MediaCat

Walmart 200 çalışanının işine son verdi

ABD’nin en büyük işvereninin bu hamlesi, yıllık kâr tahminini düşürmesinden 1 ay sonra geldi.

Walmart 200 çalışanının işine son verdi

ABD merkezli perakende devi Walmart, Çarşamba günü yaklaşık 200 çalışanını işten çıkardı. Konuya dair yapılan açıklama yaşanan yol ayrılıklarının “yapısal değişim” sürecinin bir parçası olduğu yönünde olsa da esas sebebin artan enflasyonun doğurduğu ekonomik kaygılar olduğu düşünülüyor.

Bloomberg’ün paylaştığı rapora göre işten çıkarmalardan mağaza çalışanları değil, satışçılar ve tedarik zincirinin son ayağındakiler etkilendi. Walmart, geçtiğimiz ay, tüketicilerin yüksek enflasyon nedeniyle elektronik ürünlere daha az harcama yaptığını belirterek yıllık kâr hedeflerini de düşürmüştü.

Bir Walmart sözcüsü konuya dair, “Şirketi güçlü bir geleceğe taşımak ve daha iyi konumlandırmak için yapımızı güncelliyor ve belirli rolleri geliştiriyoruz. Aynı zamanda, e-ticaret, teknoloji, sağlık ve zindelik, tedarik zinciri ve reklam satış gibi kilit alanlara daha fazla yatırım yapıyor ve müşterilerimiz, tedarikçilerimiz ve işletmemiz için artan sayıda hizmetimizi desteklemek için yeni roller yaratıyoruz” açıklamasında bulundu. Şirket, oluşturulacak yeni rollere ilişkin şimdilik daha fazla detay paylaşmadı.

Yalnızca ABD’deki mağazaları ve tedarik süreçlerinde 1,6 milyondan fazla kişiyi istihdam eden Walmart, ülkenin en büyük işvereni konumunda olduğundan kâr tahminlerindeki düşüş sektörü doğrudan etkilemiş ve Macy’s ve Amazon dahil olmak üzere birçok şirketin hisselerini aşağı çekmişti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.