kullanıcıyı tanıma ve kişiselleştirme konuları önem kazanacak.”

Okan Alper: “Mobil uygulamalar hayatımızdan silinecek!”

Web 3.0 değişimiyle mobil cihazlarda yaratılan platformların gözden düşerek yerini Web tabanlı mobil uygulamalara bırakacağını da söyleyen Okan Alper, sözlerini şöyle sürdürdü: “90’ların başında PC’lerdeki tüm işlemler yazılımla yapılırdı. Sonrasında ise uygulamalar Web’e taşındı. Ancak bu uygulamaları mobil cihazlar üzerinden çalıştırmak için her uygulamanın 6-7 farklı versiyonu yazılıyor. Dolayısıyla mobil uygulamaların bir süre daha hayatımızda olacağını ancak Web 3.0’la birlikte tamamıyla Web ortamına kayacağını düşünüyorum.”

Google, Yahoo, Apple ve Nokia gibi dünya lideri şirketlerin de artık katma değerli servisler ürettiklerini ve bu noktada operatörlerin alanına iddialı bir giriş yaptıklarına da dikkat çeken Alper, küresel internet pazarında rekabetin giderek kızıştığının altını çizdi. Semantik (anlamsal) Web ve arama kavramlarının 10 yıla yakın süredir tartışıldığını belirten Okan Alper, gelecekte lokasyon bazlı servislerin hayatımıza gireceğini ifade etti. Bununla birlikte mobil reklam alanında da çok ciddi ataklar yaşanacağını da söyleyen Alper, kullanıcı odaklı içerik üretimi, hızlı geliştirme süreci, operasyonel sorunlara yaklaşım, çok yüksek kapasitede işlemci gücü ve veri madenciliği gibi konuların gelecekte internet sitelerinin yapısını belirleyeceğini dile getirdi.

Arda Kutsal: “İnternet bizi her geçen gün daha iyi tanıyor.”

Okan Alper’in ardından söz alan Webrazzi Kurucusu ve Crenvo Danışmanlık Genel Müdürü Arda Kutsal ise Web 3.0’ın interneti ne kadar değiştirebileceğini aktardı. Web 2.0’la birlikte internette çok ciddi bir içerik oluştuğunu söyleyen Kutsal, “İnterneti etiketlemeye başladık. Web sitelerimizi sunucuların anlayabileceği hale getirdik. Dünya lideri cihaz ve yazılım üreticileri de buna katkıda bulundu. Google, misyonunu ‘dünyanın tüm bilgilerini organize etmek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı kılmak’ olarak açıkladı. Bunu elbette ki sadece Web siteleriyle yapmak mümkün değil. Dolayısıyla günlük yaşam bilgilerine de ihtiyaç var. Web 3.0 kavramı da işte bu ihtiyaçtan doğdu. Bunun ilk örneklerini de görmeye başladık. Örneğin Google Square, internetten topladığı verileri karşılaştırmalı bir liste halinde sunuyor. Yüz tanıma özelliği ise yıllardır var. Yani internetteki bir fotoğrafın kime ait olduğunu ve o kişinin sosyal ağlardaki profillerini bir araya getirmek mümkün. Sadece bunu yapmak için gerekli tek şey süreç ve donanım.” 

Merhaba süt, hoş geldin!

Web 3.0’ın eğlence servislerinde yaratacağı değişimi ise Sevenice Kurucusu Gökçen Karan aktardı. “Gelecekte internetteki eğlence daha da artacak,” diyen Karan akıllanan teknolojik cihazların yapabileceklerini ise çarpıcı bir örnekle anlattı. “Örneğin bir süt kutusunu buzdolabına koyduğunuzda kutunun üzerindeki fiyat, son kullanım tarihi ve benzeri bilgiler buzdolabı tarafından öğrenilecek. Buzdolabı ayrıca sizin süt tüketiminizi de takip edeceğinden sütün bitmesine yakın en yakındaki markete sipariş verebilecek.”

Web 3.0 ile birlikte IPTV’nin de hayatımıza gireceğini ve bu sayede televizyonun yeniden icat edileceğini de sözlerine ekleyen Gökçen Karan, “En yaygın iletişim aracı olan televizyon da artık Web ile birleşiyor. Zeki makineler işin içine giriyor. Widget TV’ler Web 3.0’ın ilk jenerasyonunu oluşturacak. IPTV ve akıllı televizyonlar sosyal mecralara da bağlanabilecekler. İzleyiciler arkadaşlarının ne izlediğini görüntüleyebilecek, hatta beğenilen programları aralarında paslaşabilecekler. IPTV konusunda bugüne kadar fazla yol alınamadı, bu teknolojinin Radyo Televizyon Üst Kurulu’na takılması da mümkün. Ama Widget TV’lerin yolu açık. Bununla birlikte Web TV’ler de değişim geçiriyor. ‘Seyrederken tıkla, ürün al’ dönemi yaklaşıyor,” dedi.  

