Vodafone’un öncelikli gündem maddesi 5G

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, başta Vodafone'un geleceğe yönelik projeleri olmak üzere birçok konuda detaylı bilgiler verdi.

20.04.2018 - 16:50 | MediaCat

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, 5G teknolojisinden IoT’e, dijital dönüşüm faaliyetlerinden Vodafone Önce Kadın Programı’na kadar birçok konuda detaylı bilgiler sundu.

Öncelikli gündem maddesi 5G

Hızla dijitalleşen dünyada veriye her yerden, gerçek zamanlı ve güvenli biçimde erişime her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Bakiler Şahin, önümüzdeki 10 yıl içinde veri akış hacminin 4G’nin 100 ila bin katına ulaşacağını, veri talebinin de aynı süre zarfında bin kat artmasının beklendiğini söyledi. 5G teknolojisinin, 2020’de günlük yaşamlarımıza girecek kablosuz şebeke mimarisini tanımlayacağını ve 5G’de milyarlarca nesnenin internete bir milisaniyelik gecikme ile bağlanabileceğini belirten Bakiler Şahin, bu sayede makinelerarası iletişim (M2M) uygulamalarının da hayata geçirilebileceğini açıkladı.

Bakiler Şahin, 5G teknolojisi ile dünyanın dört bir yanında birbirine bağlı milyarlarca cihazın pürüzsüz şekilde yönetilebilen akıllı bir ağ halini alacağını, arabalardan ilaçlara, ayakkabılardan saksılara kadar her şeyin de kendilerini internete bağlayacak olan 5G şebekesi üzerinden birbirleriyle konuşacaklarını söyledi. IoT’nin toplum üzerinde yaratacağı etkinin ekonomik büyüklüğünün 2025 yılında 6,2 trilyon dolar olmasının beklendiğini belirten Bakiler Şahin, yeni nesil teknolojilerin cep telefonundan çok daha fazlası ile ilgili olacağını ve hem kullanıcı sayısının hem de kullanıcı başına veri kullanım oranının artacağını vurguladı.

5G teknolojisinin kullanılmasıyla birlikte tüm dünyada daha iyi bir toplum yaratmanın mümkün olacağına dair inançlarını dillendiren Bakiler Şahin, ortaya çıkacak yeni şirket ve mesleklerin; daha iyi sağlık, güvenlik, ulaşım, eğitim hizmetleri ve daha temiz bir gezegen anlamına geldiğini söyledi. Gelecek hakkında iyimser olmak için birçok nedenleri olduğunu ve bu inançla da yıllardır dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın yaşam kalitesini yükselten ve iş yapış biçimlerini dönüştüren yeni teknolojiler sunmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Bakiler Şahin, yeni marka konumlandırmalarıyla da “Gelecek heyecan verici, hazır mısın?” sloganıyla, yeni trendlerin yeniden şekillendirdiği dünyamızda müşterilerinin ve toplumların uyum sürecine ve başarısına destek olmayı hedeflediklerini söyledi.

IoT heyecan verici gelişmelerin kalbinde yer alıyor

Bakiler Şahin, açıklamasında nesnelerin interneti teknolojisine (IoT) de değindi. Vodafone’un donanım, yazılım, profesyonel hizmetleri uçtan uca sunan, bunu güvenli yönetilen bağlantı hizmetiyle destekleyen, bağladığı nesne sayısı itibarıyla dünyanın en büyük IoT hizmet sağlayıcısı konumunda bulunduğunu belirten Bakiler Şahin, kurumsal pazardaki paylarının ise yüzde 40 olduğunu söyledi.

Vodafone olarak IoT’e özel 1300’den fazla çalışanları ve 25 yıllık tecrübeleriyle 50’den fazla ülkede 55 milyondan fazla nesneye hayat verdiklerini dile getiren Bakiler Şahin, IoT teknolojisi iş dünyasını değiştirip dönüştürürken, kendilerinin de çözümleri ile müşterilerinin bu değişime en hızlı şekilde şimdiden adapte olmalarını sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.

İşletmelerin dijital iş ortağı

Dijital dönüşümle birlikte hemen her sektörde iş yapış biçimlerinin yeniden şekillendiğini ve geleceğin dünyasında teknolojinin, hızın ve farklılığın öne çıkacağı şekilde yeni rekabet biçimine gidildiğini belirten Bakiler Şahin, Vodafone olarak Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonları doğrultusunda, Türkiye’deki işletmelerin dijitalleşme skorunun hesaplanması aracılığıyla, dijitalleşme sürecinde nerede olduklarını ölçümlediklerini ve ihtiyaçlarına özel verimliliklerini artıran öneriler ve Dijital Hizmetler, Dijital Operasyonlar, Dijital Teknoloji Platformları ve Bilgi Güvenliği olmak üzere dört ana kategoride 100’ün üzerinde çözüm sunduklarını açıkladı.

