Volvo’dan lüks anlayışına farklı bir bakış

İskandinav otomotiv devi rakiplerinden ayrışma gayretinde

17.04.2013 - 15:57 | Haluk Kasarcı

Volvo’nun lüks anlayışına farklı bir bakış

Volvo son reklam kampanyası ile pazardaki en büyük rakiplerinden Mercedes, BMW ve Audi’yle özdeşleşen lüks tüketici algısını kırmayı amaçlıyor.

Açıkhava ve dijitalde de yer alan kampanyanın startı Arnold tarafından hazırlanan reklam filmi ile verildi. Kırmızı ışıkta bekleyen bir Mercedes’in içindeki iş kadınının, yanına yanaşan Volvo S60’taki anne karakteriyle kıyaslandığı reklamın sloganıysa iddialı: ‘Volvo’lar herkes için değildir. Açıkçası böyle olması hoşumuza da gidiyor’.

Arnold’un üst düzey yöneticilerinden Don Lane ‘Lüks segmentte yer alan araçları tercih eden ancak bu tüketicilerin dahil olduğu stereotipe uzak olan insanlar var. Bu insanların daha başka öncelikleri var ve bu yüzden standart lüks araçlar onlar için iyi bir tercih değil’ diyor.

Bu duygu kampanyanın diğer mecralardaki versiyonlarına da hakim gibi görünüyor. Yeni kampanyayla ilişkili olarak hazırlanan açıkhava ilanlarına ‘Gösteriş çok demode’ sloganları eşlik ediyor. Kampanyanın dijital ayağında ise markanın Facebook hesabında yapılan paylaşımlar dikkat çekiyor. Lüks tüketimin sembollerinden biri haline gelen Chihuahua cinsi bir köpeğin fotoğrafı üzerine yazılan ‘Eğer köpeğinizin kendine ait bir gardırop varsa, Volvo S60 büyük ihtimalle size göre değil’ sloganı yer alıyor. Aynı temadaki bir başka paylaşımda da ‘Eğer şahsınıza ait ikinci adanızın adı, üçüncü eski eşinizden geliyorsa, Volvo S60 büyük ihtimalle size göre değil’ deniliyor.

Araçları için her zaman ‘güvenli’ yakıştırması yapılan Volvo’nun lükse getirdiği yeni bakış açısının ne kadar benimseneceğini zaman gösterecek.

[youtube]http://youtu.be/e9RYAmubI2o[/youtube]

Kaynak: Adweek