Pazarlama 3.0

Web 3.0’la gelen değişimin pazarlama faaliyetlerine olan yansımasını ise Microsoft Pazarlama Grup Müdürü Mehmet Nuri Çankaya anlattı. “Web 3.0 2012 yılında hayatımıza girecek, 2015’te ise teknoloji tarihteki en etkin rolünü oynamaya başlayacak,” diyen Çankaya, günümüzdeki arama motorlarının bir çoğunun metin tabanlı arama yaptığını, anlamdan ise bihaber olduğunu belirtti. Çankaya sözlerine şöyle devam etti: “Web 3.0’da anlam işin bağlantısını oluşturacak. Birbiriyle son derece ilişkili olan inovasyon ve pazarlama Web 3.0 döneminde şirketlere büyük bir rekabet avantajı sağlayacak. Tüketici ve üreticilerin aynı kişiler olması ‘türetici’ kavramını hayatımıza sokuyor. Türeticiler ise yeşil BT’ye önem veriyor. Bunların yanı sıra artırılmış gerçeklik, 3D baskı, bulut bilişimi ve mobil robotlar da giderek önem kazanıyor.”

“Kelebek etkisi” yerine “kalabalık etkisi”

Gelecekte tüm yüzeylerin dokunulabilir olacağının da altını çizen Çankaya, Okan Alper’in aksine mobil yazılımların hayatımızdaki varlığını sürdüreceğini de söyledi. “WiMAX’le farklı araçlara erişeceğiz. Web’in sadece internet üzerinde olacağını düşünmek ise büyük bir yanlış. Web 3.0’la her cihaz bir şekilde internete bağlanabilecek. Bu değişim alışkanlık haline gelecek, dolayısıyla buna özel pazarlama çözümleri geliştirmek gerekiyor,” diyen Mehmet Nuri Çankaya IPTV’den PCTV’ye geçileceğini de sözlerine ekledi. Çankaya, “Bilgisayar satışları her yıl artarken televizyon satışları düşüyor. Geleceğin önemli trendlerinden biri de PCTV olacak.  Cihaz ve yazılım üreticilerinin işbirliğiyle tek kumandaya geçilecek. Bugün ‘kalabalık etkisi’ önemini giderek artıyor. Bugün tüketicilerin fikirleri toplanıyor ve bunlar üreticilere iletilerek prototipler üretiliyor. Doğru kitleye doğru ürünü sunmak ise işin en kritik noktası,” diyerek kitlelerin düşüncelerini izlemenin ve onlar üzerinde ilerlemenin önemine değindi.
Teknolojik cihazlar önce insanlarla, sonra birbirleriyle iletişim kuracak!
Etkinliğin son bölümünde ise moderatörlüğünü Arda Kutsal’ın üstlendiği bir panel düzenlendi. “Web 3.0 ve geleceğin iş modelleri” konulu panelde etohum Kurucusu Burak Büyükdemir ve Botego Kurucu Ortağı Ekim Nazım Kaya düşüncelerini katılımcılarla paylaştı. İlk olarak söz alan Burak Büyükdemir, gelecekte yapay zekânın daha etkili olacağını söyledi ve ekledi: “Web 3.0’la birlikte e-ticaret siteleri akıllı ürünler tavsiye edecek. Lokal reklamlar ağırlık kazanacak ve iş modelleri değişerek girişimciler niş alanlara yönelecekler. Ancak Türkiye’de henüz internet pazarı doygunluğa ulaşmadı. Haliyle dikey olarak alınacak çok yol var. Önce bu boşlukların kapatılması lazım.”

Ne yapsak da sorun çözsek?

Ekim Nazım Kaya ise bir sunum yaparak sözcükten anlama geçmeyi ve bu sayede nasıl gelir elde edileceğini anlattı. “Anlamlandırmak zor iş,” diyen Kaya itibar yönetimi ve içerik filtreleme gibi konuların önem kazanacağını belirtti. Ekim Nazım Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Son 15 yılda kendimize çıkarttığımız zorluğun çözümünü arıyoruz. Artık doğru içeriğe ulaşabilmek için teknolojik çözümlere ihtiyacımız var. Gelecekte akıllı kişisel asistanlarınız olacak. Bunlar sizi tanıyacak ve işinizi kolaylaştıracak uygulamalardan oluşacak. Çünkü artık bilgiyi organize etmek gerekiyor. Bu yeni düzende iş modeli oluşturmak için de yaratıcı olmak gerekiyor. Aslına bakarsanız önce yola çıkacağız, gelir modelleri ise arkamızdan gelecek. ‘Ne yapsak da sorun çözsek?” diye düşünenler ise başarıya ve doğal olarak paraya ulaşacak.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.