Dijital Dönüşüm Hareketi

Vodafone Türkiye olarak dijitalleşme yolunda KOBİ’lerin de yanında yürüdüklerini söyleyen Bakiler Şahin, bu doğrultuda, KOBİ’lerin iş yapış şekillerini iyileştirecek ve onlara verimlilik katacak çözümleri global güçlerinin de desteği ile sunduklarını ve onları yarına hazırladıklarını söyledi. Türkiye’yi dijitalleşmeye götürecek yolda işletmeler için uçtan uca çözümler sunduklarını, iş yapış şekillerini dönüştürmelerine ve işlerini büyütmelerine yardımcı olduklarını söyleyen Bakiler Şahin, birçok farklı profildeki işletmenin ihtiyaçlarını analiz ettikten sonra her bir işletmenin ihtiyacına özel ve verimliliğini artıran uçtan uca çözümler sunduklarını vurguladı.

Bu kapsamda son dönemde TOBB işbirliği ile başlattıkları ve Türkiye çapında daha da fazla KOBİ’ye ulaşmalarını sağlayacak Dijital Dönüşüm Hareketi ile işletmelerin dijital iş ortağı olma iddialarını bir adım ileri taşıdıklarını belirten Bakiler Şahin, söz konusu projede öncelikle Dijital Skor aracılığıyla TOBB’un temsil ettiği işletmelerin dijitalleşmedeki durumlarını ortaya koyarak dijital ihtiyaçlarını belirlediklerini, sonrasında ekiplerinin bu  işletmeleri bizzat ziyaret ederek, ihtiyaçlarına özel çözümler sunduklarını söyledi.

Vodafone Önce Kadın Programı

Bakiler Şahin, ekonomik gelişim ve toplumsal dönüşüm için en başta kadınların ekonomik ve sosyal yaşamda güçlü şekilde var olması gerektiğine inandıklarını belirterek, bu inançla, Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteğiyle, Türkiye’de ilk kez kadınlara yönelik tüm ürün, servis, proje ve hizmetlerimizi tek çatı altında toplayarak Vodafone Önce Kadın Programı’nı hayata geçirdiklerini söyledi. Bilgiye erişim, gelir ve iletişim fırsatları sundukları bu program ile kadınların iletişim ihtiyaçlarını karşılamalarının yanı sıra ekonomiye katılımlarını ve girişimcilik fırsatlarından faydalanmalarını da desteklediklerini ifade eden Bakiler Şahin, program aracılığıyla ulaşılan kadın sayısının ise 700 bin olduğunu açıkladı.

Bakiler Şahin, Vodafone Önce Kadın Programı  kapsamında, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle başlattıkları Girişimcilikte Önce Kadın Projesi ile iki yılda 20 ilde 26 binden fazla kadına halk eğitimi merkezlerinde teknoloji ve girişimcilik üzerine eğitimler verdiklerini, 2011 yılından bu yana gerçekleştirdikleri projeler ile 11 binden fazla kadın girişimciye ulaştıklarını ve 2,5 milyon TL’yi aşkın sosyal yatırım yaptıklarını açıkladı.

Vodafone FreeZone Stüdyo

Vodafone FreeZone olarak, müzik ve genç yetenekleri müzik alanında desteklemek denildiğinde akla gelen ilk marka olmak istediklerini söyleyen Bakiler Şahin, Vodafone FreeZone çatısı altında müziğe yapılan yatırımların 90 milyon TL olduğunu ve ilerleyen dönemde müziğin dijitalleşmesine 100 milyon TL daha yatırım yapmayı hedeflediklerini açıkladı.

Müzik yatırımlarında geniş bant teknolojilerini kullanarak hem daha iyi bir müzik deneyimi sağladıklarını hem de müziğin daha geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı olduklarını söyleyen Bakiler Şahin, Vodafone FreeZone Stüdyo ile müziğini daha profesyonel bir seviyeye taşımak isteyen gençler için teknik ve lojistik engelleri ortadan kaldırarak, yaptıkları müziği daha geniş kitlelere ulaştırma imkânı sunduklarını da sözlerine ekledi.

Dünyada bir stadyum içinde kurulan ilk dijital müzik stüdyosu olan Vodafone FreeZone Stüdyo’nun hem dijital müzik stüdyosu hem de dijital konser sahnesi olarak hizmet verdiğini vurgulayan Bakiler Şahin, bu yatırımın hem gençlerin gelişimine hem de sektörün büyümesine katkı sağlayacağını düşündüklerini belirtti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.